بیوگرافی‌ها‌دات‌کام
مرجع بیوگرافی ایرانیان

چه کنیم عمر پمپ بنزین خودرو بالا برود

 

آیا ایستگاه خدمات خودرو را می شناسید؟ این قسمت از ماشین چه وظایفی دارد؟ پمپ بنزین وسیله ای در باک خودرو است که سوخت را از باک به موتور می رساند. به گفته مکانیک، وظیفه این قسمت پمپاژ بنزین از باک به موتور است. این تحویل سوخت با فشار مناسب برای حرکت وسیله نقلیه انجام می شود. ماجرا از این قرار است که با استارت زدن پمپ بنزین شروع به کار می کند و به آن فشار وارد می شود. هنگامی که کلید پمپ وصل می شود، پمپ کار می کند و سعی می کند فشار بنزین را برای احتراق تنظیم کند. در این شرایط سخت است که می توانی صدای آن را بشنوی. وقتی جایگاه سرویس سالم است ماشین خوب کار می کند اما گاهی اوقات مشکلاتی در کار این قسمت به وجود می آید. اگر علائم خرابی پمپ بنزین را می دانید، می توانید راحت تر و سریع تر آن را برطرف کنید. پس بهتر است این مقاله را تا انتها بخوانید و ببینید ماجرای خرابی پمپ بنزین چیست.

پمپ سوخت یا پمپ بنزین خودرو چیست؟

پمپ بنزین یک قطعه مکانیکی یا الکتریکی است که معمولا در داخل باک خودرو قرار می گیرد. نصب پمپ بنزین در داخل باک باعث کاهش دمای ناشی از فعالیت آن در تماس با بنزین می شود و همچنین به عملکرد صحیح این قطعه کمک می کند.

خودروهای قدیمی از پمپ های مکانیکی استفاده می کردند، اما با ظهور خودروهای تزریق سوخت به دلیل نیاز به فشار سوخت بیشتر، پمپ های الکتریکی جایگزین مدل های قبلی شدند. پمپ های الکتریکی با باتری ماشین تغذیه می شوند. پمپ بنزین خودرو از قسمت های مختلفی از جمله فیلتر بنزین، تنظیم کننده فشار، پریزهای برق و گیج سوخت داخل باک تشکیل شده است.

برای افزایش عمر پمپ بنزین خودرو چکار کنیم؟

باک خودرو را همیشه بیشتر از نیمه پر نگه دارید

کاهش بنزین داخل باک خودرو از خنک شدن پمپ بنزین داخل باک جلوگیری می کند و در نهایت منجر به خرابی زودرس پمپ بنزین خودرو شما می شود. پایین ترین قیمت خرید سپر عقب ام وی ام 315 در سایت دیجی کار شاپ را آنلاین بخرید.

مکمل بنزین برای خودرو مصرف نکنید

بنزینی که در پمپ بنزین های سراسر کشور عرضه می شود نیازی به هیچ گونه افزودنی ندارد. بنابراین استفاده از هرگونه افزودنی در باک خودرو (زیر سر انژکتور شوینده یا بوستر قدرت موتور) غیر ضروری و حتی برای خودرو مضر است.

افزودنی های غیر استاندارد خودرو به پمپ بنزین خودرو و قسمت هایی از مسیر سوخت گیری خودرو آسیب می زند.

فیلتر بنزین خودرو را به موقع تعویض نمایید

اغلب به دلیل وجود گل و لای در باک برخی از پمپ بنزین ها، فیلتر بنزین خودرو رسوب زیادی دریافت می کند. تعویض سریع فیلتر بنزین تاثیر زیادی در افزایش عمر پمپ بنزین خودروی شما خواهد داشت. بهترین زمان تعویض فیلتر بنزین هر سال یا هر 20000 کیلومتر توصیه می شود.

خروج صدا از پمپ بنزین

اگر صدای خش خش از پمپ بنزین شنیدید، باید این علامت را جدی بگیرید و بدانید که یکی از علائم خرابی پمپ بنزین را تجربه می کنید. علاوه بر این صدا، شنیدن صدای خراش که از باک بنزین می‌آید نیز می‌تواند نشانه‌ای از خرابی پمپ بنزین خودرو باشد.

نکته: اکنون که در مورد علائم مرتبط با صدا صحبت کردیم، اضافه کنیم که اگر پس از روشن شدن صدای پمپ را نشنیدید، باید به سلامت آن شک کنید. زیرا معمولا هنگام استارت زدن خودرو به طور طبیعی صدای کوتاهی از پمپ شنیده می شود. اما پمپ های خراب در هنگام راه اندازی بی صدا می شوند. صدای شنیده شده با صدای خش خش که پیوسته و قابل درک است کاملا متفاوت است. این صدا متناوب و معمولی است و حرف آوایی شبیه «وینگ» دارد.

کاهش قدرت موتور

همچنین باید از وضعیت پمپ بنزین در زمانی که خودرو تحت فشار است و قدرت کم نشان می دهد، آگاه باشید. چه زمانی ماشین عجله دارد؟ به عنوان مثال، زمانی که شما در حال رفتن به سربالایی هستید یا می خواهید شتاب بگیرید، ماشین تحت فشار است. اما در صورت خرابی پمپ، در صورت فشار که نیاز به افزایش سوخت باشد، عملیات سوخت گیری توسط پمپ انجام نمی شود و قدرت موتور کاهش می یابد.

چطور از خرابی پمپ بنزین جلوگیری کنیم؟

همانطور که قبلا ذکر شد، یکی از راه های جلوگیری از خرابی پمپ بنزین این است که باک را به طور یکنواخت پر کنید و سوخت آن تمام نشود. تا زمانی که هیچ نشانه ای از خرابی پمپ بنزین در خودرو وجود نداشته باشد، نیازی به تعویض پمپ نخواهید داشت. در واقع این قسمت از خودرو از آن دسته قطعاتی نیست که نیاز به تعویض دوره ای داشته باشد.

استفاده از بنزین مرغوب نیز می تواند تا حد زیادی از مشکلات پمپ خودرو جلوگیری کند. علائم و نشانه های خرابی پمپ بنزین را جدی بگیرید و اجازه ندهید مشکل بزرگ یعنی خرابی کامل آن قطعه برای شما اتفاق بیفتد. برای جلوگیری از آسیب رساندن به پمپ، باید دلایل آسیب دیدگی آن را نیز بدانید. اگر دلایل را بدانید و توصیه های پیشگیرانه را رعایت کنید با مشکلی مواجه نخواهید شد.

Rate this post
همچنین بخوانید