بیوگرافی‌ها‌دات‌کام
مرجع بیوگرافی ایرانیان

زندگینامه کارل فردریش بنز + عکس

زندگینامه کارل فردریش بنز + عکس

 

زندگینامه کارل فردریش بنز + عکس

 

کارل فردریش بنز (به آلمانی: Carl Friedrich Benz)‏ (تولد ۲۵ نوامبر ۱۸۴۴ در مولبورگ (کارلسروهه)، مرگ ۴ آوریل ۱۹۲۹ در لادنبورگ) مهندس اتومبیل و طراح موتور ماشین بود که به خاطر اختراع اتومبیل بنزین سوز و بنیانگذاری مرسدس بنز معروف است.

زادروز : ۲۵ نوامبر ۱۸۴۴

مولبورگ (کارلسروهه)

درگذشت : ۴ آوریل ۱۹۲۹ (۸۴ سال)

لادنبورگ

ملیت : آلمانی

از دانشگاه : موسسه فناوری کارلسروهه

پیشه : مهندس اتومبیل و طراح موتور ماشین

شناخته‌شده برای : اختراع اتومبیل بنزین سوز

نقش‌های برجسته : بنیانگذاری مرسدس بنز

همسر : برتا رینگر

 

افتخارات

افتخار اختراع اولین خودروی مدرن به کارل بنز ٬یکی از بنیان‌گذاران مرسدس بنز، نسبت داده می‌شود.

 

نگاهی گذرا به زندگی

▪ ۱۸۴۴ : متولد شدن در ۲۵ نوامبر در کارلسروهه

▪ ۱۸۵۳ : آغاز دوران مدرسه در کارلسروهه

▪ ۱۸۶۰ : تحصیل در دانشگاه پلی تکنیک در کارلسروهه

▪ ۱۸۶۴ : استخدام به عنوان کمک مکانیک در کارخانه فنی کارلسروهه

▪ ۱۸۶۶ : استخدام به عنوان نقشه کش و مهندس طراح در شرکت "مسرز شوایزر" در مانهایم

▪ ۱۶۶۸ : طراحی یک موتور در ( مسرز بن کیزر ) در ( پی فورژیم )

▪ ۱۸۷۱ : تاسیس کارگاه صنعتی ( کارل بنز ) و ( آگوست ریتر ) در "مانهایم"

▪ ۱۸۷۲ : تغییر نام شرکت بنام کارخانه ذوب آهن کارل بنز در ( مانهایم ) و ازدواج با ( بتا رینگر )

▪ ۱۸۷۸ : آغاز بکار بر روی اولین موتور ۲ زمانه در شب سال نو

▪ ۱۸۸۲ : تغییر نام شرکت به ( شرکت نفتی مانهایم ) و کناره گیری موقت برای مدت کوتاهی

▪ ۱۸۸۳ : تاسیس کمپانی ( بنز وسی ) در ( مانهیم )

▪ ۱۸۸۶ : در ۲۹ ژانویه وی درخواست خود را برای تولید یک ماشین ۳ چرخه با سوخت بنز اعلام نمود.( در سوم جولای وی با ماشین سه چرخ در سطح شهر حرکت کرد )

▪ ۱۸۹۳ : تولید نخستین خودروی چهار چرخ که دارای اکسل بود

▪ ۱۹۰۳ : تولید شرکت ( کارل بنز ) از مدیریت شرکت ( بنز وسای )

▪ ۱۹۰۵ : نقل مکان به ( لادنبرگ )

▪ ۱۹۰۶ : تاسیس شرکت ( کارل بنز و پسران ) در لادنبرگ

▪ ۱۹۲۶ ـ ۱۹۰۴ : انتخاب به عنوان عضو افتخاری شرکت ( بنز وسای )

▪ ۱۹۱۲ : کناره گیری از عضویت در شرکت ( کارل بنز و پسران )

▪ ۱۹۱۴ : اعطای مدارک دکترای افتخاری از سوی داشنگاه فنی ( کارلسروهه )

▪ ۱۹۲۹ ـ ۱۹۲۶ : انتخاب به عنوان عضو اصلی شرکت دایملر بنز ( ای جی )

▪ ۱۹۲۸ : اعطای مدرک ( بادن استیت ) به او

▪ ۱۹۲۹ : فوت وی در ( لادنبرگ ) در ۴ آوریل

 

زندگی

کمتر كسی را سراغ داریم كه با نام ماشین بنز آشنا نباشد و رویای داشتن آن را در سر نپروراند.

بنز اولین خودرویی است كه با سوخت بنزینی به حركت درآمد. خالقش پسری بود خلاق و بااستعداد كه در خانواده‌ای فقیر به دنیا آمد. پدرش تعمیركار و مكانیك موتورهای اتومبیل بود و پسرش عاشق تحصیل و علم. كارل بنز علی‌رغم این كه پدرش بسختی معاش زندگی‌اش را تامین می‌كرد، توانست به همت والدینش به تحصیل ادامه دهد و قدم در دانشگاه بگذارد.

او توانست در دانشگاه در رشته پلی‌تكنیك فارغ‌التحصیل شود؛ البته در كنار درس به پدرش در تعمیر اتومبیل نیز كمك می‌كرد.

كارل اهل یكی از شهرهای آلمان به نام كارلسروهه بود. پس از پایان تحصیلاتش، اولین تجربه كاری‌اش طراحی ساخت یك كارخانه در شهر مانهایم بود،ولی دیری نپایید كه كارش را از دست داد و وارد شركتی ساختمانی در وین شد.

او سپس در سال ۱۸۷۱ تصمیم گرفت در شركتی كه متعلق به خودش است، كار كند. به همین خاطر با یك مكانیك به نام آگوست ریتر، اولین شركت خود را در مانهایم آلمان تاسیس كرد، ولی نتوانست به همكاری با شریكش ادامه دهد. او تصمیم گرفت با كمك نامزدش، برتا ریگر، موانع موجود بر سر راه خود را بردارد. برتا جهیزیه‌اش را فروخت و به او در خرید سهام ریتر كمك كرد. آنها یك سال بعد با هم ازدواج كردند و صاحب ۵ فرزند به نام‌های ایگن، ریچارد، كلارا، تایلد و آلن شدند.

كارل بنز اگرچه در ابتدا در تجارت موفقیتی به دست نیاورد و شانس به او روی خوشی نشان نداد؛ اما با تلاش بی‌وقفه توانست چند امتیاز مهم برای تولید و تكمیل موتورهای دوزمانه دریافت كند. او تا زمانی كه به استانداردهای موردنظرش نمی‌رسید، دست از كار نمی‌كشید.

وی با كمك مخترعان و همكاران جدیدش و با پشتیبانی مالی یك بانك در مانهایم، یك شركت سهامی را تاسیس كرد. ۵۰ درصد سهام این شركت در اختیار كارل بود، ولی به عنوان یك عضو هیات‌مدیره و سهامدار از حق اظهارنظر كمتری نسبت به دیگران برخوردار بود؛ چراكه همكاران و دیگر سهامداران شركت درصدد بودند به نوعی نفوذ خود را در شركت افزایش دهند و این رفتارها و در نهایت برخوردها سبب شد كه كارل بنز پس از یك سال شركت را ترك كند.

در همان سال بنز یك پشتیبان مالی دیگر به نام فردریك ویلهم ایلینگر در ماكس رز پیدا كرد. فردریك یك فروشگاه دوچرخه‌فروشی داشت و بنز متوجه علاقه زیاد او به وسایل موتوری شد و در همان زمان بود كه بنز با كمك فردریك و یك شركت دیگر، شركت خود را به نام بنز راه‌اندازی كرد.

آنها توانستند نیروی كار شركت خود را به ۲۵‌نفر افزایش دهند. آنها تا جایی پیشرفت كردند كه دیگر قادر بودند امتیاز تولید موتورهای بنزی خود را به دیگران واگذار كنند. بعد از این بود كه بنز تصمیم گرفت تمام وقتش را صرف توسعه موتورهای اتومبیل كند. سرانجام او موتورهای چهارزمانه بنزینی خود را روی كالسكه‌ای نصب كرد و در سال ۱۸۸۶ بود كه توانست از اولین خودروی بنزینی خود بهره‌برداری كند و آن را به نمایش عمومی بگذارد.

تا سال ۱۸۸۷ او ۳ مدل از این نوع خودروها را طراحی كرد. بنز، مدل اول را در سال ۱۹۰۶ به موزه آلمان اهداء كرد. مدل دوم را چندین بار طراحی و بازسازی كرد و مدل سوم هم دارای چرخ‌های چوبی بود كه همسرش، برتا برای اولین بار با این خودرو به مسافرت طولانی رفت. در سال ۱۸۸۶ بنز توانست به مرحله‌ای از موفقیت برسد كه تولیداتش دیگر جوابگوی تقاضای مردم نبود، در نتیجه تصمیم گرفت كارخانه خود را توسعه دهد.

بتدریج «بنز» در امر خودروسازی پیشتاز شد و در سال ۱۸۹۹ به یك شركت سهامی بزرگ تبدیل شد. به طوری كه در آن زمان سالانه ۵۷۲ دستگاه خودرو تولید می‌كرد.

 

دوران پس از موفقیت‌

در سال ۱۹۰۳ كارل از كارهای فنی كناره گرفت تا به عنوان ناظر هیات مدیره به كار خود ادامه دهد. این اقدام او به دنبال مشاجره‌ای بود كه با مدیرعامل داشت. اما ۳ سال بعد به این نتیجه رسید كه شركتی به نام خودش یعنی «كارل بنز» در لیرنبورگ آلمان تاسیس كند. سهامداران این شركت خودش و پسرانش بودند. آنها در ابتدا تمام تلاش‌شان را بر این گذاشتند كه خودروهایی با موتور بخار تولید كنند. ولی زمان در حال تغییر بود و تقاضا برای این موتورها كاهش یافت، بنابراین او مجبور شد خط‌مشی خود را تغییر دهد. در سال ۱۹۱۲ «بنز» شركت را به عنوان یك شریك ترك كرد و پسرانش را تنها گذاشت و شركت بسرعت پیشرفت كرد و شعبه‌هایی در بازارهای مختلف ایجاد كرد.

برای مثال در انگلیس خودروهای تولیدی این شركت به خاطر كیفیت بالایی كه داشتند به عنوان تاكسی به كار گرفته شدند و هر روز بر محبوبیت آنها افزوده می‌شد. در سال ۱۹۲۳ كارل آخرین خودروهای تولیدی خود را ساخت. این خودرو ۸ و دیگری ۲۵ اسب بخار قدرت تولید می‌كرد. هر دوی اینها را بنز برای استفاده شخصی خودش نگه داشت و از آنها لذت برد و هرگز آنها را نفروخت و این خودروها اكنون در موزه نگهداری می‌شوند.

 

انتخاب نام مرسدس‌

مرسدس نام یك دختر اسپانیایی است و نام دختر امیل یكینگ، تاجر بزرگ اتریشی است و كارل نام او را روی محصول خود گذاشت. پدر این دختر نماینده فروش محصولات بنز بود. كارل بنز در چهارم آوریل ۱۹۲۹ در منزلش واقع در لیدنبورگ درگذشت و امروزه خانه‌اش به عنوان دفتر مركزی مرسدس بنز استفاده می‌شود.

اگرچه خودش چندان از ثروتش بهره‌مند نشد، اما امروزه كارخانجات بنز زیباترین و بهترین اتومبیل‌ها را به بازار عرضه می‌كنند و سبب افتخار بازماندگان كارل می‌شوند.

درآمد بنز گروه خودروسازی مرسدس متشكل از برندهای مرسدس بنز، مای‌باخ، اسمارت، مرسدس بنز AMG و مرسدس بنز مك لارن است. این گروه در سال ۲۰۰۴ بیش از یك میلیون و ۲۲۶ هزار و ۸۰۰ دستگاه از خودروهای خود را به فروش رساند. به دلیل برخی از مسائل زیست محیطی، فروش برند مرسدس بنز در سال ۲۰۰۳ دو درصد كاهش داشت و این در حالی است كه فروش بخش اسمارت این گروه به دلیل معرفی مدل جدید ۲۲ درصد افزایش داشته است.

درآمد گروه مرسدس در سال ۲۰۰۴ به ۶/۴۹ میلیارد یورو رسید.

گروه مرسدس سعی كرده است به منظور سودآوری بیشتر، عمده تمركز خود را متوجه مسائل مربوط به كیفیت، راندمان و قدرت محصولات خود كند.

كیفیت یكی از مهم‌ترین خصیصه‌های برند مرسدس بنز است. آنها در طول روند تولید بارها خودرو را مورد آزمایش قرار می‌دهند و پس از آن نیز سعی می‌كنند با ارتباط با فروشندگان و مشتریان از كیفیت و چگونگی محصول خود پس از تولید اطلاع حاصل كنند.

فروش ۲۰۰۴ گروه مرسدس در بازارهای توسعه یافته متفاوت بوده است. به عنوان مثال در اروپای غربی ۳ درصد كاهش و در اسپانیا ۱۰‌درصد افزایش داشت و در بازار چین با ۶ درصد افزایش به ۹۸۰۰ دستگاه رسید.

 

زندگینامه کارل فردریش بنز + عکس

 

زندگینامه کارل فردریش بنز + عکس

Rate this post
همچنین بخوانید