مصاحبه با رضا توکلی بازیگر سینما و تلویزیون

مصاحبه با رضا توکلی بازیگر سینما و تلویزیون

 

 

به گزارش «آریا» رضا توکلی از آن دست بازیگرانی است که علاوه بر بازیگری، دستی هم در کارگردانی دارد؛ او در سال ۱۳۷۷ سریال «گام آخر» به تهیه‌کنندگی محمدرضا خالقی را کارگردانی کرد که از شبکه اول سیما پخش شد، همچنین فیلم کوتاه «۱۶ م.م روز مریم» که محصول کانون پرورش فکری کودکان است، را نیز در کارنامه کارگردانی خود دارد. رضا توکلی حدود ۲ سال است که بیکار و خانه نشین شده است هرچند که خود معتقد است خانه نشین نشده و به ورزش خود ادامه می دهد. با رضا توکلی بازیگر پر انرژی که دوری از سینما و تلویزیون ذره ای از انرژی اش را نکاسته است درباره اوضاع و احوال این روزهایش گپی زده ایم. متن کامل صحبت های این بازیگر را در ادامه می خوانید:

 

از اوضاع و احوال این روزهایتان بگوئید؟

در دل که زیاد دارم. متاسفانه هنوز بی سر و سامانی ای که چند سالی است در حرفه بازیگری بوجود آمده است، وجود دارد. آرزو می کنم این وضعیت یک روز سرانجام پیدا کند. امیدوارم بازیگران توانمند سینما و تلویزیون دیده شوند. ما باید جویای حال بازیگرانی که سالهاست دیده نشده اند، شویم. ما ایرانی ها انسانهای با عاطفه ای هستیم. عاطفی بودن ایرانی در دنیا زبان زد است. امیدوارم آقایانی که دستی در کار دارند کاری برای بهبودی این بی سر و سامانی انجام دهند.

 

فکر می کنید دلیل این بی سر و سامانی و دوری از کار چیست؟

فکر می کنم دوستان بزرگتر ما مسئولیتی به گردنشان است. ممکن است بازیگران توانمند را فراموش کنند. ما برای اینکه بتوانیم در هر پروژه ای از بازیگران کارکشته و کار بلد هم استفاده کنیم،باید یک آژانس یادآوری بازیگر تاسیس کنیم. این آژانس فضایی را به وجود می آورد که سبب می شود هیچ بازیگری خانه نشین نشود، از یاد هم نرود و تا زمانی که توان بازی کردن را دارد مورد استفاده قرار بگیرد. درست به مانند همه جای دنیا که چنین آژانسی وجود دارد.

البته پیشنهادات ضعیف را هم نباید فراموش کرد. در این ۲-۳ سال پیشنهاد کار داشته ام اما کارها به شدت ضعیف بوده اند. ما با کارهایمان توقع تماشاگر را تغییر داده ایم. در این مورد هم مسائلی مختلفی دخیل بوده اند. وقتی دقیق شویم می بینیم بحث اقتصادی و مالی و روابط انسانی وسط می آید. ببین من ترجیح می دهم در مورد کارم صحبت کنم نه علت دوری از آن.

 

شما زمانی برای کودکان هم فیلمسازی می کردید. چرا حداقل برای بهبود وضعیت ضعیف برنامه های کودک کاری نمی کنید؟

من در جایگاهی نیستم که در این زمینه نظر کارشناسی بدهم. اما دوستانم همیشه به من می گویند تو کودک درونت بیدار است و دوست داری بازیگوشی کنی. اما به نظر من فیلمسازی بازیگوشی است. به قول یکی از دوستان، سینما مال کودکان و نوجوانان ما است. البته شاید هم شرایطی پیش نیامده که بتوانم در این حوزه عرض اندامی داشته باشم. اما با این حال فکر می کنم ما باید کودک شویم تا بتوانیم نیاز کودکانمان را برآورده کنیم.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا