بیوگرافی‌ها‌دات‌کام
مرجع بیوگرافی ایرانیان

دیدنی های بسیار زیبای شهر باکو را با ما مرور کنید

یکی از برترین شهر های همسایه در کشور آذربایجان همسایه شمالی ایران قرار دارد. باکو برای بسیاری از ما ایرانیان شهری آسان و در دسترس برای سفر کردن است. از همین رو در میان سایر شهر هایی مانند استانبول و تفلیس و دبی، باکو توانسته است به یکی دیگر از مقاصد جذاب گردشگری برای ما ایرانیان تبدیل شود است. اما جالب است بدانید که دیدنی های این شهر یعنی پایتخت کشور آذربایجان، به تنها فاصله کمی که با ایران دارد محدود نمی ‌شود و این کشور با در اختیار داشتن عقبه ی فرهنگی و تاریخی قابل ‌توجه و بسیار جذاب گفتنی های بسیار زیادی برای ارائه دارد. این شهر دیدنی توانسته است با در کنار هم قرار دادن دیدنی هایی از سنت و مدرنیته بسیاری از گشردشگران و همینطور توریست ها را به سمت خود جذب کند. نکته ای که می تواند نظرات بسیاری را به خود جذب کند این است که کشور آذربایجان با داشتن  فرهنگ زندگی به سبک قدیمی و سنتی در بسیاری از نقاط این کشور، همچنان توانسته است بین زندگی به صورت مدرن و همینطور سنتی توازن بر قرارکند و همین امر سبب شده است تا به کشوری پر طرفدار در میان گردشگران قرار بگیرد. اما شهر باکو با اینکه چهره‌ قدیمی و سنتی‌اش را تا حد زیادی حفظ کرده اما آثاری از معماری مدرن را در هم خود جای داده است که چهره‌ یک شهر و پایتخت امروزی را به آن بخشیده است. در ادامه با سفر باتو همراه باشید تا شما را با تعدادی از جاذبه های بسیار زیبای این شهر و به طور کلی کشور اذربایجان اشنا کنیم.

باکو

هر آن چیز که باید درباره تور باکو بدانید در ادامه آورده شده است باماهمراه باشید. تاریخ سال های اخیر این کشور به طور خاص شهر باکو با یکی از مشهور ترین و سرشناس ترین خاندان های اذری اجین شده است . این شهر که در زبان آذری باکی گفته می شود و در فارسی قدیم از آن به نام باد کوبه یعنی شهر بادهای کوبنده نامبرده شده است. جالب است بدانید که قدمت شهر باکو به چندین هزار سال پیش باز می گردد و این اولین نمونه های مستند درباره این شهر و کشور به قرن ششم میلادی باز می گردد زمانی که کمی قبل تر قرن اول هجری. این شهر که تعداد مردمان آن با مناطق اطرافش چیزی در حدود دو تا شش میلیون نفر ایت به عنوان شهری نسیتا پر جمعیت نسبت به وسعت تخمین زده شده  است. بزرگ ترین شهری که در ناحیه قفقاز وجود دارد باکو می باشد. این شهر در کرنه های غربی دریای خزر قرار گرفته است و سهم نسبتا مشترکی از این اب ها با جمهوری اسلامی ایران دارد. در شبه جزیره آبشوران قرار دارد و یکی از منطقه هایی به حساب می اید که دارای میادین نفتی بسیاری بوده و یکی از مناطق نفت خیز جهان به شمار می آید. در زمان اتحاد جماهیر شوروی بخش زیادی از نفت این کشور و این منطقه که در آذربایجان استخراج می شده است در اختیار دولت مرکزی قرار می گرفته است و همین موضوع سبب می شود تا کشور اذربایجان چندان مورد رسیدگی قرار نگیرد . اما بعد از استقلال تمام در آمد حاصل از نفت استخراج شده توسط دولت آذربایجان مورد بهره برداری قرار می گیرد که همین امر سبب می شود تا با انچه پیشرفت این کشور رو به رو هستیم را مشاهده کنیم.

اطلاعاتی جذاب درباره باکو

به گزارش سفر باتو ، با تمامی نظرات منفی که درباره آذربایجان وجود دارد و بسیار از مردم این کشور سیستم حکومتی آذربایجان بسیار ایراد می گیرند. اما باید به این نکته نیز توجه نمود که سیاسست مداران این کشور یعنی آذربایجان با استفاده از در آمد های بسیار زیاد حاصل از فروش نفت و مدیریت به جا و منطقی در چندین سال اخیر سعی فراوانی کرده اند که آذربایجان را به سوی پیشرفت هدایت کرده و سبب شوند تا شهرهای بسیار زیبای ساخته شودن و همینطور سازه ها و بنا های قدیمی و تاریخی را به گونه ای بسیار شایسته مرمت و نگهداری شوند.

خیابان شهدای باکو

منطقه ای که با نام خیابان شهدا در آذربایجان و شهر باکو شناخته می شود، به دلیل ادای احترام به کسانی است که در درگیری های مردم این منطقه با ارتش سرخ که ارتش رسمی اتحاد جماهیر شوروی می شده است ساخته شده. این درگیری ها در آخرین دهه ی قرن بیستم میلادی به قوع پیوست و همینطور کسانی که در درگیری جنگ با ارمنستان در قره باغ و سایر نواحی کشته شده اند ساخته شده است تا یادی باشد از تمامی آن کسانه که جان خود را در این راه از دست دادند.

به طور کلی باکو یکی از کشور هایی است که به دلیل نزدیکی با ایران توانسته است نظر بسیاری از هم میهنان را به خود جلب کند و سالانه تعداد زیادی از ایرانیان به این کشور سفر می کنند.

Rate this post
همچنین بخوانید