زندگینامه رابرت گدارد – Robert Goddard

رابرت گدارد

رابرت هاچینگز گُدارد (به انگلیسی: Robert H. Goddard) (زاده:۵ اکتبر ۱۸۸۵، درگذشته:۱۰ اوت ۱۹۴۵) استاد و دانشمند آمریکایی پیشگام موشک سوخت مایع کنترل شونده بود. گدارد اولین موشک سوخت مایع را در تاریخ ۱۶ مارس ۱۹۲۶ پرتاب کرد. بین سال‌های ۱۹۳۰ تا ۱۹۳۵ با پرتاب موشک‌های مختلف به سرعت ۵۵۰ مایل بر ساعت دست یافت.از او به عنوان پایه گذار علم پرتاب موشک یاد می‌شود و او اولین فردی است که موشک بر پایه سوخت مایع را ایجاد کرد. او مقاله  ” روشی برای رسیدن به ارتفاعات بسیار بلند ” را در سال 1919 به چاپ رساند، یک مقاله‌ی کلاسیک که موثرترین کار قرن 20 در علم موشک باقی مانده است.

در سال ۱۹۰۸ مدرک کارشناسی دریافت کرد و در پاییز همان سال دانشگاه کلارک ثبت‌نام کرد. در سال ۱۹۱۰ کارشناسی ارشد و در سال ۱۹۱۱ مدرک دکترای خود را از همان دانشگاه دریافت کرد. او در سال ۱۹۱۲ فرصت مطالعاتی از دانشگاه پرینستون را پذیرفت.

او ۲۱۴ اختراع به نام خود ثبت کرد، مرکز پرواز فضایی گدارد که در سال ۱۹۵۹ در مریلند تأسیس شد نیز به یاد او نامگذاری شده است. همچنین کتابخانه‌ای در دانشگاه کلارک به نام کتابخانه گدارد نامگذاری شد. یکی از دهانه‌های ماه نیز بنام دهانه گدارد نامگذاری شده است.

مشارکت‌ها و دستاوردها

رابرت گدارد اولین دانشمندی بود که دیدگاه و تمرکز سنتی را در مورد سوختن مواد به وسیله اکسیژن (که برای احتراق، عنصری اساسی است) فراتر برد. او این‌گونه بیان کرد که موشک‌هایی که بر پایه‌ی اکسیژن هوا کار می‌کنند هیچ‌گاه نمی‌توانند در فضا پرواز کنند، زیرا کمبود اکسیژن، باعث خاموش شدن آن‌ها می‌شود. گدارد همچنین کشف کرد که سرعت احتراق به مقدار اکسیژن بستگی دارد.

کمک به تشکیل انجمن موشک آلمان

در سال 1927 ورنر فون براون فیزیکدان آلمانی و دوست گدارد، به دنبال دستیابی گدارد به موشک با سوخت بنزین و اکسیژن مایع در ماه مارس 1926، انجمن موشک آلمان را بنیاد نهاد. در سال 1931 ارتش آلمان شروع به تحقیق برای ساخت موشک‌های با برد بالا با استفاده از نیروهای محرکه‌ی مایع کرد. گدارد ندانسته با پاسخ دادن به پرسش‌های تلفنی دانشمندان آلمانی با آن‌ها همکاری کرد. اگرچه در سال 1939 تجاوز نازی‌ها او را متوجه عواقب کار خود کرد.

فعالیت در نیروی دریایی

از مارس تا جولای سال 1940، گدارد به مقامات رسمی ارتش و نیروی دریایی آمریکا در مورد خطر آلمان توضیح داد و بیان کرد که ایالات متحده هم لازم است که موشک‌های دوربرد خود را تولید کند. اگرچه طراحان جنگ او را نادیده گرفتند و فکر می‌کردند ارتش آلمان توانایی ساخت موشکی که بتواند اقیانوس اطلس را طی کند ندارد. گدارد بین سال‌های 1942 تا 1945 برای ارتش به عنوان رییس تحقیقات در اداره‌ی هوانوردی کار کرد و موتورهای آزمایشی می‌ساخت.

دوران پایانی زندگی و مرگ

در سال 1943رابرت گدارد مشاور شرکت کرتیس – رایت که یک شرکت هواپیمایی بود شد و در 1944 به سمت ریاست انجمن موشکی آمریکا رسید. او بر اثر سرطان حنجره، در 10 اوت 1945 و

در سن 62 سالگی، در بالتیمور مریلند درگذشت.

زندگینامه رابرت گدارد در یک نگاه

در روز پنجم اکتبر سال 1882 در ورسستر، از ایالت ماساچوستآمریکا متولد شد.

1908

از موسسه پلی تکنیک ورمستر فارغ التحصیل می شود.

1911

به دریافت درجه دکترا در رشته فیزیک از دانشگاه کلارک ماساچوست نایل می شود.

1912

به مدت یک سال در دانشگاه پرینستون کار می کند و در آنجا متقاعد می شود که کار او در زمینه موشک می تواند امکان مسافرت در فضا را عملی سازد.

1914

در ژوئیه، اختراعات وی، از جمله سوختهای پیشران دهانه ها، جعبه احتراق و موشکهای چند مرحله ای به ثبت می رسند.

1917

با دریافت 5000 دلار پاداش از طرف موسسه اسمیتسونین، در شهر واشنگتن، گدارد شروع به کار بر روی موشکی می شود که قادر خواهد بود تا ارتفاعات بسیار زیاد پرواز کند. او در کار ساخت موشکهای نظامی نیز فعالیت می کند.

1919

کتابی تحت عنوان روشی برای رسیدن به ارتفاعات خیلی بالا چاپ می کند. استاد فیزیک در دانشگاه کلارک می شود.

23 ـ 1920

برای اداره اردناس نیروی دریایی آمریکا، در کارخانه باروت سازی ایندین هد مریلند روی مقدار خرجهای موشک و پرتاب کننده ها کار می کند.اولین موتور موشک با سوخت مایع «بنزین و اکسیژن مایع) را مورد آزمایش قرار می دهد.

1926

در 16 مارس، اولین موشک با سوخت مایع را از مزرعه عمه خود در ابرن، نزدیک «ورسستر» با موفقیت به فضا پرتاب می کند. این پرواز ثانیه به طول می انجامد و موشک به ارتفاع 5/12 متری (41 پایی) می رسد.

1930

به پاس تحقیق در مورد ساخت موشک، از طرف «بنیاد گاگنهایم» مبلغ 50000 دلار پاداش دریافت می دارد.

1935

سرعت یکی از موشکهای گدارد از سرعت صوت فراتر می رود و این اولین باری بود که چنین کاری میسر می شد.

1937

یکی دیگر از موشکهای گدارد به ارتفاع حدود 5/2 کیلومتری (55/1 مایلی) می رسد.

1941

شروع به کار برای نیروی دریایی آمریکا در آناپولیس مریلند می کند. کتاب توسعه موشک: نتایج تحقیقات انجام شده درباره پرواز موشکها با سوخت مایع، بین سالهای 41 ـ 1929، را به زیر چاپ می برد.

1945

در دهم اوت، گدارد در بالتیمور، مریلند، زندگی را بدرود گفت.

عکس رابرت گدارد

رابرت گدارد

بیوگرافی رابرت گدارد پدر علم پرتاب موشک

رابرت گدارد

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا