بیوگرافی‌ها‌دات‌کام
مرجع بیوگرافی ایرانیان

بیوگرافی کامل صدیقه کیانفر + عکس

بیوگرافی کامل صدیقه کیانفر + عکس

 

 

صدیقه کیانفر ( ۱۳۱۱ ) بازیگر سینما، تلویزیون ایرانی.

زمینه فعالیت : بازیگر

ملیت : ایرانی

تولد : ۱۳۱۱

آبادان

 

زندگی

صدیقه کیانفر متولد 1311 آبادان است. او فعالیت در رادیو را از سال 1336 با گویندگی و اجرای نمایش در رادیو نفت آبادان تجربه کرد و بازی در سینما را با فیلم بحران، کاری از علی اصغر شادروان آغاز کرد.

از مهم‌ترین کارهایی که وی در آنها به ایفای نقش پرداخته می‌توان به هامون، مجنون، آپارتمان شماره 13، مستأجر، همسر، سه مرد عامی، دره هزارفانوس، پنجاه روز التهاب، خاک و آتش، آنسوی آینه و زیر سایه کنار اشاره کرد.

 

آثار

سینما

     ۱۳۶۸هامون

تلویزیون

    ۱۳۷۹مسافر.

 

مصاحبه

خانم کیانفر، در ابتدا بفرمایید که چرا در چند وقت اخیر حضورتان در تلویزیون کمرنگ شده؟

بله متأسفانه. همه مردم هم به خودم می‌گویند که چرا کم‌کار شده‌اید؟

خب چرا؟ علت کم‌کاری‌تان چیست؟

متأسفانه در حال حاضر آن رابطه‌‌های انسانی و کاری از بین رفته و یک سری روابط جای آن را گرفته و همین روابط باعث شده توانایی‌های افرادی مثل بنده فراموش و بی‌اهمیت شود. من کنار گذاشته شده‌ام. هیچ کس نمی‌گوید که من یا بازیگری به اسم کیانفر وجود داشته است؛ در عرصه تصویر و رادیو.

 

به نظر شما برای مقابله با چنین اوضاعی چه باید کرد؟

من نمی‌دانم، مسئولان این حوزه باید جوابگو باشند و درصدد رفع این معضل برآیند. من که نمی‌توانم با اینها بجنگم. من هم آدمی نیستم که بروم پیش تهیه‌کننده‌ها و کارگردان‌ها التماس کنم و سرم را کج کنم که یک نقش را محض رضای خدا به من بدهند. نه. من به خودم و به کارم ایمان دارم.

 

با توجه به اینکه فیزیک شما و چند بازیگر انگشت‌شمار برای نقش مادر و مادربزرگ مناسب است، کاراکترهای مادر و مادربزرگ را برای بازی به چه کسانی محول می‌کنند؟

آنطور که من دیده‌ام مادر و خاله کارگردان یا هر یک از عواملی که تیغش براتر باشد این نقش‌ها را بازی می‌کنند. این نقش‌ها را که می‌گیرند که هیچ تخصصی در پرداخت شخصیت‌ها ندارند و از هر لحاظ به نفع برخی عوامل است که شناختی از بازیگری ندارند و به تنها به سود و زیان جیب خود توجه دارند و خب طبیعی است ما که زحمت کشیده‌ایم و روح و جسم‌ و جوانی‌مان را در این کار صرف کرده‌ایم، با این وضعیت فراموش می‌شویم.

 

خانم کیانفر اکثر بازیگران پیشکسوت ما به خاطر نبود استاندارد کاری در ایام جوانی‌شان معمولاً مشکلات جسمی حادی برایشان پیش آمده که حاصل کار در عرصه بازیگری است. شما چطور؟ از اوضاع جسمی‌تان بگویید.

من در اثر همان کارهایی که انجام می‌دادم، چند بار در روی صحنه تئاتر و سر صحنه فیلمبرداری صدمه دیده‌ام و هنوز که هنوز است دارم استخوان‌درد می‌کشم و مدام این درد اذیتم می‌کند و از آنجایی که کلافه شده‌ام مدام در حال مراجعه به این دکتر و آن دکتر هستم.

البته باید بگویم که این مورد هیچ وقت نتوانسته جلوی بازی و توانایی کار من را بگیرد. من با این درد ساخته‌ام و با آن بازی کرده‌ام.

 

از آنجایی که اکثر بازیگران با مسائل رفاهی مثل بیمه و مسکن درگیر هستند، شما از موارد رفاهی و تسهیلات بازیگری مربوط به خودتان بفرمایید.

بله، همین‌طور است. واقعیت این است که من برای بیمه تکمیلی اقدام کردم و متأسفانه گفتند چون سن شما بالاست بیمه تکمیلی به شما تعلق نمی‌گیرد یا اینکه حقوقی که باید برای پیشکسوت‌ها قائل شوند و مبلغی ماهیانه به حساب آنها واریز شود که اگر مثل الان من شرایطی پیش آ«د که به هر دلیل نتوانستند کار کنند، حداقل بتوانند در حد پایینی زندگی‌شان را بگذرانند. این تسهیلات به ما تعلق نمی‌گیرد.

هر چند که باید بگویم من یک زندگی معمولی و سنتی دارم. ناراضی نیستم و خدا را شکر می‌کنم. الحمدلله دستم جلوی هیچ کس دراز نیست اما دلم از بابت کار و ندادن نقش به من شکسته است. (با بغض و گریه) دلم بسیار بسیار شکسته است.

 

چه حرفی با فیلمسازان دارید؟

ببینید، هنرمند مثل چینی است که با یک تلنگر می‌شکند. وقتی که چنین شرایطی برای بازیگری مثل من پیش می‌آید، او را تا سرحد نابودی می‌کشاند چون تمام دارایی یک بازیگر احساسش است که اگر آن احساس نباشد نمی‌تواند به مسائل دور و بر خودش واکنش نشان دهد و اصلاً نمی‌تواند بازی کند. من می‌خواهم از این آقایان کارگردان‌ بپرسم که شما چه اشکالی در کار من دیده‌اید که حاضر نیستید دیگر با من کار کنید؟

من از لحاظ انضباطی همیشه اول بودم و سر وقت سر کار حاضر می‌شدم. چرا وقتی یک بازیگر جدید وارد این عرصه می‌شود، قدیمی‌ها را فراموش می‌کنید؟

 

خانم کیانفر بیمه اولیه شما توسط چه اداره و سازمانی ارائه شده است؟

من چون بازنشسته کار دیگری هستم، بیمه‌ام از آنجا رد شد اما بیمه هنرمندان که قرار بود همه را تحت پوشش بگیرد، نه. از آنجا بیمه نشده‌ام.

 

خب این وظیفه خانه سینماست که متولی امور رفاهی صنوف مختلف فیلمسازی است. شما خطاب به مسئولان خانه سینما چه حرفی دارید؟

من می‌گویم، آنقدر که وقت و عمر و جوانی‌ام را در عرصه بازیگری صرف کرده‌ام، در زندگی شخصی وحتی شغل دیگرم صرف نکرده‌ام. من از بابت بازنشستگی حقوق ناچیزی می‌گیرم و اگر بیمه هنرمندان شوم حداقل می‌توانم یک آب باریکه‌ای در این شرایط بد مادی و در این دوره که تورم بیداد می‌کند، برای خودم داشته باشم. باید به آنها بگویم که شما مسئولید، شما باید در مقابل خدا جوابگو باشید. نگذارید فضای سالم کار آلوده شود. نگذارید که معیار بازی یک بازیگر خانم زیبایی او باشد و با چنین شرایطی مقابله کنید.

 

خانم کیانفر لطف کنید حرف آخر را بگویید.

من عذاب می‌کشم وقتی یکی با نگاهی به آدم خیره می‌شود که معنی‌اش ناتوانی است. فقط می‌گویم (با بغض) من توانایی دارم. به خدا توانایی دارم. نگذارید کسانی مثل من در تنهایی از افسردگی بمیریم.

 

Rate this post
همچنین بخوانید