بیوگرافی‌ها‌دات‌کام
مرجع بیوگرافی ایرانیان

بیوگرافی کامل مرضیه صدرایی + عکس

بیوگرافی کامل مرضیه صدرایی + عکس

 

در حال حاضر بیوگرافی موثقی از این بازیگر موجود نیست، در صورت کسب اطلاعات بیشتر این پست به روز خواهد شد. در ادامه توجه شما را به مصاحبه با خانم مرضیه صدرایی جلب می کنیم.

مرضیه صدرایی سال‌ها مثل دیگر اهالی تئاتر به حضور در نمایش‌های مختلف اكتفا كرده و فعالیت تصویری‌اش در حد و انداز‌ه‌ای نبوده كه بتواند استعداد و توانایی‌اش را به نمایش بگذارد. او با سریال «مهمان ناخوانده» جواد رضویان دیده شد تا مهدی مظلومی برای او نقش محوری‌تری در سریال «تهران پلاك یك» در نظر بگیرد. بازیگر نقش قزی در این سریال تلویزیونی حضوری موفق داشت تا درصدد برآئیم با او گفت‌و‌گو كنیم. با او در روزهایی كه مشغول بازی در سریال «خروس» سعید آقاخانی است، گپ و گفتی داشتیم.

 

مشغول بازی در سریال «خروس» سعید آقاخانی هستید؟

ـ بله. بازهم اینجا نقش یك مادر را بازی می‌كنم. نقش پسرم را آقای جواد رضویان بازی می‌كند. نقش دخترم را خانم مهسا كریم‌زاده، یك پسر كوچك دارم (دانیال معصومی) و همسرم را هم آقای كریم اكبری مباركه بازی می‌كنند.

اخیراً اجرای نمایش یا تمرین تئاتر كه نداشتید؟

ـ نه آخرین اجرای عمومی نمایش ما كه شهریور و مهرماه بود (نظمیه زنان ـ اصغر خلیلی) كه همزمان بود با تصویربرداری سریال «تهران پلاك یك». انصافاً برای حضور من در آن نمایش آقای مظلومی بسیار همكاری خوبی داشت و جا دارد اینجا هم از ایشان دوباره تشكر كنم، چرا كه آنجا سر صحنه هم از آقای مظلومی قدردانی كردند.

مرضیه صدرایی پس از سال‌ها كار تئاتر با سریال «مهمان ناخوانده» (جواد رضویان) دیده شد؟

ـ بله من سال 1372 وارد دانشگاه شدم و از همان زمان به شكل مستمر كار نمایش می‌كردم، اما فعالیت تصویری‌ام جسته و گریخته بود و طوری نبود كه بتوانم در آنها توانایی خودم را نشان بدهم و دیده شوم. به هر حال تلاشم را می‌كردم (می‌خندد)، ولی نمی‌شد! تا اینكه سال گذشته آشا محرابی مرا به آقای رضویان معرفی كردند تا بروم و نقش مادرشان را بازی كنم. رفتم با آقای رضویان صحبتی داشتیم و ایشان بلافاصله گفت برو برای عقد قرارداد. در حالیكه دیگر بازیگران سریال تست گریم زده بودند و خیلی از من جلوتر بودند، اما چون سن من از آقای خمسه كمتر بود تست گریم جدید مجدد زده شد تا سن و سال بازیگران دیگر حتی خود آشا و آقای ایمان صفا و… نیز جا به جا شود، سن من را هم یك مقدار در گریم بالاتر بردند و بخش دیگر را نیز در بازی‌ام سعی كردم لحاظ كنم.

فكر می‌كنم مهدی مظلومی هم شما را با همان سریال دید و برای نقش قزی (مینا) دعوت شدید؟

ـ بله، آقای مظلومی پس از دیدن این سریال این طور كه می‌گفت با آقای رضویان تماس و شماره تماس مرا می‌گیرد. آقای مظلومی در همان ملاقات اول گفتند من پس از خواندن فیلمنامه این كار، چون سریال جواد را دیده بودم بلافاصله تو را برای این نقش مناسب دیدم.

اصولاً تلویزیون ما این پتانسیل را دارد تا بازیگران مختلف را به سمت كلیشه ببرد، از آنجا كه در میان سازندگان این قدرت ریسك وجود ندارد و اصولاً سازندگان به سراغ لقمه آماده و از پیش موفق می‌روند، كار شما پس از موفقیت در سریال «تهران پلاك یك» و نقش قزی خیلی سخت خواهد بود كه به سمت كلیشه نروید؟

ـ بله. موافق هستم، اتفاقاً باید اینجا از آقای مظلومی تشكر كنم كه مراقبت كردند در همین سریال هم من خودم را تكرار نكنم. من تا به امروز همیشه كوتاه كوتاه كار می‌كردم فعالیت‌های اداری، رادیو و… به من اجازه نمی‌داد كه بیش از این فعالیت داشته باشم، اما الان كه با سریال آقای رضویان استارت زدم، قطعاً مراقبت خواهم كرد اما باید شرایط را هم در نظر داشت. وقتیكه آقای مظلومی مرا برای این نقش دعوت كرد،ابتدا خیلی ترسیدم این ماجرا را هم مطرح كردم. با خیلی از دوستان مشورت كردم و از نگرانی‌‌ام گفتم. خیلی‌ها می‌گفتند نرو و خیلی‌ها هم معتقد بودند تو باید بروی و دیده شوی! خودم هم همین‌ را ترجیح دادم. آقای مظلومی صحبتی منطقی داشتند او گفت نام برخی از نقش‌ها و بازیگرانشان را نباید كلیشه بگذاریم، چون برخی از شخصیت‌ها طوری خلق و طراحی شده‌اند كه بازیگران زیادی توانایی اجرای‌اش را ندارند و تماشاگر هم اتفاقاً آنها را خیلی دوست دارد. (نمونه‌های بسیارش را در این سال‌ها داشتیم) برای من هم این مسئله منطقی‌ بود. از سویی دیگر من در سریال آقای آقاخانی بسیار  فاصله گذاشتم و شخصیتی متفاوت را بازی می‌كنم، این كاراكتر كاملاً جدی است و در موقعیت‌های كمیك حضور پیدا می‌كند، آقای رضویان چون جنس بازی مرا از قبل می‌شناخت و بازی در كار خودش هم در ذهنش بود خیلی راهنمایی‌های خوبی برای من داشت. ضمن اینكه آقای آقاخانی هم در زمان هدایت من فاكتورهایی داشت كه شخصیت به كارهای قبلی من شبیه نشود. باید ماند و بازخورد مخاطب را از كار من در سریال «خروس» دید. باید ببینم آیا تماشاگر مرا در این هیبت جدید هم دوست دارد یا خیر؟! من در سریال «خروس» چه به لحاظ تن صدا و لحن و چه به لحاظ میمیك بازی متفاوتی دارم. باید اینجا از آقای آقاخانی نیز كمال تشكر را داشته باشم كه در تمام لحظات كار حواسش به كار من هست. حالا باید بنشینم ببینم تماشاگر این جنس بازی را از من می‌پذیرد یا خیر، كاراكتری جدی در سریال كمیك، نمی‌دانم شاید با توجه به خواست تماشاگر من برگردم و در همان نوع بازی قبلی‌ام كه توانسته مخاطب را راضی كند ادامه بدهم تا روزی كه عمر بازیگری‌ام به پایان برسد!‌(می‌خندد) دوست دارم مردم كارم را دوست داشته باشند، خدا را شكر امروز بازخورد كار آقای مظلومی طوری بوده كه مخاطب مرا دوست داشته و این برایم كافی است، بالاخره من هم در انتظار تقدیرم

بسیاری از همكاران شما با توجه به علاقه تماشاگر به كارشان بحث كلیشه شدن را فراموش كردند و سال‌هاست در آثار طنز خود را تكرار می‌كنند و جالب اینكه تماشاگر هم كارشان را پسندیده و سازندگان هم با همین بهانه منطقی بارها از آنها استفاده می‌كنند، اما توقع می‌رود مرضیه صدرایی پس از سال‌ها كار تئاتر و نقش‌های بكر تلویزیون دیده نشده، روندی دیگر را برای خودش برگزیند؟

ـ امیدوار هستم این شانس به من رو كند كه پیشنهادهای متفاوت داشته باشم تا به اینكه شما اشاره كردید برسم. گاهی هم شرایط پیش نمی‌آید و مجبور هستی با همان چهارچوب كه وارد شدی ادامه بدهی، در این شرایط گاهی شانس رو می‌كند و با كارگردانانی چون آقای مظلومی یا آقای آقاخانی كار می‌كنی كه دلسوزانه از تو و كارت مراقبت می‌كنند و گاه هم نه، بستگی به شرایط دارد، باور كنید ممكن است شرایط كاری گاه باعث ‌شود همكاران من ناخواسته به سمت تكرار خودشان بروند. همه چیز به شرایط بستگی دارد. من به سمت یك جنس بازی خاص رفتم كه شاید بتوانم نام آن را بدعت بگذارم. تا به حال در تلویزیون كمتر دیده شده كه بازیگری خانم از میمیك صورتش تا این حد استفاده كند، من سعی كردم با شروع كارم در سریال آقای رضویان این ریسك را در قاب كوچك تلویزیون انجام بدهم ولی خدا را شكر جواب داد.

و اما قزی یا به قول خودتان مینای سریال «تهران پلاك یك» كه نظر مخاطب را جلب كرده است؟

من در خط كلی داستان دیده بودم كه این زن به همراه خانواده‌اش از شهری كه به نام آن اشاره نمی‌شود به تهران آمدند و از دیالوگ‌هایشان متوجه می‌شویم كه ارثی به آنها رسیده و توانسته‌اند به تهران بیایند. بعد نشستیم و با گپ و گفت‌هایی برای كاراكترها، شناسنامه طراحی كردیم و با وفاداری به اصل فیلمنامه كه خودش پر از سوژه و موقعیت‌های بامزه بود (نوشته‌ آقای مقصودی) به لحظاتی جذاب در بازی رسیدیم كه به نظرم وظیفه خود بازیگر است سر هر كاری به جنس و لحن و بیان خودش بپردازد و آن كاراكتر را بر مبنای توانایی و اندوخته خودش طراحی می‌كند. خواه ناخواه یك بداهه‌گویی‌هایی زمان اجرا خواهیم داشت كه البته آقای مظلومی كاملاً آن را كنترل می‌كردند و

فكر می‌كنم برای بداهه‌گویی در این سریال دستتان خیلی باز بود؟

فكر می‌كنم اعضای خانواده ما دستشان برای بداهه‌گویی باز بود اما هر بداهه‌ای سر تمرین و زیر نظر خود آقای مظلومی در می‌آمد. اصولاً احساس می‌كنم اگر كارگردان دست بازیگرش را باز بگذارد و البته او را كنترل كند نتیجه بهتری حاصل خواهد شد. من در تئاتر هم، سعی می‌كنم با هماهنگی كارگردان برای خودم دیالوگ طراحی‌كنم و معمولاً از آن نتیجه هم گرفته‌ام.

پاسكاری‌های بازی و دیالوگی‌ میان شما و حامد وكیلی بازیگر نقش مراد (كه پیش از این از ایشان كاری دیده نشده بود) هم خیلی خوب از آب درآمده و برخلاف اینكه در نگاه اول این حدس زده می‌شد كه این خانواده و كارشان در سایه قرار بگیرند اما به عكس، محوریت سریال «تهران پلاك یك» روی آنها چیده شد؟

اتفاقاً من راجع به بازیگر مقابلم خیلی حساس بودم، چون در كار قبلی مقابل من آقای خمسه حضور داشتند و توجه به كار ایشان باعث می‌شد من هم دیده بشوم، خیلی حساس بودم كه چه كسی قرار است جلوی من بازی كند، حتی راستش نگران بودم چون بده بستان‌های این دو آدم خیلی مهم بود، اما یك روز كه برای كاری به دفتر رفته بودم آقای وكیلی را دیدم كه برای كاری دیگر آمده بودند. گویا از قبل صحبت‌هایی با ایشان برای نقش مراد شده بود، من كه وارد شدم گفتند این بازیگر نقش مقابل شماست! باور كنید در همان نگاه اول گفتم آره… این خود خود مراد است! همه زدند زیر خنده، باور كنید حسی به من می‌گفت می‌شود با آقای وكیلی به نتیجه خوبی رسید. همان نگاه اول به من گفت پاسكاری‌های حسی این خانواده و آنچه در فیلمنامه خوانده بودم و نگرانش بودم در خواهد آمد، در مورد نقش دخترم و پسرم هم همین طور

شما در این سریال و حتی كار رضویان بیش از سن و سالتان را بازی كردید؟

بله… من متولد 1350 هستم.

خیلی از خانم‌های بازیگر قبول نمی‌‌كنند بیش از سن و سالشان را بازی كنند؟

بله ولی من به این اعداد اهمیتی نمی‌دهم و خود بازی و عشق به آن كار برایم مهم است، خیلی از خانم‌ها در حالت عادی هم سن‌ خودشان را پنهان می‌كنند ولی من خیلی به این مسئله توجهی ندارم.

شما به جنس بازی مرجانه گلچین علاقه‌مند هستید؟

بله خیلی زیاد، همیشه كار ایشان را دوست داشته‌ام،‌ متأسفانه هیچ گاه با ایشان همكاری نكردم، شده همزمان با هم در دو نمایش مختلف بازی داشته باشیم ولی هیچگاه افتخار همكاری نداشتیم. چرا این سؤال را پرسیدید؟

و كار با مهدی مظلومی در سریال «تهران پلاك یك» چطور بود؟

آقای مظلومی به بازیگرانش اعتماد می‌كند و این خیلی خوب است، چون بازیگر با فراغ بال خودش را رها می‌كند و داشته‌هایش را در بازیگری ارائه می‌كند. من انتخاب خود آقای مظلومی بودم و این خیلی برایم ارزشمند بود تا اینكه بخواهم از فیلترهای دیگر به او معرفی بشوم. آقای مظلومی فضایی شبیه به تئاتر را برای عواملشان چه بازیگران و چه همكاران پشت صحنه ایجاد می‌كنند همه اجازه پیشنهاد دادن دارند بده بستان‌ها بسیار خوب بود یك آرامش خاص بر كلیت پشت صحنه این سریال حاكم بود كه قطعاً در چیزی كه روی آنتن رفته نمود پیدا می‌كند. امروز بازخورد كار نشان از آن دارد كه مخاطب، سریال ما را دوست داشته با آن ارتباط برقرار كرده و البته از پیام كار تأثیر گرفته است. این باعث می‌شود خستگی از تن همه عوامل، از كارگردان گرفته تا بازیگران و عوامل پشت صحنه درآید.

اگر در پایان صحبتی مانده

در پایان باید از آقای فرج‌نظام تهیه‌كننده و آقای روایی مجری طرح سریال كه شرایط آرامش این پروژه را فراهم كردند نیز كمال تشكر را داشته باشم.

Rate this post
همچنین بخوانید