بیوگرافی‌ها‌دات‌کام
مرجع بیوگرافی ایرانیان

جاذبه های گردشگری در شهر استانبول ترکیه

کاخ دولما باغچه Dolmabahçe Palace

استانبول یکی از شهرهای دیدنی دنیاست که با وجود طبیعتی زیبا و تاریخی بسیار غنی و همچنین امکانات رفاهی فراوان به مقصدی ایده ال برای گردشگران سراسر جهان تبدیل شده است . این شهر بیشتر شهرت خود را مدیون بناهای تاریخی باشکوهی است که برخی هزاران سال قدمت داشته و از دوران فرمانروایی رومیان به جا مانده اند . البته در دوران حکومت عثمانیان چهره این شهر تغییرات بسیاری نمود و بسیاری از کاخ ها و مساجد با عظمت یکی پس از دیگری ساخته شدند .  در ادامه این مطلب قصد داریم برخی از کاخ باشکوه شهر استانبول را به شما معرفی کنیم . تا حین اقامت در این شهر برخی از آن ها بازدید نمائید و بدینگونه با بخشی از تاریخ و فرهنگ غنی این سرزمین آشنا شوید :

در ابتدا بهتر است بدانید کاخ باشکوه دلما باغچه پس از کاخ توپکاپی بزرگترین و زیباترین عمارت های ساخته شده توسط سلسله عثمانی است . که به دستور سی و یکمین پادشاه این سلسله ساخته شد و مساحت آن در حدود چهل و پنج هزار متر مربع است . کاخ دولما باغچه در ابتدا مرکز اداری عثمانیان بوده و اندکی بعد توانست هم رده توپکاپی قرار بگیرد و برخی از آخرین سلاطین این امپراتوری در آن سکونت داشتند .

کاخ دولما باغچه در اواسط قرن نوزدهم میلادی و در نزدیکی منطقه زیبای تنگه بسفر ساخته شد و معماری زیبای آن پیرو سبک نئوباروک است . این بنا به دستور سلطان عبدالمجید و توسط معمار ارشد دربار عثمانی طراحی و ساخته شد و به عنوان آخرین اقامتگاه سلطنتی عثمانیان شش سلطان عثمانی را در خود دیده است . معماری این بنا بسیار باشکوه بوده و به طرزی هنرمندانه تمامی زاویای آن به گونه ای متقارن ساخته شده است . برای داشتن تصویر واضح تر از این عمارت بهتر است بدانید دلما باغچه دارای دویست و هشتاد و پنج اتاق ، چهل و سه سرسرا و شش حمام ترکی است . وسط این عمارت چلچراغی با شکوه با چهار هزار کیلوگرم کریستال نصب شده و بیست و شش متر ارتفاع دارد . این چلچلراغ هدیه ملکه ویکتوریا از انگلستان است و وجود ان در این عمارت به اهمیت این بنا افزوده است . این کاخ همچنین بعد از به پایان رسیدن حکمرانی عثمانیان ، اقامتگاه اولین نخست وزیر کشور ترکیه مصطفی کمال آتاتورک بوده است . وی یکی از اتاق های کوچک این بنا را برای اقامت برگزید و واپسین دقایق عمر خود را نیز در همین مکان سپری کرد .

 امروز دربهای این کاخ زیبا بر روی عموم گشوده شده و از آن به عنوان یک جاذبه گردشگری استفاده می گردد .

پیشنهاد می کنیم اگر می خواهید سفر خوبی با تور به استانبول داشته باشید با سایت سفر باتو سر بزنید.

کاخ آینالی کاواک

به گزارش سفر باتو ، این بنای باشکوه و زیبا که احتمالا کمتر نام آن به گوشتان خورده ، میراث به جا مانده از دوران عثمانی است که در ساحل خلیج شاخ طلایی خود نمایی می کند . کاخ آینالی کاواک در سال 1613 میلادی به دستور سلطان احمد یکم بنا شد و پس از آن به یکی از کاخ های مجلل این امپراطوری تبدیل شد .  آینالی کاواک به معنی قصر آینه ای است و دلیل نام گذاری آن وجود آینه های زیبایی است که توسط ونیزی ها به عنوان هدیه برای سلطان احمد سوم فرستاده شد که این هدیه در آن دوران چیزی شگفت انگیز بود . از این آینه ها برای تزئینات داخلی این بنا استفاده شد و هنوز با گذشت قرن ها سبب جلوه گری فضایی داخلی آن شده است .

این بنا در طول قرون نوزدهم و بیستم میلادی بدون استفاده و خالی از سکنه بود و از سال دو هزار میلادی پروژه ترمیم و بازسازی آن شروع شد و امروزه به عنوان یک موزه زیبا و دیدنی مورد استقبال گردشگران قرار گرفته است . این بنا از بخش های مختلف تشکیل شده و در طبقه زیرین آن موزه موسیقی ترکی قرار دارد که در آن با انواع ادوات موسیقی و سازهای  سنتی این کشور آشنا خواهید شد  . همچنین حین گشت و گذار در این کاخ سری هم به کافه معروف این موزه بزنید و حین نوشیدن قهوه دلخواه خود از چشم انداز بسیار زیبایی خلیج شاخ طلایی لذت ببرید .

بازار بزرگ استانبول

بازار بزرگ استانبول یکی از بزرگترین و قدیمی ترین بازارهای سرپوشیده دنیاست که به تنهایی سبب جذب میلیون ها گردشگر در سال شده  است . این بازار دارای بیش از سه هزار باب مغازه است و جالب تر اینکه شصت و یک خیابان شهر استانبول را در بر گرفته است . بنابراین بازدید از همه گوشه و کنار آن در یکی دو روز امکان پذیر نخواهد بود . گرند بازار با وجود افزایش تعداد مراکز خرید و فروشگاه های مدرن شهر همچنان شهرت خود را حفظ نموده و همانطور که گفتیم بازدید از آن در الویت برنامه های گردشگران قرار دارد .

این بازار در سال ۲۰۱۴ میلادی با بیش از نود میلیون بازدید کننده در سال ، به پر بازدید ترین جاذبه گردشگری دنیا تبدیل شد . در این بازار کالاهای متنوعی همچون انواع صنایع دستی ، مواد خوراکی ، لوازم دکوری و پوشاک و … را خواهید یافت .

Rate this post
همچنین بخوانید