زندگینامه جک لندن + عکس

زندگینامه جک لندن + عکس

 

 

جک لندن (۱۸۷۶-۱۹۱۶) نویسنده سوسیالیست آمریکایی بود. آثار او مانند آوای وحش و گرگ دریا با استقبال خوانندگان روبرو شد. او از نخستین نویسندگان آمریکا بود که از راه نوشتن به ثروت زیادی دست یافت.

زادروز : ۱۲ ژانویه ۱۸۷۶

سانفرانسیسکو, ایالت کالیفرنیا

درگذشت : ۲۲ نوامبر ۱۹۱۶

گلن الن, ایالت کالیفرنیا

ملیت : آمریکایی

نام‌های دیگر : جان گریفیث چنی

پیشه : نویسنده, خبرنگار, مقاله نویس و سوسیالیست

سبک : رئالیسم, ناتورالیسم

آثار : آوای وحش, سپید دندان

گرگ دریا

همسر : الیزابت بسی می مادرن – چارمین لندن

 

زندگی

وی صحنه هایی که تصویر کرده را با چشم خود دیده و قهرمانان بیشتر داستانهایش کسانی هستند که با او معاشرت داشته اند.در نوشته های جک لندن تأثیر افکار«داروین»٬«اسپنسر»٬«مارکس»و«نیچه»آشکار است.این آثار که گاهی رنگ شدید ناتورالیستی به خود می گیرند غالباً تجزیه و تحلیل های بسیار دقیق اجتماعی می باشند.

جک لندن در خانواده تنگدستی در سان فرانسیسکو بدنیا آمد و در اوکلند بزرگ شد. او با اینکه توانست در دانشگاه پذیرفته شود، تحصیلات رسمی چندانی نداشت و هرچه آموخت، خود آموخت و بسیاری از آثار ادبی را در کتابخانه عمومی اوکلند خواند.

در ۱۸۸۹ در کارخانه کنسروسازی کاری سخت و سنگین پیدا کرد. بعد با پولی که از نامادریش وام گرفت قایقی خرید و به دزدی صدف پرداخت. در ۱۸۹۳ به عنوان کارگر با یک کشتی شکار شیر دریایی به ژاپن رفت. بازگشت او با بحران اقتصادی سال ۱۸۹۳ و مبارزات کارگری همزمان شد.

مدتی بی‌کار و ولگرد بود و در شهر بافلو به زندان افتاد. بعد به اوکلند بازگشت و دبیرستان را تمام کرد. خیلی دوست داشت که به دانشگاه کالیفرنیا برود و پس از سه ماه کوشش فشرده در تابستان ۱۸۸ در آنجا پذیرفته شد. اما به دلیل بی‌پولی ناچار پس از یک سال دانشگاه را رها کرد.

در ۱۸۹۷ با کشتی و همراه با دیگر جویندگان طلای کلوندایک به شهر داوسون در یوکان رفت. در آنجا بیمار شد و پزشکی او را درمان کرد. داستان کوتاه برپا کردن آتش یادگار این دوره از زندگی او است.

پس از بازگشت به اوکلند بیش از پیش به تبلیغ سوسیالیسم و نیز نوشتن پرداخت. او سعی داشت که با نوشتن و فروش آثارش (به گفته خودش با فروش مغزش) از بی‌پولی و اجبار به کار بدنی رها شود. همزمانی این تصمیم او با گسترش مجله‌های عامه‌پسند ارزان که به‌دنبال داستان‌های کوتاه بودند باعث شد که او بتواند از راه نویسندگی پول در آورد. به‌زودی نویسنده‌ای موفق شد و در سال ۱۹۰۰ درآمد او از نویسندگی به ۲۵٬۰۰۰ دلار رسید.

جک لندن دو بار ازدواج کرد. در ۱۹۱۰ ملکی یه وسعت جهار کیلومتر مربع را در شهرستان سونوما در کالیفرنیا خرید و سعی در کشاورزی با روش‌هایی ابتکاری و ویژه خود کرد ولی موفقیتی نداشت. این ملک اکنون با نام پارک تاریخی جک لندن به دست دولت آمریکا اداره می‌شود.

جک لندن در ۱۹۱۶ از نارسایی کلیه درگذشت،اگر چه برخی روایات مرگ او را ناشی از الکلیسم یا حتی خودکشی می‌دانند. بر گور او در پارک تاریخی جک لندن در سونوما صخره‌ای خزه گرفته گذاشته‌اند.

میدان بزرگی در شهر اوکلند بنام او هست و کلبه‌ای چوبی که او هنگام جستجوی طلا در یوکان در آن می‌زیست در گوشه‌ای از میدان قرار دارد.

 

آثار

رمان

    دختر برف ها (۱۹۰۲)

    آوای وحش (۱۹۰۳)

    گرگ دریا (۱۹۰۴)

    سپید دندان

    مسابقه (۱۹۰۵)

    پاشنه آهنین (۱۹۰۸)

    مارتین ایدن (۱۹۰۹)

    دره ماه (۱۹۱۳)

    جری در جزیره

    خانم کوچک در خانه بزرگ (۱۹۱۶)

 

مجموعه داستان کوتاه

    پسر گرگ یا بچه گرگ

    داستان‌های دریای جنوب

    سموک بیلیو

 

خاطرات شرح‌حال گونه

    جان بارلی کورن

 

غیرداستانی و مقاله

    تهیدستان (گزارش ۱۹۰۳)

 

سایر آثار

    آشتی ناپذیر

    آفتاب سوزان

    از خودگذشتگی زنان

    تب طلا

    جای پای خورشید

    جزیره وحشت

    خاموشی سپید

    در تلاش آتش

    در کشوری دوردست

    دزدان خلیج

    دوزخیان

    سرگذشت کشتی اسنارک

    سگ سیرک

    شراب مالت

    طاعون

    عشق زندگی

    فرزندان یخبندان

    کشتی شکسته ها

    ندای جنگل

    مسافرت در دریاها

    ندای جنگل

    بنگاه آدمکشی

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا