بیوگرافی کامل عبدالعلی همایون + عکس

بیوگرافی کامل عبدالعلی همایون + عکس

 

 

عبدالعلی همایون، (۱۲۹۹ در فریدن – ۲۷ آبان ۱۳۸۵ در تهران ) از بازیگران قدیمی سینما و تلویزیون ایران بود.

زمینه فعالیت : سینما و تلویزیون

ملیت : ایرانی

تولد : ۱۲۹۹

مرگ : ۲۷ آبان ۱۳۸۵

تهران

پیشه : بازیگر

 

زندگی

عبدالعلی همایون، (۱۲۹۹ در فریدن – ۲۷ آبان ۱۳۸۵ در تهران ) از بازیگران قدیمی سینما و تلویزیون ایران بود.مهم‌ترین نقش او نقش «سرکار استوار» در سری فیلم‌ها و سریال‌های «صمد آقا» ساخته پرویز صیاد بود.

عبدالعلی همایون،بازیگر قدیمی سینما و تلویزیون ایران که بیش تر به خاطر ایفای نقش در سری فیلم ها و سریال های صمد آقا به سرکاراستوار شهرت داشت.

وی که در هنگام مرگ ۸۶ سال داشت، کار خود را از سال ۱۳۱۸ در زمینه روزنامه نگاری آغاز کرد و سپس به رادیو رفت و در آنجا با خواندن ترانه های طنز آمیز و پیش پرده خوانی به شهرت رسید. در ادامه فعالیت هایش در زمینه موسیقی، در سال ۱۳۲۸ آوازخوانی در فیلم واریته بهاری پای وی را به سینما کشاند و از آن پس بود که به طور مستمر به بازیگری در سینما و تلویزیون تا سال ۱۳۵۷ ادامه داد و در مجموع در بیش از بیست فیلم و شمار بسیاری از سریال های تلویزیونی به ایفای نقش پرداخت. اما مشهور ترین نقش وی در سینما و تلویزیون، سریال ها و فیلم هایی بود که در آنه در نقش سرکار استوار به همراه پرویز صیاد یا همان صمد آقا به ایفای نقش پرداخت.

مجموعه تلویزیونی سرکار استوار که یکی از پرشمارترین سریال های تولیدی تلویزیون ایران پیش از انقلاب با بیش از صد قسمت بود و از محبوبیت بسیاری در میان مخاطبان تلویزیون برخوردار بود از مشهورترین کارهای وی در تلویزیون به شمار می رود.

پس از پایان این سریال پرویز صیاد دو سریال دیگر را با بهره برداری از کاراکترسرکار استوار ساخت: ماجراهای صمد و صمد در ماجراهای بالاتر از خطر که هر دو مبحوبیت عبدالعلی همایون را به اوج رسانند. وی همچنین در برخی از فیلم های هنری نیز در نقش هایی متفاوت به بازی پرداخت که از آن جمله می توان به ستارخان و جنوب شهر اشاره کرد. با وجود مشغله فراوان در زمینه بازیگری وی کار موسیقی را رها نکرد و به گزارش خبرگزاری ایلنا، آخرین کارش در این زمینه تنظیم تصنیف های تهران قدیم بود. وی که در سال های پس از انقلاب ایران در آمریکا به سر می برد و دو سال پیش به ایران بازگشته بود، شنبه ۲۷ آبان ماه ۱۳۸۵، بر اثر سکته قلبی و در سن ۸۶ سالگی درگذشت.

 

کارها

خواندن ترانه‌های طنزآمیز و پیش‌پرده‌خوانی در رادیو

آوازخوانی در فیلم «واریته بهاری» (۱۳۲۸)

تصنیف‌های تهران قدیم

 

بخشی از فیلمشناخت

بازیگری در بیش از ۲۰ فیلم و سریال تا سال ۱۳۵۷ از جمله:

سینمایی  

o             فیلم ستارخان

o             فیلم جنوب شهر

o             مهدی مشکی و شلوارک داغ

o             صمد و قالیچه حضرت سلیمان

o             صمد به مدرسه می رود

o             صمد آرتیست می شود

o             صمد در راه اژدها

o             صمد و سامی.لیلا و لی لی

o             گل یخ

 

تلویزیونی               

o             سریال سرکار استوار (با بیش از صد قسمت)

o             سریال صمد در ماجراهای بالاتر از خطر

o             سریال ماجراهای صمد

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا