بیوگرافی‌ها‌دات‌کام
مرجع بیوگرافی ایرانیان

بیوگرافی عباس شفیعی – Abbas Shafiee

بیوگرافی عباس شفیعی

دکتر عباس شفیعی، داروساز و استاد دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران، رئیس سابق دانشکده داروسازی (از ۱۳۶۵ تا ۱۳۸۸)، رئیس مرکز تحقیقات علوم دارویی (از سال ۱۳۸۲) و یک چهره ماندگار علم پزشکی ایران است. به استاد شفیعی به خاطر خدمات ارزنده اش به علم نوین داروسازی لقب معمار داروسازی نوین ایران داده اند.

دكتر عباس شفیعی در سال 1316 در شهر قم در خانواده ای مذهبی چشم به جهان گشود و دوره كودكی خود را در آن جا سپری كرد، دوران دبستان را در مدرسه ترقی در خیابان ری و دوره دبیرستان را در همان خیابان ری و در مدرسه دارالفنون كه هر دوره آن 6 سال بود با موفقیت به پایان رساند.

وی از دوره نوجوانی علاقه به رشته شیمی داشت و پس از اتمام دوره دبیرستان در رشته شیمی در دانشگاه تهران قبول و به تحصیل ادامه داد و در تمام دوران تحصیل با نمرات عالی دوره كاشناسی شیمی را گذراند. سپس در آزمون دوره داروسازی شركت و این دوره را نیز با موفقیت گذراند.

دكتر شفیعی به دلیل اینكه معدل دوران تحصیلش خیلی خوب بود و به زبان انگلیسی تسلط داشت در آزمون بورسیه تحصیل در خارج از كشور انتخاب و برای ادامه تحصیل در سال 1343 با بورسیه دانشگاه تهران عازم دانشگاه كلمبیا در آمریكا شد و به دلیل خوب بودن درسها و نمراتش بعد از یك سال بورسیه كشور امریكا شد.

استاد پیشكسوت دانشكده داروسازی پس از یك دوره چهارسال و نیمه در دانشگاههای آمریكا برای اخذ دوره فوق دكتری عازم شیكاگو شد. همچنان در سال 1969 فوق دكترای خود را در رشته شیمی از دانشگاه شیكاگو دریافت كرد و پایان نامه دكتر شفیعی در آن زمان در آمریكای شمالی مقام نخست را كسب نمود و برنده جایزه 20 هزار دلاری دانشگاه در همان سال شد و دانشگاه آمریكا از وی درخواست همكاری نمود كه در جواب دكتر شفیعی به آنها پاسخ داد كه من متعلق به ایران و مردم كشورم هستم و باید به ایران برگردم. وی در سال 1348 به ایران بازگشت و به عنوان عضو هیئت علمی دانشكده داروسازی دانشگاه علوم پزشكی تهران به فعالیت مشغول شد.

دكتر شفیعی در سال 1365 به عنوان رئیس دانشكده داروسازی انتخاب و مشغول به كار شد. وی در كنار این مسئولیت، مسئولیت های دیگری از قبیل، عضو شورای تحقیقات كشور، عضو شورای پژوهشی دانشگاه علوم پزشكی تهران، عضو شورای گسترش دانشگاه علوم پزشكی تهران، عضو هیئت امنای دانشگاه علوم پزشكی تهران، مدیر مسئول مجله دارو ، عضو هیئت ممیزه مركزی وزارت بهداشت و درمان و عضو هیئت ممیزه دانشگاه علوم پزشكی تهران، دبیر شورای آموزشی داروسازی و تخصصی و مشاور سازمان جهانی بهداشت در كنوانسیون منع استفاده از سلاح های شیمیایی را بر عهده داشته است.

اولین مقاله علمی دكتر شفیعی در سال 1964 منتشر شد. استاد تا كنون 11 كتاب را به تنهایی و یا با همكاری دیگر اساتید به نگارش درآورده است و 411 مقاله بین المللی دارد.

دكتر شفیعی با اشاره به امكان تربیت دانشجویان در دوره های تخصصی در كشور ایران گفت: ما باید هزینه هایی كه از طریق بورسیه به دانشجویان داده می شود تا در كشور های دیگر تحصیل كنند را در كشور خودمان خرج كنیم و تجهیزات دانشگاهها را تكمیل كنیم. با این كار ما می توانیم از خروج دانشجویان با استعداد از كشور جلوگیری كنیم و همین دانشجویان با استعداد هستند كه می توانند با همكاری یكدیگر كشور را حتی به رتبه یك در سطح جهان برسانند. وی در همین راستا به تصویب قانون بودجه اختصاصی پژوهشی برای دانشجویان در مجلس اشاره كرد كه براساس آن دانشجویان می توانند در هر زمینه ای كه علاقمند هستند تحقیقات خود را انجام دهند.

مدیر گروه علوم دارویی فرهنگستان علوم پزشكی كشور در ادامه تاكید كرد: ما توانایی و امكانات لازم برای تولید هر دارویی را در كشور داریم ولی تولید بسیاری از آنها اقتصادی نیست. اگر قرار باشد برای تولید یك داروی جدید 10 تركیب را از خارج وارد كنیم، اقتصادی تر این است كه داروی تولید شده را با قیمت كمتر از خارج وارد كنیم. تولید این دارو زمانی مقرون به صرفه خواهد بود كه 8 مورد از این 10 تركیب مورد نیاز در كشور تولید ‌شود.

استاد پیشكسوت و چهره ماندگار علوم پزشكی كشور در ادامه سخنان خود تولید داروهای با كیفیت و جدید و افزایش همكاری صنایع دارویی با دانشگاه‌ها را از جمله نتایج ایجاد فضای رقابتی در كشور عنوان كرد.

به گفته رییس پیشین دانشكده داروسازی دانشگاه علوم پزشكی تهران، در حال حاضر 64 عضو هیات علمی در دانشكده داروسازی مشغول به كار هستند و با توجه به اینكه بر خلاف سایر دانشكده‌های علوم پزشكی، دغدغه مسوولیتهای بالینی ندارند، صرفا در جهت امور آموزشی و پژوهشی فعالیت می‌كنند، بنابراین دانشكده داروسازی در مقایسه با سایر دانشكده‌های دانشگاه جایگاه مناسبی در امر پژوهشی دارد.

دكتر شفیعی همچنین خاطرنشان كرد: دانشكده داروسازی دانشگاه علوم پزشكی تهران از نظر تجهیزات و انجام امور آموزشی و پژوهشی در سطح بین المللی در حد قابل قبولی قرار داشته و من این را مرهون زحمات استادان پیشكسوتان قدیمی و حتی دانشجویان جدید می دانم.

او موفق به دریافت جوایز و عناوین علمی متعددی گشته است که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– برنده جایزه اول طرحهای تحقیقاتی از وزارت فرهنگ و آموزش عالی در چند سال متوالی

– مدال درجه دوم تحقیق ۱۳۵۶

– نشان درجه دوم فرهنگ ۱۳۵۶

– برنده جایزه اول تحقیقات جشنواره خوارزمی ۱۳۶۶

– استاد نمونه دانشگاه تهران ۱۳۶۸

– داروساز برجسته و نمونه ۱۳۶۸

– برنده جایزه اول بهترین مقاله در کنگره شیمی دانشگاه شهید بهشتی ۱۳۶۹

– برنده جایزه استاد نمونه دانشگاه علوم پزشکی سال ۱۳۷۲

– شیمی دان برجسته سال ۱۳۷۴

– دریافت لوح تقدیر جمهوری اسلامی ایران برای تالیف کتاب کروماتوگرافی و طیف سنجی

– برنده جایزه اول کتاب سال ۷۴ برای کتاب کروماتوگرافی و طیف سنجی از وزارت ارشاد اسلامی و کتاب

– برگزیده معاونت پژوهشی وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی

– برنده جایزه اول جشنواره رازی سال ۱۳۷۶

– دریافت دکترای افتخاری علوم از دانشگاه کلمبو – سریلانکا سال ۱۹۹۸

– مشاور سازمان بهداشت جهانی در کنوانسیون منع استفاده از سلاحهای شیمیایی(۲۰۰۴-۱۹۹۸)

– برنده جایزه کتاب برگزیده سال ۱۳۷۷ دانشگاه تهران (شیمی دارویی کرول کواس)

– نشان درجه دوم پژوهش ۱۳۷۸

– برند جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران ۱۳۷۸ (جهت ترجمه کتاب شیمی دارویی کرول کواس)

استاد نمونه سال ۱۳۸۱ از طرف انجمن متخصصین علوم دارویی ایران

– انتخاب به عنوان پیشکسوت شیمی دارویی (ازطرف وزارت بهداشت) ۱۳۸۴

– برنده جایزه اول جشنواره رازی ۱۳۸۴

– جایزه اول جشنواره رازی در علوم دارویی ۱۳۹۰

– جایزه علامه طباطبایی بنیاد ملی نخبگان (به عنوان استاد و محقق برجسته) سال ۱۳۹۰

او همچنین به پاس زحمات و تلاشهای علمی، در چهارمین دوره همایش چهره‌های ماندگار در سال ۱۳۸۳ به عنوان چهره ماندگار علم پزشکی انتخاب شد.

آثار

تألیف:

– کروماتوگرافی و طیف سنجی، انتشارات دانشگاه تهران، ۱۳۷۳.

– آنتی بیوتیک‌ها، انتشارات دانشگاه تهران، ۱۳۷۱.

– آسم، مرکز نشر دانشگاهی، ۱۳۸۲.

– مقدمه‌ای بر مکانیسم واکنشهای شیمی آلی، انتشارات دانشگاه تهران، ۱۳۵۴.

ترجمه:

– فراهمی داروها در مایعات زیستی، ۱۳۷۱.

– مبادی آنتی بیوتیک‌ها، انتشارات دانشگاه تهران ۱۳۶۳.

– شیمی دارویی کرول کواس، انتشارات دانشگاه تهران، ۱۳۷۷.

– شیمی هتروسیکل گیل کریس، انتشارات دانشگاه تهران، ۱۳۸۰.

عکس عباس شفیعی

بیوگرافی عباس شفیعی

بیوگرافی و عکس عباس شفیعی

بیوگرافی عباس شفیعی

عباس شفیعی معمار داروسازی نوین ایران

بیوگرافی عباس شفیعی

عکس عباس شفیعی چهره ماندگار

بیوگرافی عباس شفیعی

Rate this post
همچنین بخوانید