سئو سایت و روش‌ های بهینه سازی با ایده پویا

آیا می‌دانید بیشتر از 75% کاربران موتورهای جستجو از صفحه اول نتایج عبور نمی‌کنند؟ با این حساب برای جذب ترافیک ارگانیک از موتورهای جستجو لازم است سایت شما در صفحه اول نتایج موتور جستجو نمایش داده شود. اما این کار به سادگی‌ها نیست و بدون بهره‌برداری کامل از روش های سئو سایت سایت شانسی برای قرار گرفتن در صفحه اول گوگل و موتورهای جستجو وجود ندارد. اگر می‌خواهید ببینید سئو سایت چیست و چه کارهایی باعث بهبود آن می‌شود، در ادامه این مطلب از ایده پویا همراه ما باشید.

تعریف سئو

سئو که مخفف بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو است، شامل مجموعه‌ای از فعالیت‌ها برای افزایش ترافیک یک صفحه یا سایت از طریق موتورهای جستجو می‌شود. سایت‌هایی که سئو بهتری دارند رتبه بالاتری در نتایج موتور جستجو به دست می‌آورند. هدف از سئو کسب ترافیک ارگانیک بیشتر است و از آنجا که بیشتر کاربران موتورهای جستجو به لینک‌های ارگانیک اعتماد بیشتری می‌کنند، سئو راهکاری بسیار مناسب برای افزایش بازدید و در نتیجه افزایش فروش یا تعامل کاربران با سایت می‌شود.

ممکن است ای پرسش پیش بیاید که چرا سایت‌های اینترنتی به سئو نیاز دارند؟ دلیل اصلی در حجم بالای ترافیک ارگانیک موتورهای جستجو است. فعالیت‌های بازاریابی محتوایی که سئو بخش مهمی از آنها محسوب می‌شود فعالیت‌هایی کم هزینه هستند که نتایجی سودآور و در بیشتر موارد ماندگار دارند. علاوه بر کمیت، کیفیت ترافیک ارگانیک هم بسیار بیشتر از ترافیک پرداختی یا پرداخت به ازای کلیک است. با این حساب سئو فعالیتی کلیدی برای موفقیت یک سایت در جذب مخاطبان هدف محسوب می‌شود.

طراحی سایت ایده پویا همراه باشید

روش های سئو و بهینه سازی سایت

معیارها و روش‌های سئو توسط موتورهای جستجو مانند گوگل و بینگ ایجاد می‌شوند. این روش‌ها زمانمند هستند و با پیشرفت تکنولوژی و الگوریتم‌های موتورهای جستجو تغییر می‌کنند. روش‌های سئو و بهینه سازی سایت که در ادامه معرفی می‌شوند برای بهینه سازی سایت در سال 2022 میلادی کارایی دارند. طراحی سایت پزشکی

تولید محتوا و به‌روزرسانی آن بر پایه تحقیق کلمات کلیدی

حالا دیگر تولید محتوا فعالیتی شناخته‌شده است که بسیاری از افراد در این حوزه شاغل هستند. هدف از تولید محتوای سایت به‌سادگی جذب کاربران موتورهای جستجو از طریق پاسخ دادن به پرسش‌ها و برآورده کردن نیت جستجوی آنها است. برای شناخت نیت جستجوی کاربران و پیدا کردن کلمات کلیدی که کاربران آنها را جستجو می‌کنند ابزارهای آنلاین گوناگونی وجود دارد که بعضی از معروف‌ترین آنها را در ادامه مشاهده می‌کنید:

  • Semrush
  • Ahrefs
  • Google Keyword Planner
  • MOZ

انواع مختلفی از ابزارهای تحقیق کلمه کلیدی وجود دارد و تولیدکنندگان و استراتژیست‌های محتوا از آنها برای به دست آوردن کلمات کلیدی اصلی و کلمات کلیدی فرعی پیشنهادی بر اساس جستجوی کاربران استفاده می‌کنند.

استفاده از عنوان‌ها و هدینگ‌های مناسب

عنوان و زیرعنوان‌های صفحه‌های وب سایت نقش مهمی در بهبود سئو دارند. آنها به کاربران و موتورهای جستجو نشان می‌دهند که موضوع محتوای یک صفحه چیست و در هر بخش چه اطلاعاتی ارائه می‌شود. موتورهای جستجو با تحلیل این اطلاعات و سیگنال‌هایی که از کاربران دریافت می‌کنند مرتبط بودن محتوای صفحه با نیت کاربران از جستجو را تشخیص می‌دهند.

قرار دادن توضیحات متا

توضیحات متا به کوتاه‌ترین شکل موضوع محتوای صفحه را خلاصه می‌کنند و در نمایش نتایج جستجو درست زیر لینک صفحه نمایش داده می‌شوند. نوشتن توضیحات متا به نحوی که همزمان اطلاعات کافی به کاربر بدهد و او را به خواندن ترغیب کند تاثیر قابل‌توجهی بر سئو می‌گذارد.

بهینه‌سازی تصاویر

یکی از معیارهای کلیدی سئو سرعت لود شدن صفحه است و استفاده از تصاویر با حجم بالا در صفحه این سرعت را کاهش می‌دهد. یکی از راهکارهای مناسب برای افزایش سرعت لود شدن صفحه، بهینه‌سازی تصاویر و فشرده‌سازی آنها است. همچنین قرار دادن متن توضیح مناسب برای تصاویر نقش مهمی در بهبود سئو دارد چرا که شانس نمایش صفحه در نتایج جستجوی تصاویر گوگل را بالا می‌برد.

قرار دادن لینک‌های داخلی در هر صفحه

گوگل و موتورهای جستجو هر صفحه سایت را بررسی می‌کنند تا ببینند لینک‌های آن به چه صفحه‌هایی است. وقتی تعداد مناسبی لینک داخلی به موضوعات مرتبط در محتوای یک صفحه وجود داشته باشد، موتورهای جستجو تشخیص می‌دهند که سایت اعتبار بالایی در مورد یک موضوع یا کلمه کلیدی مشخص دارد و آن را در رتبه‌ای بالاتر قرار می‌دهند.

طراحی کاربر پسند و واکنش‌گرا

رضایت کاربران با هر مرورگر یا دستگاهی که وارد سایت شوند یکی از مهم‌ترین معیارهای سئو است. طراحی واکنش‌گرا باعث می‌شود با هر دستگاهی که سایت باز شود، چیدمان و عناصر آن در دسترس کاربر باشد. در حال حاضر بیشتر سایت‌های حرفه‌ای واکنش‌گرا هستند و محتوای آنها برای نمایش در هر دستگاهی بهینه‌سازی می‌شود.

بک لینک‌های موثر

در نهایت یکی از معیارهای کلیدی در ارتقای رتبه سایت، داشتن بک لینک یا لینک‌هایی است که از سایت‌های دیگر به یک صفحه از سایت داده می‌شود. گوگل و موتورهای جستجو این بک لینک‌ها را به عنوان رای اعتماد و سیگنالی از اعتبار بالای یک سایت در یک موضوع یا کلمه کلیدی در نظر می‌گیرند.

 

آیا تمام سایت ها نیاز به سئو دارند؟

بر اساس بعضی از تحقیق‌هایی که روی حجم ترافیک ارگانیک به نسبت کل ترافیک سایت‌ها انجام شده، بیشتر از 73% ترافیک سایت‌های کسب‌وکار از طریق موتورهای جستجو تامین می‌شود. با این حساب در پاسخ به این پرسش می‌توان گفت سایت‌هایی که به دنبال جذب کاربران آنلاین از طریق موتورهای جستجو هستند به سئو نیاز دارند.

شاید در اینجا بد نباشد این نکته را به یاد بیاوریم که گوگل و موتورهای جستجو معیارهای سئو خود را به نحوی تعیین و اصلاح می‌کنند که نظر مثبت کاربران و افراد واقعی را جلب کنند. در نتیجه مدیران هر سایتی که قصد جذب مخاطبان آنلاین را داشته باشند، با انجام فعالیت‌های بهینه سازی برای موتورهای جستجو می‌توانند از کاربر پسند بودن محتوا اطمینان حاصل کنند.

آیا سئو تضمینی شعار تبلیغاتی است؟

قرارگیری در رتبه‌های بالای گوگل و موتورهای جستجو فرایندی است که به زمان نسبتا بلندی، بین 6 ماه تا 2 سال نیاز دارد. اگر یک سایت به‌صورت منظم در این مدت محتوای سئو شده تولید کند و از راه‌های گوناگون کاربران را جذب کند، در موتورهای جستجو به رتبه‌های بالا راه پیدا می‌کند.

اما یادآوری این نکته ضروری است که بازار سایت‌های اینترنتی حسابی داغ است و در هر صنف و موضوعی چندین سایت قدرتمند از مدت‌ها قبل مشغول فعالیت هستند. در نتیجه سایت‌های جدید برای غلبه به رقبای خود لازم است محتوایی ارزشمندتر و کامل‌تر از رقبا تولید کرده و در این کار پشتکار بالایی هم داشته باشند تا پس از گذشت زمان به رتبه مورد نظر در نتایج موتور جستجو دست یابند.

هزینه پروژه سئو و بهینه سازی سایت چقدر است؟

فعالیت‌های سئو به دو بخش سئوی داخلی یا در صفحه، و سئوی خارج از صفحه تقسیم می‌شوند. در حال حاضر بسیاری از متخصصان فنی شبکه در زمینه سئو خارجی مشغول به کار هستند و بابت این کار حقوق دریافت می‌کنند. بسیاری از کارشناسان سئو هم وجود دارند که به‌صورت فریلنس فعالیت می‌کنند و پروژه‌های سئو سایت‌های مختلف را اجرایی می‌کنند.

وظایف سئو داخلی هم معمولا توسط تولیدکنندگان محتوا انجام می‌شود. با این حساب هزینه‌ سئو یا بهینه سازی سایت قبل از هر چیز شامل حقوق و دستمزد افرادی می‌شود که در این بخش‌ها فعال هستند و به نسبت خدمات دیگر دیجیتال مارکتینگ، هزینه‌ای اندک محسوب می‌شود که در بلند مدت بازدهی قابل‌توجهی دارد.

جمع‌بندی

در این مطلب از ایده پویا، سئو سایت و روش‌ های سئو مورد بررسی قرار گرفت. بهترین راه برای اطمینان یافتن از بهینه سازی برای موتورهای جستجوی مناسب و موثر، داشتن یک برنامه و استراتژی پرجزئیات دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی محتوایی است که توسط شرکت‌های حرفه‌ای ارائه می‌شود. اگر می‌خواهید برای کسب‌وکار خود سایتی راه‌اندازی کنید که با اصول سئو سازگار باشد و در مدت معقولی به رتبه‌های بالای صفحه نتایج موتور جستجو دست یابید، برای مشاوره و آشنایی با راهکارهای در دسترس با ایده پویا تماس بگیرید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا