زندگینامه جورج استیفنسن + عکس

زندگینامه جورج استیفنسن + عکس

 

 جورج استیفنسن, George Stephenson, مهندس مکانیک, انگلیسی, مخترع خط آهن, لکوموتیو بخار, ساختن لکوموتیو, جورج استیفنسن کیست, آرامگاه جورج استیفنسن, مقاله, تحقیق, زندگینامه جورج استیفنسن

 

جورج استیفنسن (به انگلیسی (George Stephenson‏ (زاده ۱۷۸۱ – درگذشته ۱۸۴۸) یک مهندس مکانیک انگلیسی و مخترع خط آهن می‌باشد.

زاده : ۹ ژوئن ۱۷۸۱

Wylam نورث‌آمبرلند, انگلستان

درگذشته: ۱۲ اوت ۱۸۴۸ (۶۷ سال)

Tapton House چسترفیلد، انگلستان, دربی‌شایر, انگلستان

آرامگاه : Holy Trinity Church, Chesterfield

ملیت : انگلیسی

شهروند : بریتانیایی

 

وی از نیروی بخار در حرکت لکوموتیو استفاده کرد و این وسیله نقلیه معتبر را به وجود آورد، وی از راههای گوناگون از جمله کارگری معدن، رانندگی و گاوچرانی و شاگرد شوفری مخارج زندگی خود را تأمین می‌کرد و مدت ۱۵ سال برای اختراع لوکوموتیو زحمت کشید و سرانجام این غول آهنی را به حرکت در آورد.چنانچه جورج استیفنسن در بخش یک کان ذغال سنگ واقع در شمال انگلیس بدنیا نمی‌آمد، شاید هرگز بفکر اختراع لوکوموتیو و قطار راه آهن نمی‌افتاد؛ زیرا او بخاطر اینکه ذغال سنگ به راحتی از معدن ذغال سنگ بایک وسیله راحت نقل مکان شود، بفکر اختراع لوکوموتیو و بعد هم واگن راه آهن افتاد.

 

دوران کودکی

در سال ۱۷۸۱ در نزدیکی شهر نیوکاسل در انگلستان بدنیا آمد. پدر جورج، یعنی رابرت استیفنسن مرد فقیری بود و در معدن ذغال سنگ کار می‌کردو با درآمد اندکی که می‌گرفت از خود، همسرش و چهار فرزند نگهداری می‌کرد. استیفنسن برای اینکه از بار پدر کم کند، مجبور شد از همان کودکی مشغول کار شود.

 

دوران نوجوانی و تحصیل

جورج استیفنسن تا سن ۱۷ سالگی سواد نداشت. برای اینکه در کار خود پیشرفت کند تازه در ۱۷ سالگی شروع به تحصیل نمود. کتاب و وسائل دیگر تحصیل را او با تعمیذ کفش کارگران معدن ذغال سنگ تامین کرد.

 

زندگی خصوصی

جورج پس از کار و تلاش بسیار زمانیکه موفق شد به اندازه ۱ پوند پس انداز کند، حس کرد می‌تواند ازدواج کند؛ در نتیجه او با فانی هندرس دختر یک زارع ازدواج کرد، ولی چندی بعد همسرش فوت کرد. پس از فوت فانی هندرس، جورج با زنی دیگر به نام الیزابت هیدمارش که ۲۰ سال قبل خاطرخواهش شده بود ولی بعلت فقر درخواست ازدواج او رد شده بود را به همسری برگزید.

 

درگذشت

استیفنسن که خیلی فقیر بود، دیگر مرد ثروتمندی شده بود؛ بطوریکه که وقتی در سال ۱۸۴۸ در سن ۶۷ سالگی درگذشت مبلغی حدود۴/۰۰۰/۰۰۰ پوند از خود باقی گذاشت

 

ساختن لکوموتیو

انگیزه ساختن لکوموتیو

بنظر می‌رسد که از آن به بعد جورج استیفنسن به زندگی ساده کارگری خود ادامه داده و بدنبال کار دیگری نرفته تا زمانی اتفاقی رخ داد که باعث شد او بطور جدی به فکر ساختن لوکوموتیو افتد. جریان از این بود که ذغال سنگ به سختی از معدن حمل و نقل می‌شد. حال چنانکه کسی یک وسیله نقلیه خوب برای حمل و نقل ذغال سنگ اختراع می‌کرد، پول خوبی گیرش می‌آمد، این بود که جورج بفکر اختراع لوکوموتیو افتاد.

 

آغاز ساخت لکوموتیو

قبل از جورج یک مرد فرانسوی لوکوموتیوی بر اساس ماشین بخار جیمز وات ساخته بود که متأسفانه در موقع بکار انداختن آن منفجر شد یک مرد اسکاتلندی دیگر به نام ریشارکرووی نیک هم لوکوموتیوی ساخت ولی چون از او حمایت نشد اختراع خود را تکمیل نکرد، استیفنسن از تجارب پیشینیان استفاده کرد و سعی کرد لوکوموتیو خود را بسازد.

 

اتمام ساخت لکوموتیو

جورج روز ۲۷ سپتامبر ۱۸۲۵ نخستین قطار را از استوکتون تا دارلینگتون به راه انداخت، قطاری که حامل ۶ واگن پر از ذغال سنگ، آرد و ۶۰۰ تن مسافر بود، بوسیله استیفنسن از دیدگان هزاران نفر عبور کرد.

 

ساخت خط راه آهن

بعد از موفقیت استیفنسن، یک خط راه آهن بین لیورپول و منچستر ساخت و ار آن به بعد به سرعت راه آهن‌های دیگر ساخته شد؛ بطوریکه به زودی کشیدن راه آهن، عالمگیر شد.

 

 جورج استیفنسن, George Stephenson, مهندس مکانیک, انگلیسی, مخترع خط آهن, لکوموتیو بخار, ساختن لکوموتیو, جورج استیفنسن کیست, آرامگاه جورج استیفنسن, مقاله, تحقیق, زندگینامه جورج استیفنسن

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا