بیوگرافی‌ها‌دات‌کام
مرجع بیوگرافی ایرانیان

بیوگرافی کامل روح انگیز سامی نژاد + عکس

بیوگرافی کامل روح انگیز سامی نژاد + عکس

 

 

صدیقه سامی‌نژاد معروف به روح‌انگیز (۱۲۹۵ – ۱۳۷۶) نخستین هنرپیشه زن اولین فیلم ناطق ایرانی به نام دختر لر است.

نام اصلی : صدیقه سامی‌نژاد

زمینه فعالیت : هنرپیشگی

ملیت : ایرانی

تولد : ۳ تیر ۱۲۹۵

بم

والدین : میرزا اسدالله – سکینه

مرگ : ۱۰ اردیبهشت ۱۳۷۶ (۸۱ سالگی)

تهران

محل زندگی : بم، بمبئی، تهران

مدفن : قطعه ۳۶ ردیف ۴۴ شماره ۴۶  بهشت زهرا

پیشه : پرستاری

همسر(ها) : دماوندی ، نصرت‌الله محتشم ، برادر ماشاءالله عمرانی

فرزندان : بدون فرزند

 

زندگی

صدیقه سامی‌نژاد در روز ۳ تیر ۱۲۹۵ در شهر بم در استان کرمان متولد شد و در سال ۱۳۰۸ به همراه همسرش دماوندی که در استودیو امپریال فیلم بمبئی به کار اشتغال داشت به هندوستان مهاجرت کرد و پس از ۱۸ سال به ایران بازگشت.

به دلیلی استقبالی که از فیلم «دختر لر» در اکران عمومی صورت گرفت، سامی‌نژاد در فیلم «شیرین و فرهاد» ساخته عبدالحسین سپنتا نیز بازی کرد.

تحصیلات وی سیکل اول دبیرستان و پیشه اصلی او پرستاری بود.

وی به دلیل بازی در سینما مورد انتقاد شدید خانواده اش قرار گرفت و مجبور شد مدتی را در انزوا بگذراند. وی در سال ۱۳۴۹ در مستند «سینمای ایران از مشروطه تا سپنتا» بخشی از این مصائب را شرح داد و به تلخی گریست.

وی پس از سه بار ازدواج ناموفق (که دومین آنها با نصرت‌الله محتشم بود) در حالی که فرزندی نداشت سی سال آخر عمر را به تنهایی زندگی کرد و زمانی که درگذشت بسیاری تصور می‌کردند او سالها پیش از آن درگذشته است.

سامی‌نژاد یک بار هم در سال ۱۳۴۹ برای فیلم «سینمای ایران: از مشروطیت تا سپنتا» ساخته محمد تهامی‌نژاد جلوی دوربین قرار گرفت و از گذشته‌اش و چگونگی ورودش به سینما سخن گفت.

روح‌انگیز سامی‌نژاد تا صبح ۱۰ اردیبهشت ۱۳۷۶ در طبقه پایین خانه‌ای دو طبقه واقع در خیابان پاسداران تهران، سروستان ششم زندگی می‌کرد و در بعد از ظهر چهارشنبه دهم اردیبهشت ۱۳۷۶ در تهران در سن ۸۱ سالگی درگذشت و در قطعه ۳۶ ردیف ۴۴ شماره ۴1 بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

 

فیلم‌شناسی

    دختر لر (۱۳۱۲)

    فردوسی (۱۳۱۳)

    شیرین و فرهاد (۱۳۱۳)

 

4.9/5 - (10 امتیاز)
همچنین بخوانید