بیوگرافی‌ها‌دات‌کام
مرجع بیوگرافی ایرانیان

سیر تا پیاز پرسشنامه

گاهی اوقات برای جمع آوری داده ها نیاز به پرسشنامه داریم . پرسشنامه یک ابزار تحقیقاتی با مجموعه‌ای از پرسش‌ها است که با هدف جمع آوری و ثبت اطلاعات مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این تعریف هدف جمع آوری اطلاعات است و بهترین و دقیق ترین راه همان پرسشنامه هنجار شده یا پرسشنامه استاندارد است.

مفهوم پرسشنامه

پرسشنامه در لغت به معنی مجموعه ای سوال با هدف ارزیابی و جمه آوری اطلاعات که به صورت فیزیکی(کاغذی) و یا الکترونیکی در اختیار پاسخ دهنده گان قرار داده می شود. تعاریف مختلفی از پرسشنامه  در زیر ارائه شده است:

در فرهنگ معین: یک یا چند برگه شامل سوالاتی راجع به هویت و افراد خانواده و همانند آن که معمولاً در ادارات و مؤسسات به اشخاص می دهند تا پر کنند.

یک یا چند برگه شامل سوالاتی راجع به هویت و افراد خانواده و همانند آن که معمولاً در ادارات و مؤسسات به اشخاص می دهند تا پر کنند.

در فرهنگ دهخدا پرسشنامه را ورقی که بر آن چند پرسش نوشته اند و به داوطلب کاری دهند تا پاسخها بر آن نویسد.

بعضی منابع، مکتوب بودن را در تعریف پرسشنامه قید کرده‌اند (شاید در دوران دیجیتال، این قید چندان قابل پذیرش نباشد)

برخی منابع دیگر، پرسشنامه را ابزاری برای گردآوری اطلاعات از پاسخ دهنده‌ی مطلع تعریف کرده‌اند.

در برخی از تعاریف پرسشنامه، تاکید شده که موضوع سوالات در مورد دیدگاه‌ها و نگرش‌ و ترجیحاتمخاطب است.

برخی تعاریف دیگر، دانش و نگرش و عملکرد را به عنوان حوزه های اصلی مورد سنجش در پرسشنامه ها مطرح می‌کنند.

در تعریف ساده می توان گفت که: پرسشنامه یک ابزار تحقیقاتی با مجموعه‌ای از پرسش‌ها است که با هدف جمع آوری و ثبت اطلاعات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع پرسشنامه ها کدام اند؟

پرسشنامه ها از نظر ماهوی، به سه دسته کلی طبقه بندی می شود و ما در این قسمت، آن ها را معرفی و تشریح می کنیم:

پرسشنامه هایی که برای شناخت علایق یا preferences به کار می روند (مثلا می خواهیم بدانیم مردم به کدام جناح سیاسی علاقه دارند)؛

پرسشنامه هایی که می کوشند نوع رفتار، عملکرد یا behaviors را شناسایی کنند (به عنوان مثال قصد دارید عادات غذایی کودکان مقطع ابتدایی را بررسی کنیم)؛

پرسشنامه هایی که به حقایق یا facts می پردازند (این پرسشنامه ها باید بسیار دقیق گزینش شوند و عاری از هرگونه جهت گیری شخصی تهیه گردند، زیرا مثلا وقتی می خواهیم میزان حقوق مردان و زنان را با هم بررسی کنیم، دیگر نظر و عقیده مهم نیست و تنها حقیقت را مطلوب ماست).

پرسشنامه استاندارد چیست؟

پرسشنامه های استاندارد ابزار هایی دقیق جهت جمع آوری اطلاعات هستند . این پرسشنامه ها می توانند شامل چندین پرسش شود . پرسشنامه استاندارد قبلا طراحی شده ند و به دفعات زیادی مورد آزمون و خطا قرار گرفته اند . گاهی اوقات با فروش فایل پرسشنامه نیز می توان کار های آماری را تسریع نمود.

یک پرسشنامه هنجار شده جاصل مطالعه و کاربرد پرسشنامه های متعددی است که برای اهداف و متغیرهای مختلف طراحی شده است و محققان از بین آنها به پرسشنامه ای روا، پایا و دقیق  که بر روی جوامع مختلف اجرا شده و نهایتا منجر به نتیجه ای قابل استناد شده است، دست یافته اند.

انواع پرسشنامه استاندارد از لحاظ اجرا عبارتند از:

– پرسشنامه به طریق رو در رو

– پرسشنامه تلفنی

– پرسشنامه پستی

– پرسشنامه رایانه ای

– پرسشنامه پست الکترونیکی

– پرسشنامه اینتنرنتی یا صفحات وب

خب برای مثال پرسشنامه تلفنی: در مصاحبه های تلفنی یک پرسشنامه توسط مصاحبه گر به نمونه ای از پاسخگویان توسط تلفن ارائه می گردد چه پاسخگویان در منزل باشند و چه در محل کار.

مزایای این نوع مصاحبه:

  • اين روش جمع آوري داده ها سريع و ارزان  است .
  • مصاحبه گران مجبور نيستند به ساعتهاي طولاني مسافرت كنند.
  • سلامت جسماني مصاحبه گران به مخاطره نمي افتد.
  • اطلاعات حساس و مهمي از آزمودنيها پرسيده مي شود.

معایب :

  • بسياري از افراد تلفن ندارند يا شماره آنها در فهرست شماره تلفن ها نيست
  • مقدار پاسخ ها بسيار كمتر از مصاحبه هاي رو در رو است .
  • مصاحبه گر نمي تواند از پاسخ هاي غير شفاهي و غير كلامي را مشاهده كند

کاربردهای پرسشنامه استاندارد

با توجه به اینکه پرسشنامه برای جمع آوری اطلاعات میدانی می باشد،طیف گسترده ای از علوم را شامل می شود.و بیشتر درعلوم انسانی کاربرد دارد.

رشته علوم مدیریت

پرسشنامه مدیریت با انتخاب جامعه آماری و سپس اهداف مورد نظر پژوهش،لیستی را تهیه نمود. معمولا اهداف پروژه های مدیریتی بر طرف کردن یک چالش در میان یک سازمان یا یک موضوع است. گاها پیش می آید که موضوع پژوهش در حوزه های مختلفی می باشد.پژوهش گر با توجه به تسلط در حوزه های مختلف به جمع آوری اطلاعات از طریق طراحی پرسشنامه مدیریت می پردازد.

رشته علوم روانشناسی

پرسشنامه علوم روانشناسی با هدف سنجش گویه های پرسشنامه به منظور شناخت حالات روحی و روانی و همچنین رفتار ها پنهان در ضمیر ناخوداگاه  می باشد.

رشته مدیریت ورزشی:

در این گونه پرسشنامه ها برای سنجش متغیر ها حوزه ورزشی کاربرد دارد مثال( آزمون های فعالیت جسمانی، کیفیت زندگی کاری و عملکرد روسای فدراسیون های ورزشی ، كيفيت زندگي كاري و ابعاد آن وتعهد سازماني وابعاد آن در معلمان تربيت بدني و غیره …)

از کجا پرسشنامه استاندارد تهیه کنیم؟

وبسایت های زیادی در زمینه تهیه و فروش و دانلود پرسشنامه فعالیت دارند ما قصد داریم شما را با وب سایتی آشنا  نماییم که بر اساس تمام استاندارد های موجود با کیفیت ترین و جامع ترین محصولاتش را در اختیار شما عزیزان قرار داده پرسش سنج حفظ اطلاعات شخصی و همچنین امنیت در پرداخت را وظیفه خود میداند.جهت ارتباط با این تارنما به لینک های داخل مقاله مراجعه نمایید.

Rate this post
همچنین بخوانید