بیوگرافی استیون (مهرداد) بیت آشور – Steven Beitashour

بیوگرافی استیون (مهرداد) بیت آشور - Steven Beitashour

مهرداد بیت آشور زاده ۳۰ ژانویه ۱۹۸۷ در سان‌خوزه، بازیکن حرفه‌ای ایرانی آمریکایی فوتبال که در تیم باشگاهی سن‌خوزه ارت‌کویکز در لیگ برتر فوتبال آمریکا توپ می‌زند. خانواده استیون بیت آشور ایرانی هستند. پدر او یک مسیحی ایرانی آشوری‌تبار و مادرش یک مسلمان ایرانی است. وی دارای نام ایرانی مهرداد است. اما در آمریکا به او استیون می‌گویند.

نام کامل : مهرداد استیون بیت‌ آشور

زادروز : ۱ فوریهٔ ۱۹۸۷

زادگاه : سان‌خوزه، کالیفرنیا، آمریکا

قد : ۵ پا ۱۰ اینچ (۱٫۷۸ متر)

پست : مدافع

باشگاه کنونی : سن‌خوزه ارت‌کویکز

شمارهٔ پیراهن : ۳۳

زندگی

وی در مصاحبه ای به سال ۲۰۱۱ میلادی اظهار داشت:

«پدر من مسیحی و مادر من مسلمان است، پس من از هردو هستم و به تمامی سنت‌های والدینم احترام می‌گذارم؛ طوری که آنان مرا به زور به دین خود فرانخوانده‌اند، ما تمام آداب و رسوم مسلمانان به مانند ماه مبارک رمضان که الان در این ماه هستیم و سنت‌های ایرانیان نظیر عیدنوروز را ادا می‌کنیم»

پس از انتخاب کارلوس کی‌روش به عنوان مربی تیم ملی فوتبال ایران، بیت‌آشور نیز از جمله ایرانیان زاده خارج بود که نظر وی را جلب کردند. در ژوئن ۲۰۱۲ خبرهایی از دعوت بیت‌آشور به ایران و بازی در تیم ملی به گوش رسید که موضوعات سیاسی مانع از نهایی شدن این تصمیم شد. پس از مدتی او در اوت ۲۰۱۲ از سوی یورگن کلینزمن به تیم ملی فوتبال آمریکا دعوت شد. کلینزمن بیت‌آشور را بازیکنی دانسته بود که همه‌چیز برای حضور او در تیم ملی آمریکا فراهم شده است، ولی بیت‌آشور دعوت کلینزمن را رد کرد. او در اکتبر ۲۰۱۳ به تیم ملی فوتبال ایران دعوت شد.

مهرداد بیت آشور، جدیدترین بازیکن ایرانی‌ تبار است که کارلوس کی‌روش او را به تیم ملی فوتبال ایران دعوت کرد. برای بیت‌آشور ایران کشوری عجیب نیست.

پایگاه اینترنتی soccer.si.com در گزارشی از این بازیکن ایرانی نوشت: «پدر و مادر بیت‌آشور هر دو در ایران متولد شده‌اند. او در بچگی به دیدن ایران رفت. او تقریبا به زبان فارسی مسلط است. اینها همه دلایلی است که باعث می‌شود بیت‌آشور با ایران بیگانه نباشد.

او در این باره با خنده می‌گوید: “وقتی بخواهم فارسی صحبت کنم، قطعا “تابلو” خواهم بود اما اشکالی ندارد.”

وقتی تیم ملی فوتبال ایران علاقه خود را به مهرداد بیت‌آشور و فراخواندن او به اردوی تیم ملی اعلام کرد، او این پیشنهاد را قبول کرد تا برای اولین بار تیم ملی ایران را همراهی کرده باشد. او از سال 2011 که در تیم سن‌خوزه بازی می‌کند، جزو نفرات اصلی تیمش بوده است. بیت‌آشور مساله‌ای برای رفتن به ایران ندارد. در ایران بستگان زیادی دارد. مهرداد کاملا با فرهنگ ایران آشنایی دارد. تنها نکته نگران‌کننده برای مهرداد بیت‌آشور پرواز طولانی مدت به ایران خواهد بود. برای بیت‌آشور انتخاب ایران اصلا سیاسی، فرهنگی یا چیزی از این دست نبود. بیت‌آشور می‌خواهد فوتبالش را با تیم ملی ایران تکمیل کند و شانس حضور در جام‌جهانی 2014 برزیل را داشته باشد. این مدافع درباره انتخاب تیم ملی فوتبال ایران می‌گوید: “تنها دلیلم برای انتخاب ایران فوتبال بود. می‌خواستم در جام‌جهانی بازی کنم. از وقتی بچه بودم، رویای حضور در جام‌جهانی را در ذهن خود داشتم. وقتی کی‌روش من را برای تیم ملی انتخاب کرد، فرصت بی‌نظیری برایم فراهم شد. امیدوارم بتوانم از این فرصت به بهترین شکل استفاده کنم.”

یورگن کلینزمن، سرمربی تیم ملی فوتبال آمریکا دو بار مهرداد بیت‌آشور را به اردوی تیم ملی آمریکا دعوت کرد. یک بار اوت سال قبل و یک بار هم در ژانویه امسال اما بیت‌آشور در این دو دعوت حضور نداشت. او در ژانویه امسال به دلیل مصدومیتی که برایش پیش آمد، مجبور شد از اردوی تیم ملی آمریکا خارج شود. از آن زمان به بعد بیت‌آشور به تیم ملی آمریکا دعوت نشده بود تا اینکه کارلوس کی‌روش او را به اردوی تیم ملی ایران دعوت کرد. بیت‌آشور درباره دعوتش به تیم ملی آمریکا می‌گوید: “خیلی ساده بود. آنها بازی من را دیده و به تیم ملی آمریکا دعوت کردند. این تنها چیزی است که می‌توانم به شما بگویم. اگر هم آنها من را به تیم ملی آمریکا دعوت نمی‌کردند، باز هم مشکلی برای همراهی ایران نداشتم. پس از اینکه بعد از مصدومیتم اردوی تیم ملی آمریکا را ترک کردم، یورگن کلینزمن به من اس‌ام‌اس داد و گفت چه کار دیگری باید برایت انجام دهم. کار خوبت را ادامه بده. من بازی تو را نگاه می‌کنم. می‌دانم که مسوولان تیم ملی آمریکا استعدادیاب‌های خوب و مطرحی برای لیگ این کشور دارند و آنها همه بازی‌ها را با دقت تماشا می‌کنند. این همان چیزی است که می‌توانم درباره اتفاقات پیش آمده درباره دعوت به تیم ملی آمریکا بگویم.”

مهرداد بیت‌آشور در سال 2010 توسط تیم سن‌دیه‌گو کشف شد. او در پست دفاع راست بازی می‌کند و علاقه زیادی به نفوذ دارد. بیت‌آشور بازیکن هجومی است. او در طول سه فصلی که در تیم سن‌خوزه بازی کرده، 16 پاس گل داده است که آمار بسیار جالب توجهی به شمار می‌رود. او نقش بسزایی در موفقیت سن‌خوزه داشته و هواداران این تیم علاقه خاصی به این بازیکن دارند.

او درباره اینکه پس از رفتن به تهران از مردم و هواداران تیم ملی فوتبال ایران چه انتظاری دارد، گفت: “پاسخ به این سوال خیلی سخت است. آنها هیچ‌وقت من را در تیم ملی ندیده‌اند. مطمئنا شاید آنها چند بار بازی من را در تیم باشگاهی‌ام دیده باشند و نظر خودشان را درباره من داشته باشند. آنها من را بازیکنی خوب می‌دانند اما مطمئنا آنها با بازیکنی که سال‌ها در کنارشان بوده همانند من برخورد نخواهند کرد. می‌خواهم به تهران بروم و همراه تیم ملی ایران تمرینات فشرده‌ای را داشته باشم و بتوانیم بازی بسیار خوبی برابر تایلند انجام دهیم. این یک گام رو به جلو برای من است.”

سابقه مهرداد بیت‌آشور به گونه‌ای است که خیلی‌ها در ایران را به خود مجذوب کرده است. آنها خیلی کنجکاو هستند تا درباره این بازیکن که مدت‌ها در آمریکا بازی کرده، بدانند. حسن روحانی، رییس جمهور جدید ایران در ماه‌های اخیر تلاش کرده تا رابطه بین ایران و آمریکا بهبود یابد. وقتی او برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کرد، بیت‌آشور این اتفاقات را به یاد می‌آورد و می‌گوید: “ما آن هفته در لیگ بازی داشتیم و نتوانستم به آنجا بروم. فکر می‌کنم خیلی خوب بود اگر می‌شد با آقای روحانی دیدار کنم. سیاست را دنبال نمی‌کنم و برایم رابطه سیاسی بین ایران و آمریکا مهم نیست.”

او در این باره ادامه می‌دهد: “ترسی ندارم که از من دراین باره سوالی شود اما متاسفانه نمی‌توانم پاسخی درباره مسائل سیاسی بدهم. خیلی خوشحالم که فرصت در اختیار من قرار گرفت تا بتوانم برای تیم ملی ایران بازی کنم. من از این بابت خیلی خوشحالم. مادرم همیشه به من ایمیل می‌زند و مدام از من این سوال را می‌کند: “کی به ایران می‌روی؟ پرواز تو به ایران چه زمانی است؟ فکر می‌کنم پروازم به ایران صبح زود باشد. همیشه به مادرم از طریق ایمیل می‌گفتم، هر وقت که پروازم قطعی شود به شما می‌گویم. مادرم بسیار هیجان‌زده است و نمی‌تواند منتظر باشد. بستگان زیادی در ایران دارم که منتظرند من را در ایران از نزدیک ببینند. می‌خواهم شب اول در ایران به همه آنها سلام کنم. سپس سفر کاری من شروع می‌شود.”

عکس مهرداد بیت آشور

بیوگرافی استیون (مهرداد) بیت آشور - Steven Beitashour

بیوگرافی و عکس استیون بیت آشور

بیوگرافی استیون (مهرداد) بیت آشور - Steven Beitashour

عکسهای جدید مهرداد بیت اشور

بیوگرافی استیون (مهرداد) بیت آشور - Steven Beitashour

تصاویر ورزشی از استیون بیت آشور

بیوگرافی استیون (مهرداد) بیت آشور - Steven Beitashour

گالری عکس مهرداد بیت آشور

بیوگرافی استیون (مهرداد) بیت آشور - Steven Beitashour

تصاویر جدید مهرداد بیت آشور

بیوگرافی استیون (مهرداد) بیت آشور - Steven Beitashour

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا