بیوگرافی‌ها‌دات‌کام
مرجع بیوگرافی ایرانیان

برنج را بخورید ولی زیاده روی نکنید

آلودگی: طرف سمی برنج است

نیمی از جمعیت جهان هر روز برنج می خورند و این غلات را به منبع اصلی تغذیه میلیاردها نفر تبدیل می کند. اما غالباً در آن ویتامین ها ، مواد معدنی و کربوهیدرات ها چیزی ناخوشایند وجود دارد. به دلیل نحوه پرورش  بهترین انواع برنج ایرانی از جمله برنج هاشمی  ، می تواند آرسنیک را تهدید کند ، که تهدیدی برای سلامتی انسان است 1.

اندرو مهارگ ، دانشمند گیاهان و خاک در دانشگاه کوئینز در بلفاست ، انگلستان ، می گوید: “از تمام کارهایی که ما در طول سال ها انجام داده ایم ، کاملاً واضح است که انواع  برنج ایرانی در خاورمیانه منبع غالب آرسنیک غیر آلی در رژیم غذایی انسان است.” “گربه از کیسه بیرون است. اکنون باید کاری در این باره انجام دهیم. ”

بهترین انواع برنج ایرانی از جمله برنج هاشمی  منبع اصلی آرسنیک در مواد غذایی است – این فلز را با سرعت بیشتری نسبت به سایر غلات غلات جذب می کند. اعتبار: STR / AFP / گتی
میزان خطر سلامتی هنوز مشخص نیست ، اما اوضاع خوب به نظر نمی رسد. مطالعات در معرض مزمن آرسنیک با سرطان های مثانه ، ریه ها ، پوست و پروستات و همچنین بیماری های قلبی است. در کوتاه مدت ، می تواند باعث مشکلات دستگاه گوارش ، گرفتگی عضلات و ضایعات دست و پا شود.

خطر مسمومیت با آرسنیک برای افرادی که چند بار در روز برنج می خورند و نوزادانی که اولین وعده های غذایی جامد آنها اغلب غذای کودک مبتنی برنج است ، بیشتر است.

در ژوئیه 2014 ، سازمان بهداشت جهانی (WHO) دستورالعمل های جهانی را برای آنچه که آن را به عنوان سطح ایمن آرسنیک در برنج می داند تنظیم کرد ، که حداکثر 200 میکروگرم در هر کیلوگرم برای برنج هندی و دودی  و 400 میکروگرم کیلوگرم در 1 برای برنج قهوه ای پیشنهاد می کند.

اوضاع به ویژه در بنگلادش وخیم است ، جایی که برنج ماده اصلی آن است و آب به طور طبیعی سرشار از آرسنیک است. در اینجا حدود 100 میلیون نفر از مسمومیت حاد آرسنیک از منابع مختلف رنج می برند.

مشکل برنج آلوده فقط به آسیا محدود نمی شود. یک مطالعه در سال 2012 توسط اتحادیه حمایت از مصرف کنندگان مستقر در ایالات متحده همچنین نشان داد که سطح نگران کننده آرسنیک در برنج فروخته شده در ایالات متحده وجود دارد. برخی از نمونه ها دارای آرسنیک بیش از دو برابر حد ایمن توصیه شده توسط WHO بودند. این گروه پیشنهاد کردند که هر هفته بیش از دو یا سه وعده برنج میل نکنید. اما خوردن کمتر برنج در بسیاری از نقاط جهان که غذا بخشی غیر قابل تعویض از فرهنگ ، رژیم غذایی و سبک زندگی است ، گزینه ای نیست (به صفحه S50 مراجعه کنید).

در نگاه اول ممکن است مشکل حل نشود. کشاورزان به آب عاری از آرسنیک دسترسی ندارند و مردم حتی اگر آلوده باشد نیاز به خوردنانواع برنج ایرانی  دارند. اما دانشمندان امیدوارند که نوآوری ها در ژنتیک ، میکروبیولوژی ، کشاورزی و حتی پخت و پز بتواند چرخه را بشکند و آرسنیک را از یکی از مهمترین محصولات جهان دور نگه دارد.

عجیب و غریب چندگانه

انواع فلزات می تواند در انواع برنج ایرانی  تجمع یابد ، از جمله کادمیوم ، سرب و جیوه. اما آرسنیک (دقیقاً یک فلز ، نه یک فلز) بزرگترین مشکل است ، تا حدی به این دلیل که به طور طبیعی در سراسر جهان در خاک و آب وجود دارد 2. به خصوص در سنگ های هیمالیا ، از آنجا که گنگ و رودخانه های بزرگ دیگر آن را به دشت های بسیار پرجمعیت جنوب و جنوب شرقی آسیا منتقل می کنند ، معمول است. بیشتر آرسنیک جهان در ترکیبات معدنی زیرزمینی حبس شده است ، اما استخراج و سوزاندن زغال سنگ باعث آزاد شدن بسیاری از تنها در محیط شده است (به “چرخه جهانی آرسنیک” مراجعه کنید).

شکل
منبع: اقتباس از Ref 2.

انواع برنج ایرانی به طور خاص کارآمد آرسنیک است – ده برابر دیگر غلات غلات را اشغال می کند – زیرا این تنها دانه است که به طور سنتی در مزارع زیر آب رشد می کند. جاری شدن سیل شرایط خاک را بی هوازی می کند ، که باعث می شود آرسنیک از فرمهای متصل و پایدار به فرمهای متحرک تری تبدیل شود.

در ایالت های مختلف ، آرسنیک دارای ساختار شیمیایی مشابه فسفات و سیلیسیم است که به آن اجازه می دهد از همان مسیرهایی عبور کند که گیاهان برای جذب این مواد مغذی مهم استفاده می کنند. آرسنیک پس از ورود به آن ، در ریشه ها ، شاخه ها ، برگ ها و بخصوص برای سلامتی انسان دانه ها قرار می گیرد. بیشتر در پوسته ، پوشش خارجی دانه ای که درخرید بهترین انواع برنج پاکستانی و هندی دست نخورده باقی می ماند ، تجمع می یابد.

وقتی برنج در منطقه ای که دارای مقدار طبیعی آرسنیک زیاد است ، پرورش داده می شود ، مشکل بسیار بدتر می شود. شانون پینسون ، متخصص ژنتیک در مرکز تحقیقات خرید برنج درجه یک ایرانی مثل دودی یا سبوسدار  دیل بامپرز در وزارت کشاورزی ایالات متحده در اشتوتگارت ، آرکانزاس ، می گوید: “این یک ضربات مختلف است.” “این در خاک است و در آبی است که آنها گیاهان برنج را قرار می دهند – و این در آب است که آنها برنج را در آن می پزند.”

برخی از سویه های برنج 20 برابر کمتر از بقیه آرسنیک تجمع می کنند. این نشان می دهد که ممکن است گونه های خاصی راهی برای جلوگیری از جذب آن ایجاد کرده باشند ، این امیدواری وجود دارد که پرورش می تواند همان قدرت را به سویه های دیگر بدهد.

پینسون و همکارانش بیش از 1700 سویه خرید برنج درجه یک ایرانی مثل دودی یا سبوسدار  را از سراسر جهان مطالعه کردند 3. آنها دریافتند که برخی از انواع ایالات متحده ج

تحریریه‌ ی ما در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی ( رپورتاژ آگهی ) نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.

Rate this post
همچنین بخوانید