بیوگرافی‌ها‌دات‌کام
مرجع بیوگرافی ایرانیان

بیوگرافی کامل سید محمود علوی + عکس

بیوگرافی کامل سید محمود علوی + عکس

 

 

حجت الاسلام و المسلمین سید محمود علوی (زاده ۴ اردیبهشت ۱۳۳۳ در لامرد فارس)، نماینده دوره های اول، دوم، چهارم و پنجم مجلس شورای اسلامی، نماینده استان تهران در مجلس خبرگان رهبری و رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش از سال ۱۳۷۹ تا سال ۱۳۸۸ است. وی دارای دکترای فقه و مبانی حقوق اسلامی از دانشگاه فردوسی مشهد است.

 

 

زندگی

محمود علوی در خانواده ای روحانی متولد شد و در سن دو سالگی به همراه خانواده به نجف اشرف (محل تحصیل پدر) رفت و تحصیلات ابتدایی و سالهای اول متوسطه را در دبستان و دبیرستان علوی ایرانیان در نجف گذراند. پدر وی آیت الله حاج سید رضا علوی می باشد. وی در سال ۱۳۴۹ به لباس روحانیت در آمد. تحصیلات حوزوی خود را ابتدا در نجف و سپس در آبادان و حوزه علمیه قم و تهران پی گرفته است.

 

تحصیلات حوزوی و تدریس

محمود علوی دوره سطح را نزد اساتید حوزه ی علمیه قم از قبیل : حضرات آیات اعتمادی، محقق داماد، حسینی کاشانی، باکوئی، پدر خود و مرحوم ستوده گذرانده و درس خارج را نزد حضرات آیات چون: سید علی خامنه‌ای، فاضل لنکرانی، مکارم شیرازی، موسوی اردبیلی، محمد یزدی و هاشمی شاهرودی فرا گرفته است.

او هم اکنون به تدریس سطوح عالی حوزه ( رسائل و مکاسب ) در حوزه علمیه اشتغال دارد.

 

تحصیلات دانشگاهی و تدریس

محمود علوی همزمان با تحصیلات حوزوی، به تحصیلات دانشگاهی نیز پرداخت. دوره کارشناسی را در مدرسه عالی تربیتی و قضایی قم (دانشگاه فعلی قم) در رشته علوم تربیتی با کسب رتبه اول گذراند. کارشناسی ارشد را در دانشگاه فردوسی مشهد در رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی با کسب رتبه اول و با معدل ۱۸٫۹۶ طی نمود و مقطع دکتری را در همان رشته در دانشگاه فردوسی مشهد به پایان رساند.

علوی پس از پایان تحصیلات دانشگاهی به عضویت هیئت علمی دانشکده صدا و سیما در آمد و همزمان در مراکز دانشگاهی دیگر نظیر : پژوهشکده امام خمینی و انقلاب اسلامی، دانشکده الهیات دانشگاه تهران، دانشگاه امام صادق، دانشگاه مذاهب اسلامی، دانشگاه آزاد و دانشکده علوم حدیث به تدریس پرداخت.

برخی از دروسی که توسط وی در مراکز دانشگاهی تدریس می شود: مبانی فقهی روابط بین الملل ،مبانی فقه و احکام تخصصی پزشکی(دانشجویان بورسیه ارتش)، نگاهی گذرا به بحث تعادل و تراجیح ، قرآن و روابط بین الملل(دانشکده روابط بین الملل) ، تمایز قواعد فقه و اصول در نگاه امام خمینی (ره) و دیگران ، روزه و احکام آن ، درسهایی از نهضت امام حسین (ع) ، مجلس رد اعتبار نامه و چند نکته ، تاملی در روند حقوق مطبوعات

 

فعالیت‌های قبل از انقلاب

    تأسیس انجمن اسلامی جوانان آبادان (۱۳۵۰)

    تأسیس چندین کتابخانه در مناطق مختلف استان فارس (۱۳۵۷-۱۳۵۴)

    فعالیت های فرهنگی تربیتی و تبلیغی در رابطه با نسل جوان در نقاط مختلف استان فارس

    برپایی و هدایت تظاهرات علیه رژیم پهلوی در قم و مناطق جنوب فارس (لار،گراش، لامرد، )

    رهبری یک گروه چریکی شبه نظامی در قم در سال ۱۳۵۷

 

فعالیت‌های پس از انقلاب

    نماینده ستاد مرکزی انقلاب اسلامی در جنوب فارس در سال ۱۳۵۸-۱۳۵۷

    نماینده دفتر امام خمینی (ره) در لامرد در سال ۱۳۵۹-۱۳۵۸

    نماینده دوره های اول، دوم، چهارم و پنجم مجلس شورای اسلامی

    مخبر و سخنگوی کمسیون شورا ها و امور داخلی ، کمسیون خاص وظیفه عمومی ، کمسیون خاص وظایف و اختیارات ریاست جمهوری در دوره های اول و دوم مجلس شورای اسلامی

    معاونت نظارت و بازرسی و معاونت روابط عمومی و تبلیغات سازمان عقیدتی سیاسی وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو های مسلح در سال های ۶۸ تا ۷۰

    رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش با حکم رهبر جمهوری اسلامی، سال ۱۳۷۹ تا سال ۱۳۸۸

    نماینده استان تهران در مجلس خبرگان رهبری

وی در انتخابات مجلس نهم به دلیل «عدم التزام عملی به اسلام و نظام» رد صلاحیت شد.

 

وزیر اطلاعات دولت یازدهم

محمود علوی به عنوان وزیراطلاعات در دولت حسن روحانی در انتهای مراسم تحلیف ریاست جمهوری حسن روحانی،طی نامه ای به رئیس مجلس وقت علی لاریجانی پیشنهاد شد.

علوی در زمان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری ‌یکی از اعضای ارشد ستاد انتخابات حسن روحانی بود و چندی پیش به‌ عنوان نماینده حسن روحانی به دیدار مراجع و علمای قم رفت.

 

 

Rate this post
همچنین بخوانید