طرح توجیه مرغ محلی از نغمه تورنگ طلایی

 

طرحی برای سرمایه گذاری کار آمد است که دارای بازده اقتصادی باشد.

از نظر اقتصاد دانان طرحی که کمتر از نرخ بهره بازدهی داشته باشد ارزش سرمایه گذاری ندارد در کشورهای صنعنتی طرحی که 4 تا 6 درصد بازده داشته باشد به لحاظ اقتصادی طرح مطلوبی است .

اما در کشور ما بدلیل اینکه نرخ بهره یا سود بالاتر است، طرحی ارزشمند خواهد بود که نرخ بازدهی بالاتری داشته باشد، لذا لازم است که یک کارشناس یا بهره بردار پرورش مرغ بومی، قبل از توصیه و یا اجرای طرح بازدهی اقتصادی طرح را مورد بررسی قرار دهد. بررسی اقتصادی طرح پرورش مرغ بومی در شرایط روستایی و صنعتی ، دیدگاه و شناخت ما را در در خصوص نوع و میزان نهاده های مصرفی، میزان تولیدات و به دنبال آن هزینه ها و درآمدها بیشتر نموده و با دستیابی به این اطلاعات، می توان اقتصادی بودن طرح را مورد بررسی قرار داد.برای بررسی اقتصادی طرح، ابتدا هزینه های ثابت، میزان مواد اولیه مورد نیاز و میزن تولیدات را محاسبه و بر اساس این اطلاعات میزان سرمایه گذاری مورد نیاز و شاخص های مالی و عملکرد طرح را تعیین می نماییم.

قیمت جوجه یک روزه در این مبحث ابتدا چگونگی نگارش یک طرح توجیهی پرورش مرغ بومی با ظرفیت 350 قطعه مولد در شرایط روستا را مورد بررسی و در ادامه با توجیه اقتصادی و نکات فنی پرورش نیمچه مرغ محلی بصورت صنعتی و نیمه صنعتی مطالبی را بسط میدهیم.

طرح پرورش نیمچه مرغ محلی350 قطعه ای در شرایط روستا

جوجه مرغ محلی گلپایگان هدف از این طرح تولید تخم مرغ محلی و گوشت مرغ است.در این طرح 350 قطعه مرغ تخم گذار و خروس بومی نگهداری و بخشی از تخم مرغ تولید شده (10 درصد) برای جوجه کشی مورد استفاده و بقیه تخم مرغ ها به صورت خوراکی بفروش می رسد .

جوجه کشی چهار دوره در سال انجام و جوجه ها به مدت2 تا 3 ماه نگهداری و به فروش می رسند . گله مولد بعد از یکسال نگهداری جهت تولید گوشت حذف و گله جوان جایگزین گله مولد خواهد شد.

مراحل بررسی توجیه اقتصادی طرح را گام به گام مورد بررسی قرار می دهیم .

بر آورد مقدار و هزینه جایگاه پرورش مرغ های مولد و نیمچه ها

اولین گام در نگارش یک طرح توجیهی، تعیین میزان جایگاه مورد نیاز پرنده و بر آورد هزینه های لازم برای ساخت جایگاه مورد نیاز می باشد . باید توجه داشت که هر 7 تا 8 قطعه مرغ مولد (مرغ و خروس بالغ) نیاز به یک متر مربع جایگاه مسقف دارند که برای اجرای طرح پرورش نیمچه مرغ محلی با 350 قطعه مولدنیاز به ساخت یک جایگاه مسقف با کف و دیوار پلاستر شده به مساحت 44 متر می باشد .با این تعداد  مولد در طول یکسال تخمگذاری می توان زمینه پرورش 2850 قطعه نیمچه را در طول 4 دوره پرورش –(2 تا 3 ماهه )پیش بینی نمود . در نتیجه درهر دوره سه ماهه حدود 700 قطعه نیمچه پرورش داده میشود.

برای هر 15 تا 16 قطعه پرورش نیمچه به یک متر مربع جایگاه مسقف نیاز داریم لذا به یک جایگاه مسقف به مساحت 44 متر مربع برای پرورش 700 قطعه نیمچه نیاز داریم. برخلاف مرغ های صنعتی اصلاح شده که در یک فضای بسته پرورش داده می شوند مرغ های بومی نیاز به گردش در محیط طبیعی و تامین بخشی از نیاز های غذایی خود از طبیعت می باشند . بهتر است که بخشی از این گردشگاه را به کشت گیاهان علوفه ای نظیر شبدر و یونجه اختصاص داد. در صورت محدودیت مکان توصیه می شود برای هر قطعه مرغ مولد حداقل نیم متر مربع و برای هر قطعه نیمچه 25/0 متر مربع بعنوان گردشگاه در نظر گرفته شود . در این محاسبه 350 مولد نیاز به 175 متر مربع گردشگاه و 700 قطعه نیمچه هم به حدود 175 متر مربع و در مجموع به حدود 350 متر مربع محوطه برای گردشگاه نیاز داریم . بهتر است محوطه گردشگاه را با مصالح ارزان حصار کشی کرد .

تهیه ی جوجه گوشتی یک روزه :

پس از آماده سازی کامل سالن های پرورش جوجه یک روزه گوشتی آگاهی کامل از شرایط خرید

جوجه یک روزه گوشتی می بایست راجب نژاد های مختلف مرغ گوشتی بدانیم.

جوجه یکروزه گوشتی نژاد راس

جوجه یکروزه نژاد پلاس

جوجه یکروزه نژاد کاپ

جوجه یکروزه نژاد آرین

که هر کدام از این نژادها دارای مزایا و معایب خاص خودشان می باشند تفاوت این نژاد ها در وزن گیری و مقاومت و میزان دان مصرفی و قیمت می باشد.

 

نکات قابل توجه که قبل از خرید جوجه یکروزه گوشتی باید بدانیم :

– نژاد جوجه یک روزه گوشتی

– دقت در خرید جوجه یک روزه گوشتی که جوجه های گوشتی همه یک سن و یک روزه باشند.

– تست آزمایشات خون جوجه یک روزه گوشتی می بایست 4 منفی باشد یعنی جوجه ها مصون از بیماری های عمودی که از مادر به جوجه بصورت مستقیم انتقال می یابد باشند.

– سن گله ی مادر جوجه گوشتی می بایست بین 28 الی 60 هفته باشد.

 

حمل جوجه یک روزه گوشتی توسط تیم ترابری شرکت نغمه تورنگ طلایی جهت حفظ کیفیت و سلامت جوجه ها اصول استانداردی را تهیه کرده اند

– درحمل  و نقل جوجه های تازه از تخم خارج شده (تازه هچ شده ) رعایت اصول بهداشتی یک امر بسیار حیاتی می باشد زیرا در حفظ کیفیت و بالا بردن سلامت جوجه ها نقشی گسترده دارد .

فروش جوجه گوشتی پلاس تازه متولد شده حدود یک روز در داخل دستگاه هچ باقی مانده و پس از باید تفکیک از لحاظ درجه بندی انجام گیرد  و پس از گذشت حدودا 2 ساعت به داخل کارتن جوجه یک روزه قرار داده شده و در محیط با دمای 24 درجه و 75 درصد رطوبت نگهداری شود.

فروش جوجه بوقلمون برنز یک ماهه :

جوجه بوقلمون برنز یک ماهه انگلیسی :

بوقلمون برنز در کشور ما ایران یکی از پر طرفدارترین نژادهای بوقلمون گوشتی تخمگذار محسوب می گردد چرا که هم نسبت به بوقلمون های سفید بیوتی مقاوم تر می باشد و هم اینکه بسیاری از افراد بخاطر رنگ و ظاهر زیبای این نژاد از بوقلمون آن را به عنوان بوقلمون محلی می شناسند . جوجه بوقلمون برنز یک ماهه به علت مقاومت بالای بدنی و همچنین دان مصرفی نسبتا کمتر آن نسبت به سایر نژادهای بوقلمون گوشتی یکی از پر طرفدارترین نژادها به جهت نگهداری و پرورش به شمار می آیند . جوجه بوقلمون برنز انگلیسی یک ماهه به علت وزنگیری مناسب و طول دوره ی پرورش آن که حدودا 5 الی 6 ماه می باشد توسط بسیاری از طرفداران پرورش بوقلمون در مرتع پرورش داده می شود .

علت نام گذاری جوجه بوقلمون برنز یک ماهه انگلیسی :

علت نام گذاری بوقلمون برنز بخاطر رنگ پر این نژاد از بوقلمون که مشکی می باشد و همچنین درخشش و رنگی بودن پر های زیبای این نژاد از بوقلمون آن را به نام بوقلمون برنز نامیده اند . همانطور که می دانیم بوقلمون برنز اصالتا برای آمریکای شمالی و کانادا بوده است که پس از گذشت مدت زمان طولانی در دهه ی 1970 در اروپا توسط شرکت انگلیسی تبار به نام کارتزفهمن به نام بوقلمون برنز انگلیسی نام گذاری شده است

از بین مرغ های تخمگذار صنعتی که در سراسر کشور تولید و تکثیر و اصلاح نژاد پیدا کرده اند مرغ تخمگذار لگهورن و لوهمن دارای محبوبیت و همچنین شهرت بالاتری می باشد . زیرا که این نژادها نسبت به مرغ های تخمگذار صنعتی همتای خودشان راندمان تولید بالای 90 درصدی دارند و مصرف دان روزانه این نژاد از مرغ تخمگذار صنعتی ، البته در سویه های متفاوت آن بین 90 الی 100 گرم می باشد . طول عمر مرغ لگهورن 5 سال می باشد و همچنین این نژاد از مرغ تخمگذار صنعتی دارای رنگهای سفید و نخودی می باشد . بهتر است در مورد مرغ لگهورن اعلام کنم که این نژاد از مرغ تخمگذار صنعتی حدودا دارای 13 سویه ی متفاوت می باشد که البته در کشور ما ایران فقط 4 سویه از این نژاد مرغ تخمگذار صنعتی خیلی مورد پسند بوده و همچنین وجود دارد .

تاریخچه مرغ تخمگذار صنعتی لگهورن :

تاریخچه ی دقیقی از منشا تولید این نژاد از مرغ موجود نمی باشد اما در مناطق توسکای ایتالیا چندین نژاد مرغ تخمگذار بومی کوچک وجود دارد که از تلاقی مرغ لگهورن متولد شده اند . نام لگهورن در کلمه ی انگلیسی به نام Livorno حاصل شده است . لیورنو هم نام شهری در ایتالیا می باشد که برای اولین بار این نژاد از مرغ تخمگذار صنعتی یعنی لگهورن از ایتالیا به آمریکا صادر گردیده شده است . نژاد لیورنو در سال 1868 برنده ی جایزه ی بهترین نژاد مرغ تخمگذار گردیده شد و از آن پس در سال 1870 این نژاد از مرغ تخمگذار صنعتی وارد کشورز انگلستان گردید و پس از آن اصلاحات ژنتیکی بسیاری روی آن صورت پذیرفت .

مرغ تخمگذار صنعتی نژاد لگهورن در حال حاضر در کشور ما دارای 4 سویه است که از لحاظ رفتار شناسی و راندمان تولیدی تفاوت های بسیار با هم دارند

نغمه تورنگ طلایی

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا