زندگینامه ولادیمیر کازمیچ زورکین + عکس

زندگینامه ولادیمیر کازمیچ زورکین + عکس

 

 ولادیمیر زورکین, زندگینامه ولادیمیر زورکین, مهندس, مخترع, تولد و مرگ ولادیمیر زورکین, علت شهرت ولادیمیر زورکین, تکنولوژی تلویزیون, اختراع تلویزیون, لامپ پرتو کاتدی, مهندسان روسی, مخترعان امریکایی

 

ولادیمیر کازمیچ زورکین (به روسی: Влади́мир Козьми́ч Зворы́кин)‏ (زادهٔ ۲۹ ژوئیه ۱۸۸۸ – درگذشتهٔ ۲۹ ژوئیه ۱۹۸۲) مخترع و مهندس روسی–آمریکایی، از پیشگامان تکنولوژی تلویزیون است. زورکین با به کارگیری لامپ پرتو کاتدی سامانه‌ای برای انتقال و دریافت تلویزیونی اختراع کرد. زورکین به خاطر پژوهش‌ها و اختراعاتش یکی از پیشگامان صنعت تلویزیون به شمار می‌آید.

زادهٔ : ۲۹ ژوئیه ۱۸۸۸

مرگ : ۲۹ ژوئیه ۱۹۸۲

ملیت : روسی–آمریکایی

رشته فعالیت : مخترع و مهندس

استاد راهنما : بوریس روزینگ

دلیل شهرت : از پیشگامان تکنولوژی تلویزیون

جوایز : مدال افتخار انجمن مهندسان برق و الکترونیک (۱۹۵۱)

 

ولادیمیر کازمیچ زورکین در ۲۹ ژوئیه سال ۱۸۸۹ در موروم روسیه در خانوادهٔ یک بازرگان ثروتمند متولد شد.وی در دانشگاه صنعتی سن پترزبورگ تحت سرپرستی بوریس روزینگ تحصیل کرد. در دوران تحصیل، وی به کمک روزینگ روی اختراع فناوری تلویزیون با استفاده از لامپ پرتو کاتدی کار کردند. پس از فارغ‌التحصیلی در ۱۹۱۲، به پاریس رفت و همراه پل لانژون به پژوهش روی فناوری اشعه ایکس پرداخت. در طول جنگ جهانی اول در شعبه روسی شرکت مارکونی مسئول توسعه و آزمایش فناوری‌های رادیویی برای دستگاه‌های مخابراتی ارتش روسیه بود.

در سال ۱۹۱۸ و همزمان با جنگ داخلی روسیه، زورکین به همراه گروهی از پژوهشگران به سرپرستی اینوکنتی تالماچف دانشمند روس از مسیر رود آب به سفری اکتشافی در اقیانوس منجمد شمالی رفت. وی در پایان سال ۱۹۱۸ به ایالات متحده آمریکا رسید و سپس از مسیر ولادیوستوک به امسک در روسیه بازگشت. زورکین برای ماموریتی که از جانب ارتش سفید به او واگذار شده بود دوباره به آمریکا رفت و پس از شکست ارتش سفید تصمیم گرفت برای همیشه در آمریکا بماند.

پس از ورود به آمریکا، زورکین به‌ عنوان مهندس در شرکت وستینگهاوس به کار پرداخت. وی اختراع خود، تلویزیون سیاه و سفید را در سال ۱۹۲۳ و تلویزیون رنگی را دو سال بعد به ثبت رساند و در کارخانه «آر. سی، ا» به ساختن فرستنده و گیرنده تلویزیون پرداخت.

زورکین که سالها رییس آزمایشگاه پژوهشی این شرکت بود بعدها موفق به اختراع میکروسکوپ الکترونی، دستگاه تبدیل اشعه ماوراء بنفش به اشعه قابل رویت و سپس صفحه نمایش کامپیوتر شد. او در طول جنگ جهانی دوم، مشاور الکترونیک دولت امریکا بود و سرانجام در ۲۹ ژوئیه سال ۱۹۸۲ در ۹۳ سالگی در گذشت.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا