بیوگرافی‌ها‌دات‌کام
مرجع بیوگرافی ایرانیان

بیوگرافی بیژن بنفشه خواه + عکس

بیوگرافی بیژن بنفشه خواه + عکس

 

بیوگرافی بیژن بنفشه خواه + عکس

 

بیژن بنفشه‌خواه (زاده ۱ فروردین ۱۳۵۲) بازیگر ایرانی مجموعه‌های طنز تلویزیونی و فیلم‌های سینمایی است. او در مجموعه‌های طنز «این چند نفر»، «بدون شرح»، «مرد دوهزارچهره»، «قهوه تلخ»، «ساختمان پزشکان»، «خانه اجاره‌ای» و «راه طولانی» به ایفای نقش پرداخته است.

زمینه فعالیت : بازیگر

تولد : زاده ۱ فروردین ۱۳۵۲

تهران، ایران

والدین : رضا بنفشه‌خواه (بازیگر)

ملیت : ایرانی

 

 

زندگی

متولد اول فروردین ۱۳۵۲ تهران. در دوران كودكی بچه شلوغ و شیطانی بود و با برادرش آتش می سوزاندند. در عین پر شر و شوری بسیار بانمك و جذاب بود و مایه آزار و اذیت كسی نمی شد.

پدرش رضا بنفشه خواه و مادرش خانم نیكی زاده رهبر دبیر بازنشسته آموزش و پرورش است.

 

از سال ۷۳ وارد عرصه بازیگری شد. پدرش فوق العاده حساس و زودرنج است، اما خودش با پدر از این بابت كمی تا قسمتی فرق دارد. زیاد به آینده حرفه و شغل بازیگری امیدوار نیست و نگران آینده است. با آنكه چهل سال از عمرش گذشته، اما همچنان كودك درونش شاد و سرزنده حضور دارد. مادرش فوق دیپلم ادبی دارد. اصلاً طاقت ایفاگر نقش های طنز بوده، البته نقش جدی هم بازی كرده است، ولی نقش های جدی كمتری از نقش های كمدی اش بوده است. می گوید: «جالب است بدانید من برای اولین بار به دلیل مسائل مالی به این سمت سوق پیدا كردم. در ابتدای ورودم به دانشگاه به دلیل هزینه های بالای دانشگاه در یك كار كمدی تست دادم و قبول شدم و از آن سال به بعد دیگر در ژانر طنز باقی ماندم

 

بسیار آدم آرامی است. اطرافیانش معتقدند او بسیار مهربان و دلسوز است. دو برادر به نام های هژیر و پژمان دارد كه اولی از او بزرگتر و دومی كوچكتر است. سروش صحت را خیلی قبول دارد و از كار كردن با او لذت می برد و او را جزو بهترین كارگردانان می داند. مدتی كافی شاپ داشت، ولی چون به كارهای بازیگری اش نمی رسید آن را تعطیل كرد.

 

كارهای سینمایی خیلی كم به او پیشنهاد می شود، اما دوست دارد در سینما هم فعالیت داشته باشد. سال ۸۸ ازدواج كرد و دو فرزند دارد. همسرش از دوستان لیلی رشیدی است. از مشورت با همسرش همیشه اظهار رضایت دارد. با مهران غفوریان و رضا داوودنژاد رابطه خانوادگی و صمیمانه دارد. بسیار طناز و دوست داشتنی و بامزه است. زیاد سررشته ای در آشپزی ندارد. غذاهای شمالی را مثل باقالاقاتوق، میرزاقاسمی، ماهی دودی و… را دوست دارد و از میان غذاهای شمالی مرغ ترش را دوست ندارد. همیشه قدردان زحمات پدر و مادرش است.

سر یكی از مجموعه طنز با مدیر تولید آن مشكل پیدا كرد. موسیقی را خیلی دوست دارد، اما سازی را نمی تواند بنوازد. خیلی دوست داشت زبان انگلیسی را فرا می گرفت كه این اتفاق نیفتاد. اگر نقشی را دوست نداشته باشد حتماً باید بابت آن دستمزد خوبی بگیرد وگرنه در آن حضور پیدا نمی كند. او در هر كاری بازی نمی كند. عاشق زندگی و همسرش است. كسب درآمد حلال برایش از اهمیت خاصی برخوردار است. همیشه از ته دل می خندد. با پدر و مادرش خیلی رفیق و نزدیك است. یكی از بهترین بازی هایش در «مرد دو هزار چهره» است كه در نقش كمك خلبان ایفای نقش كرد. از همان ابتدا هم پدرش مرتب به او توصیه می كرد كه بازیگری حرفه و شغل اصلی اش نباشد. اولین كاری كه در عرصه بازیگری انجام داد یك تئاتر عروسكی بود به كارگردانی بهروز غریب پور. برای «جنگ ۳۹» هم تست داد و كارگردان آن داریوش كاردان بود و در تست هم پذیرفته شد. بازی در كارهای طنز و جدی را به یك اندازه دوست دارد.

نقش بی خودی الملك در سریال «قهوه تلخ» هم از كارهای قابل قبول اوست. كمی تا قسمتی دیر ازدواج كرده كه یكی از دلایلش شاید نداشتن امنیت شغلی بود. عمویش محمود بنفشه خواه ۱۸ فروردین ۸۸ در ۶۸ سالگی درگذشت. او هم از بازیگران سینما و تلویزیون بود. بسیار ساده و بی غل و غش است. روراست و بدون شیله پیله با آدم های دور و برش رفتار می كند و به قول معروف همانی هست كه نشان می دهد. یكی از برادرانش در خارج از كشور زندگی می كند. مادرش در هر شرایطی كارهایش را می بیند و معتقد است بیژن در كار طنز بسیار خوش می درخشد. اولین بار سیامك انصاری او را برای بازی در كارهای مهران مدیری معرفی كرد و طنازی های او در سریال «مرد هزار چهره» بر نمك و جذابیت كار افزود.

 

تا به حال در مجموعه های تلویزیونی جنگ ۳۹، همسران، لبخند سوم، آخرین ستاره شب، دزدان مادربزرگ، گل های ۷۶، ایستگاه ۷۷، عید آن سال ها، این چند نفر، حرف تو حرف، گل های ۷۸، آبدار شاه، طبقه وسط، زیر آسمان شهر، باغچه مینو، پیامك از دیار باقی، قهوه تلخ، ساختمان پزشكان، خانه اجاره ای، راه طولانی، دزد و پلیس، پژمان و… ایفای نقش كرده است.

 

او از همان نسل اولی های طنز كار تلویزیون به حساب می آید و این ژانر را با كارگردان های مختلف در شرایط مختلف تلویزیون تجربه كرده است. دغدغه اش كارگردانی نیست. حرف های خیلی بامزه و جذابی می زند و از در كنارش بودن احساس خوشایندی به طرف مقابل دست می دهد. مهربانی اش حد و اندازه ندارد.

 

فیلم‌شناسی

سینما

    رقص شیطان (۱۳۷۹)

    از ما بهترون (۱۳۸۹)

    وفا ۲۰۱۲ (۱۳۹۰)

 

تلویزیون

سال       نام

۱۳۹۳    روزهای بد به در

۱۳۹۲    پژمان

۱۳۹۱    دزد و پلیس

۱۳۹۰    سهمی برای دوست

۱۳۹۰    راه طولانی

۱۳۹۰    خانه اجاره‌ای – سری اول

۱۳۸۹-۱۳۹۰       ساختمان پزشکان

۱۳۸۹-۱۳۹۱       قهوه تلخ

۱۳۸۷    مرد دوهزارچهره

۱۳۸۷    پنهان، اما آشکار

۱۳۸۷    طلاق در وقت اضافه

۱۳۸۶    پیامک از دیار باقی

۱۳۸۶    آرزوهای شیرین

۱۳۸۵    تله فیلم «تعطیلات پردردسر»

۱۳۸۴    اکسیژن

۱۳۸۲    باغچه مینو

۱۳۸۱    زیر آسمان شهر – سری سوم

۱۳۸۱    بدون شرح

۱۳۸۰    طبقه وسط

۱۳۷۹    کلبه سپید

۱۳۷۹    آبدار شاه

۱۳۷۸    گلهای ۷۸

۱۳۷۸    حرف تو حرف

۱۳۷۸    این چند نفر

۱۳۷۷-۱۳۷۸       عید آن سالها

۱۳۷۷    ایستگاه ۷۷

۱۳۷۶    گلهای ۷۶

۱۳۷۴-۱۳۷۵       دزدان مادربزرگ

۱۳۷۴    آخرین ستاره شب

۱۳۷۳    لبخند سوم

۱۳۷۳    همسران

۱۳۷۳    جُنگ ۳۹

۱۳۷۰    پسر بابا

 

شبکه خانگی

سال         نام           

۱۳۹۲     شرف خانواده فاضل

۱۳۹۲     شوخی کردم

۱۳۹۲     مسابقه شام ایرانی

۱۳۸۷     بمب خنده

 

بیوگرافی بیژن بنفشه خواه + عکس

 

بیوگرافی بیژن بنفشه خواه + عکس

Rate this post
همچنین بخوانید