بیوگرافی‌ها‌دات‌کام
مرجع بیوگرافی ایرانیان

در مورد شمع خودرو بیشتر بدانید

 

شمع خودرو  به انگلیسی شمع موتور کجاست شمع ماشین شمع ماشین چیست

شمع باتری خودرو قطعه ای از الکترود، واشر، عایق چینی و اجزای دیگر است که در بالای محفظه و سیلندر احتراق خودرو قرار می گیرد و یک عقربه جریان ولتاژ بالا را دریافت می کند و از طرف دیگر در زمان احتراق جرقه ایجاد می کند. بخار سوخت فشرده شده را منفجر می کند و بنابراین نیروی لازم برای حرکت وسیله نقلیه را ایجاد می کند.

در واقع شمع های خودروها  در تمام خودروها و حتی خودرهای برلیانس عامل انفجار در محفظه احتراق و جابجایی سیلندرها به سمت پایین هستند.

به طور کلی می توان گفت که شمع در مسیر اشتعال و استارت خودرو بعد از سیم پیچ و سیم قرار می گیرد که ولتاژ 12 ولت را گرفته و آن را به جرقه ای تبدیل می کند تا موتور روشن شود.

تعویض شمع خودرو یکی از مهمترین موارد در نگهداری خودرو و خرید لوازم یدکی خودرو است زیرا این قطعه کوچک و نه چندان گران قیمت تاثیر بسزایی در عملکرد فنی خودرو دارد و مصرف سوخت را کاهش می دهد.

همانطور که مشخص است، نیروی محرکه خودروهای احتراق داخلی از احتراق مخلوط هوا و بنزین در داخل محفظه سیلندر تامین می شود. شمع خودرو با ایجاد جرقه وظیفه احتراق این مخلوط را بر عهده دارد.

در خودروها به ویژه خودروهای چینی بازار ایران مانند ام وی ام ، برلسانی و چانگان ،  هنگامی که برق لازم از طریق سیم پیچ به شمع ها فرستاده می شود، جرقه ای بین دو الکترود در پایین ترین قسمت شمع ایجاد می شود. در واقع مخلوط هوا و بنزین به شدت متراکم شده و آماده اشتعال با این جرقه منفجر می شود و پیستون را به سمت پایین پرتاب می کند.

این عمل جرقه زدن چندین بار در ثانیه انجام می شود و هر بار قسمت کوچکی از الکترود شمع یونیزه و ذوب می شود. شمع خودرو تاثیر بسزایی در عملکرد فنی و مصرف خودرو خواهد داشت زیرا ارتباط مستقیمی با تامین نیروی پیشرانه دارد. جرقه صحیح باعث می شود مخلوط بنزین و هوا به بهترین نحو مشتعل شود و تمام انرژی آن آزاد شود.

بنابراین حداکثر قدرت موتور در اختیار خودرو قرار خواهد گرفت. علاوه بر این ، احتراق خوب باعث کاهش مصرف سوخت می شود زیرا مخلوط مورد نظر به بهترین شکل مشتعل می شود و راننده برای رسیدن به سرعت معین نیازی به دادن بنزین بیشتری ندارد. در نتیجه بعد از مدت زمان مشخص شده کارایی خود را از دست می دهد و باید تعویض شود که همین امر اهمیت قیمت لوازم یدکی برلیانس را بیشتر نشان می دهد.

وقتی در مورد شمع خودرو صحبت می کنیم و در مورد لوازم یدکی خودرو اطلاعاتی می دهیم می توان گفت که خودروهای بسیاری از خودروهای ایرانی مانند سمند . ک.ییک گرفته تا خودروهای خارجی حراب مانند تویوتا و هیوندای و خودرهای چینی مثل جک و لیفان و برلیانس را در بر می گیرد. برای این همین پیشنهاد می کنیم که لوازم یدکی برلیانس مدل 230 را حدی بگیرید.

شمع خودرو و کاربرد آن

ابتدا شمع خودرو و کاربرد آن را به اختصار توضیح می دهیم. شمع قطعه ای است که در سرسیلندر خودرو قرار می گیرد و دارای دو الکترود مجزا است که فاصله کمی بین آنها وجود دارد. شمع خودرو جریان الکتریکی را از سیستم جرقه زنی به محفظه احتراق موتور می رساند. این جرقه الکتریکی باعث می شود که مخلوط هوا و سوخت فشرده شده منفجر شود و موتور روشن شود. اگر همه چیز درست باشد، موتور خودرو با حرکت پیستون ها روشن می شود، قدرت خود را حفظ می کند و مخلوط هوا و سوخت فشرده شده به آرامی می سوزد.

شمع ها در برابر حرارت و فشار شدید گردشی در سیلندرها مقاومت می کنند و علاوه بر تامین جرقه لازم برای احتراق، کار دیگری نیز دارند و آن حذف رسوبات افزودنی از سوخت یا سایر آلاینده ها است.

چرا باید شمع را تعویض کرد؟

واضح است که بدون جرقه شمع، ماشین روشن نمی شود. از آنجایی که سلامت شمع ارتباط مستقیمی با عملکرد موتور دارد، شمع های ضعیف یا مشکل دار باعث احتراق ناقص یا احتراق ناقص در هنگام استارت و شتاب می شوند. در این صورت خودرو نمی تواند حداکثر قدرت خود را حفظ کند و سوخت زیادی هدر می رود.

البته تعویض شمع فقط در مواقعی که آسیب دیده یا معیوب است لازم نیست. شمع هایی که برای مدت طولانی از بین رفته اند نیز باید تعویض شوند. رسوبات بر روی شمع های قدیمی به دلیل تعامل مداوم با مخلوط سوخت و هوا ایجاد می شود. این می تواند منجر به احتراق زودرس یا زودرس سوخت شود. این کار باعث می شود خودرو در فرآیندی نامنظم و نامشخص انرژی مورد نیاز خود را تامین کند. تعویضبه موقع لوازم خودرو از عوامل  مهم در حفظ سلامت خودرو است.

از طرفی با افزایش سن شمع، گسترش آن بیشتر می شود. هنگامی که شمع جرقه می زند، جریان الکتریکی باید از شکاف عبور کند تا سطح صحیح اشتعال را به موقع فراهم کند. شکاف شمع به مرور زمان به دلیل گرمای شدید، کثیفی، سایش افزایش می یابد. هر چه این فاصله بیشتر شود، احتراق نامنظم و ناکارآمد می شود.

Rate this post
همچنین بخوانید