زندگینامه ژوزف نیسه فور نیپس

ژوزف نیسه فور نیپس

ژوزف نیسه فور نیپس (به فرانسوی: Nicéphore Niépce) (زاده ۷ مارس ۱۷۶۵ – درگذشته ۵ جولای ۱۸۳۳) مخترع فرانسوی که بیشتر به عنوان مخترع عکاسی شناخته شده و یکی از پیشگامان در این زمینه می‌باشد. نخستین عکس ثبت شده توسط او عکسبرداری شده و سهم بسزایی در پیشرفت تاریخ عکاسی داشته است.

متولد : ۷ مارس ۱۷۶۵

شلون سور سئون، سئونه لوآر، فرانسه

مرگ : ۵ ژوئیه ۱۸۳۳ (۶۸ سال)

سئونه لوآر

محل زندگی : سئونه لوآر

ملیت : فرانسوی

رشته فعالیت : عکاسی

دلیل شهرت : نخستین عکاس تاریخ

زندگی‌

نیپس در شهر شلون سور سئون شهرستان سئونه لوآر در خانواده‌ای ثروتمند به دنیا آمد. پدر او وکیل ثروتمندی بود و همین باعث شد که در انقلاب فرانسه (۱۷۹۹-۱۷۸۹) تمام خانواده مجبور به فرار شوند. زمانی که نیپس در ارتش جمهوری فرانسه افسر بود قسمتی از وقت خود را در خانه شالون سور سائون و قسمتی را در خانهٔ فامیلی گرا در سائون-اِ-لوآر برای ادمهٔ تحقیقاتش همراه برادرش کلود می‌گذراند. او محققی همیشه بیدار بود و توانست اختراعات زیادی را در همان دوران انجام دهد. در سال ۱۸۱۶ در اتاق تاریک تصویری بر روی کاغذ اندود به کلرور نقره و اسید نیتریک گذاشت ولی رنگها وارونه بود.

نیپس در آن زمان موفق به ساخت نگاتیو امروزی شد که از روی آن می‌توان چندین کپی پوزیتیف بدست اورد. او مایوس شد زیرا می‌خواست مستقیمن تصویری مثبت بدست بیاورد، علاوه بر آن هنوز نتوانسته بود آن را تثبیت کند. اما در هر صورت گام بزرگی برداشته شده بود زیرا برای اولین بار تصویری در اتاق تاریک بر روی صفحههای حساس ایجاد شده بود. نیپس مواد را تغییر داد سنگ، شیشه و فلزات مختلف و صفحات حساس و محلولهای شیمیایی را عوض نمود. سرانجام در سال ۱۸۲۲ گراورهای نیمه شفافی تهیه کرد که بر روی صفحه قلعی پوشیده از ورقه نازکی از محلول قیر، در نفت سفید ساخته می‌شد. پس از دو الی سه ساعت قرار گرفتن در نور، کلیشه را با مخلوطی از روغن لاواند و نفت سفید شست و شو می‌داد. نفت سفید باعث شسته شدن محلول قیر از پشت خطوط سیاه می‌شد. نیپس صفحه‌ای بدست آورده بود که تیزآب در آن تاثیر می‌کرد و بدین طریق اولین مخترع عکس در جهان شد.

او گراورهایی روی صفحه مسی به دست‌آورد. کار او بدین طریق بود که قشر نازکی از آسفالت شیمیایی را که در اسانس استو خودوس حل کرده بود بر روی صفحه فلزی می‌مالید، سپس صفحه مزبور را به وسیله یک حلال قوی می‌شست. طبق خاصیت آسفالت شیمیایی آن قسمتهایی که نور به آن می‌رسید سفید و غیر قابل حل می‌شد و بقیه محلول بود. «نیپس» گراورهای خود را روی صفحه مسی می‌ساخت و قبلا محلولی که از «بیتوم» گرفته بود، روی صفحه مسی می‌مالید.

اختراعات

ژزف نیسفورنیپس در خانواده‌ای مرفه در بورگنی به دنیا آمد. او با برادرش کلود (کلود وقتی نیپس ۶۴ سال سن داشت پس از اختراع حرکت دائمی در حال دیوانگی مرد) ماشین پی‌رئولوفور را اختراع کرد، ماشینی که کشتی را به کار می‌انداخت. اختراع دیگر نیپس و برادرش که همواره در تمام تحقیقات و اختراعات در کنار هم بودند ماشین جدید هیدرولیکی بود که جانشین ماشین مارلی شد. همچنین آنها از ایستاتیس مادهی رنگینی که می‌توانست به جای نیل بکار رود استخراج کردند.

عکس ژوزف نیسه فور نیپس

ژوزف نیسه فور نیپس

بیوگرافی ژوزف نیسه فور نیپس اولین عکاس تاریخ

ژوزف نیسه فور نیپس

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا