بیوگرافی‌ها‌دات‌کام
مرجع بیوگرافی ایرانیان

زندگینامه فردیناند پورشه + عکس

زندگینامه فردیناند پورشه + عکس

 

زندگینامه فردیناند پورشه + عکس

 

فردیناند پورشه (به آلمانی: Ferdinand Porsche)‏ (۳ سپتامبر ۱۸۷۵ تا ۳۰ ژانویه ۱۹۵۱) یک طراح مشهور موتور خودرو اهل اتریش بود.

زادروز : ۳ سپتامبر ۱۸۷۵

Vratislavice nad Nisou

درگذشت : ۳۰ ژانویه ۱۹۵۱

اشتوتگارت

ملیت : آلمانی

پیشه : مهندس اتومبیل و طراح موتور ماشین

شناخته‌شده برای : اختراع اتومبیل بنزین سوز

نقش‌های برجسته : بنیانگذاری پورشه

 

زندگی

فردیناند پورشه (به آلمانی: Ferdinand Porsche)‏ (۳ سپتامبر ۱۸۷۵ تا ۳۰ ژانویه ۱۹۵۱) یک طراح مشهور موتور خودرو اهل اتریش بود. او در سال ۱۹۲۳ به همراه خانواده به اشتوتگارت نقل مکان کرد؛ چرا که پدر باید در کارخانه دایملر مشغول به کار می‌شد. فری پورشه همانند پدر خود علاقه شدیدی به اتومبیل داشت و همین علاقه بود که به خلق یک شاهکار دیگر در دنیای اتومبیل‌ها منجر شد.

فردیناند پورشه پدر در سال ۱۹۳۱ کارخانه Dr.Ing.hc.f.Porsche GmbH را در اشتوتگارت تأسیس کرد تا در آن به طراحی و ساخت اتومبیل مشغول شود. فری ریاضیات را در مدرسه و مکانیک را در کارگاه پدر آموخت. دوران جوانی فری مصادف بود با به قدرت رسیدن هیتلر در آلمان و فراخوان او برای بازسازی صنایع. هیتلر می‌خواست که آلمان سریع ترین اتومبیل‌ها را بسازد.

بنابراین کارخانه‌های اتومبیل سازی را از کمک‌های دولتی برخوردار کرد. فردیناند پورشه پدر نیز از این مساعدت‌ها سهمی برد و توانست مدیریت کارخانه‌هایی چون Auto Union و Wanderer را بر عهده گیرد. در سال ۱۹۳۳ اولین اتومبیل پورشه با یک موتور ۱۶ سیلندر ۴٫۵ لیتری و شاسی آلومینیومی ساخته شد. قرارداد پورشه با Auto Union در سال ۱۹۳۸ به اتمام رسید و او بیشتر وقت خود را صرف طراحی ماشین آلات جنگی کرد. با پایان جنگ، پدر و پسر به اسارت فرانسوی‌ها درآمدند. فرانسوی‌ها برای آزادی هرکدام از پورشه‌ها ۵۰۰ هزار فرانک مطالبه کردند ولی بضاعت مالی خانواده پورشه تنها اجازه پرداخت وثیقه یکی را می‌داد بنابراین پسر در ماه جولای ۱۹۴۶ آزاد شده و به اتریش بازگشت ولی پدر در اسارت فرانسوی‌ها باقی ماند.

فری پس از بازگشت سعی کرد تا کارخانه پدری خود را بازسازی کند ولی از سوی نیروهای اشغالگر منع شد. این امر باعث شد تا وی به شهر Carinthia/Gmnd در اتریش برگردد تا با کمک خواهر خود کارخانه جدید برای ساخت پمپ آب و لوازم لوله کشی تأسیس کند. عقد قرارداد با برخی کارخانه‌های اتومبیل سازی باعث شد تا وسوسه ساخت یک اتومبیل به جان فری بیافتد.

در ذهن فری چیزی از قلم افتاده بود و آن رویای پدر برای طراحی یک اتومبیل اسپرت بر مبنای فولکس واگن قورباغه‌ای بود. اتومبیلی که بدین شکل در سال ۱۹۴۷ طراحی شد Porsche Type ۳۵۶ نام گرفت. این مدل از یک موتور چهار سیلندر هوا خنک با قدرت ۴۰ اسب بخار نیرو می‌گرفت که در قسمت عقب اتومبیل نصب شده بود. Porsche Type ۳۵۶ اولین اتومبیلی بود که به نام پورشه مزین گشت. فری در سال ۱۹۴۹ به اشتوتگارت برگشته و کارخانه پورشه را در آنجا بنیان نهاد. فری برای کارخانه خود آرم شهر اشتوتگارت را انتخاب کرد. او در سال 1963 خودروی افسانه ای 911 را طراحی کرد و با این کار اولین خودروی اسپرت دنیا تولید شد.

 

زندگینامه فردیناند پورشه + عکس

 

زندگینامه فردیناند پورشه + عکس

 

زندگینامه فردیناند پورشه + عکس

Rate this post
همچنین بخوانید