بیوگرافی‌ها‌دات‌کام
مرجع بیوگرافی ایرانیان

خطرناک ترین بیماری های مقاربتی در زنان کدامند؟

 

مهم ترین بیماری های مقاربتی در زنان

همان طور که اشاره کردیم بیماری های مقاربتی بسیاری در زنان دیده می شوند که اکثر آن ها از مدت ها قبل رواج داشته و در دوره هایی نیز شیوع بیشتری پیدا کرده اند. برخی از این بیماری ها بدون هیچ گونه علامت بالینی و ظاهری بوده و برخی دیگر علائمی دارند. بعضی به راحتی قابل درمان بوده و بعضی دیگر چون هپاتیت C و همین طور HPV؛ درمان ناپذیر هستند.

بهتر است بگوییم که چیزی به نام رابطه جنسی “کاملا ایمن” وجود ندارد. اما در شرایطی که افراد در رابطه تک همسیر که هیچ یک دارای بیماری نیستند، با وفاداری کامل ارتباط خویش را حفظ کنند، رابطه ایمن در نظر گرفته می شود. جالب است بدانید که حتی در فعل بوسیدن نیز ریسک انتقال بیماری های مختلف عفونتی چون تبخال، سفلیس و مانند آن ها وجود دارد. در ادامه به خطرناک ترین بیماری های مقاربتی در زنان می پردازیم:

 

سوزاک

سوزاک یکی از بیماری های مقاربتی محسوب شده و توسط باکتری گونوکوک یا ارگانیسم نایسریاگونوره شکل می گیرد. این یکی از قدیمی ترین بیماری های جنسی بوده و طبق برآورد در حال حاضر چیزی نزدیک به بیش از یک میلیون زن در جهان به این بیماری مبتلا هستند. برخلافی چیزی که برخی از عموم تصور می کنند، این بیماری از طریق نشستن روی توالت آلوده یا تماس به سطوح قابل انتقال نیست، بلکه باکتری عامل سوزاک به شرایط بسیار خاصی برای رشد و تکثیر نیاز داشته و نمی تواند بیش از چند دقیقه در خارج از بدن زندگی کند.

همین طور این باکتری روی پوست یا سطوح زنده نامانده و تنها در سطوح مرطوب بدن چون واژن و دهانه رحم یا مجرای خروجی ادرار یافت می شود. البته به جز این ها، سوزاک در پشت گلو و در راست روده نیز موفق به تکثیر و ادامه رشد خود خواهد شد.

کلامیدیا

باکتری مولد این بیماری نیز شباهت زیادی با باکتری سوزاک دارد. آمارها حاکی از آن است که سالیانه میلیون ها زن در سراسر جهان به این بیماری دچار می شوند. باکتری کلامیدیا در دهانه رحم و مجرای ادرار یا گلو زندگی می کند. متاسفانه این بیماری علائم چندانی نداشته و اکثر اوقات به صورت ناخودآگاه به دیگران سرایت می کند.

سفلیس از خطرناک ترین بیماری های مقاربتی در زنان

سفلیس یک بیماری مقاربتی محسوب می شود که برای قرن ها وجود داشته و از مدت ها پیش شناخته شده است. این بیماری توسط یک ارگانیسم باکتری به نام اسپیروکت ایجاد می شود. (اسپیروکت یک ارگانیسم کرم مانند و مارپیچی شکل است.) این بیماری با نقب زدن به مخاط مرطوب و پوشیده از مخاط دهان یا اندام تناسلی فرد را آلوده می کند. اسپیروکت یک زخم کلاسیک و بدون درد ایجاد می کند که به عنوان شانکر شناخته می شود.

تشکیل زخم در این بیماری به طور متوسط 21 روز پس از عفونت اولیه رخ داده و در این زمان عفونت سفلیس بسیار مسری خواهد بود.

عفونت می تواند از تماس با زخمی که مملو از اسپیروکت است، منتقل شود. البته در صورتی که زخم خارج از واژن یا روی کیسه بیضه مرد قرار گرفته باشد، حتی کاندوم نیز از انتقال عفونت جلوگیری نخواهد کرد. به طور مشابه، اگر زخم در دهان باشد، صرف بوسیدن فرد مبتلا می تواند عفونت را گسترش دهد. اگر چه زخم می‌تواند پس از سه تا شش هفته بدون درمان برطرف شود، اما اگر مرحله اولیه درمان نشود، این عفونت ماه ها بعد به‌ عنوان سفلیس ثانویه عود خواهد کرد که از آن به عنوان بازگشت بیماری یاد می کنیم.

هرپس یا تبخال تناسلی

بیماری تبخال تناسلی، یک عفونت ویروسی است که به وسیله ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) از طریق تماس نزدیک با پوشش های مخاطی منتقل می شود. ویروس به محض ورود به ریشه های عصبی نزدیک نخاع می رود و برای همیشه در آنجا مستقر می شود.

دو نوع ویروس هرپس با ضایعات تناسلی مرتبط است: ویروس هرپس سیمپلکس-1 (HSV-1) و ویروس هرپس سیمپلکس-2 (HSV-2). HSV-1 اغلب باعث ایجاد تاول در ناحیه دهان شده، در حالی که HSV-2 اغلب باعث زخم یا ضایعات ناحیه تناسلی در ناحیه اطراف مقعد می شود. شیوع تبخال ارتباط نزدیکی با عملکرد سیستم ایمنی دارد. زنانی که به دلیل استرس، عفونت یا داروها سیستم ایمنی را سرکوب کرده‌اند، شیوع بیشتر و طولانی تری را تجربه می کنند.

ویروس پاپیلومای انسانی HPV از شایع ترین بیماری های مقاربتی در زنان

بیش از 40 نوع HPV که عامل زگیل تناسلی هستند، می توانند دستگاه تناسلی مردان و زنان را آلوده کنند. این زگیل ها عمدتاً از طریق تماس جنسی منتقل می شوند. سایر انواع مختلف HPV عموماً باعث ایجاد زگیل های رایج در نقاط دیگر بدن می شوند. عفونت HPV مدت‌هاست که به عنوان عامل سرطان دهانه رحم و سایر سرطان‌های آنوژنیتال در زنان شناخته شده است و همچنین با سرطان مقعد و آلت تناسلی مردان مرتبط است.

عفونت HPV در حال حاضر به عنوان شایع ترین عفونت مقاربتی در جهان در نظر گرفته می شود و اعتقاد بر این است که اکثریت جمعیت در سنین باروری در مقطعی از زندگی به HPV مقاربتی آلوده شده اند .

عفونت HIV

عفونت با ویروس HIV که به عنوان ویروس نقص ایمنی انسانی، آن را می شناسیم؛ به راحتی از طریق تماس جنسی با فرد آلوده منتقل می شود. این عفونت افزایش آسیب پذیری بدن در برابر بسیاری از عفونت های مختلف و همچنین ایجاد برخی سرطان ها می شود. HIV یک عفونت ویروسی است که عمدتاً از طریق تماس جنسی یا سوزن مشترک یا از یک زن باردار آلوده به نوزادش منتقل می شود. در صورتی که عفونت HIV به موقع تحت کنترل قرار نگیرد، در مراحل پیشرفته به بیماری ایدز منجر خواهد شد.

چطور می توان از بیماری های مقاربتی در زنان جلوگیری کرد؟

مهم ترین واقعیتی که باید در مورد عفونت های مقاربتی به خاطر بسپارید این است که همه آنها قابل پیشگیری هستند. با این حال، خطرات این عفونت ها اغلب کم اهمیت جلوه داده می شود و بنابراین توسط بسیاری فراموش می شود. واقعا چیزی به نام رابطه جنسی ایمن وجود ندارد. با این حال، رابطه جنسی در زمینه یک رابطه تک همسری که در آن هیچ یک از طرفین به بیماری مقاربتی مبتلا نشده اند، ایمن تلقی می شود. با رعایت ضوابط روابط ایمن و همین طور مراجعه دوره ای در تهران دکتر زنان، می توانید به بهترین شکل زمینه ابتلا به این بیماری ها را به حداقل برسانید.

کلام آخر

در بالا به مهم ترین و خطرناک ترین بیماری های مقاربتی در زنان اشاره کردیم. شما چه تجربه ای در این خصوص داشته و چه بیماری های دیگری را به این فهرست اضافه می کنید؟

 

Rate this post
همچنین بخوانید