بیوگرافی‌ها‌دات‌کام
مرجع بیوگرافی ایرانیان

از بین دیدنی های ارمنستان کدام را می شناسید

کاسکاد یا بنای هزار پله ارمنستان

یکی از برترین بنا های دیدنی در کشور ارمنستان را می توان پلکانی دانست که دارای شکلی بسیار زیبا و تاریخی بوده و شما را میهوت بزرگی و شکوه خود خواهد کرد. در بخشی از شهر مکانی نزدیک به میدان اپرا سازه ای قرار گرفته است که طرح اولیه آن در سال هزار و نهصد و هفتاد توسط معمار مشهور و معروف شهر الکساندر تامانیان ساخته شده است. جالب است بدانید که هدف از ساخت این سازه دسترسی راحتر افراد از مرکز به شمال شهر ایروان بوده است. طرح اولیه به حالت کنونی نبوده است و به گونه ای بود که محوطه ای بزرگ شامل فضای یکدست و سبز رنگی مانند باغ های میوه و آبشار مصنوعی بوده است. نکته ای که مهم است این است که این طرح چیزی در حدود یک دهه تنها مدلی روی کاغذ بوده است تا آنجا که رفته رفته به دست فراموشی سپرده شد. اما دیری نپایید که جیم تورسیان دو باره طرح را با اضافه کردن طرح ها و ایده های خود جان و روحی تازه داد و آنرا مطرح نمود. در ساختار جدید این معمار معروف شمال و مرکز ایروان را با پلکانی بسیار بزرگ به هم متصل می کرد.

در این طرح جدید در تور ارمنستان او علاوه بر طراحی خود بنا محوطه باغ، آبشار مصنوعی، مجسمه های نمادین، پله برقی برای افرادی که علاقه یا توانایی برای استفاده از راه پله را ندارند پیش بینی شد. بنا و فضا به گونه ای ساخته شد که نشان دهنده فرهنگ و تاریخ کشور بسیار زیبای ارمنستان است. طرح جدید در اوایل سال هزار و نهصد و هشتاد شروع به ساخت شد اما مواردی همچون از بین رفتن اتحاد جماهیر شوروی سابق و زلزله سال هزار و نهصد و هشتاد و هشت جلوگیری کرد از پیشرفت سریع پروژه. جالب است یدانید که به دلیل مشکلات به وجود آمده طرح اتمام و ساخت هزار پله بار دیگر چیزی در حدود ۱۰ سال به عقب افتاد. این پروژه در نهایت در سال دو هزار و دو از سرگرفته شد و بدست جرارد کافسجیان افتتاح شد.  بنای کسکید دارای چیزی در حدود ششصد پله دارد که عرض هر کدام از آنها به پنجاه متر می رسد. مجموعه ای با ارتفاع سیصد و دو متر مرکز این شهر را به شمالش وصل می کند. این سار بسیار زیبا از پنج سطح تشکیل شده است. البته ساخت مجموعه هنوز به اتمام نرسیده است، و قرار بر ساخت موزه ای با طراحی شیشه ای بر بالای مجموعه پله های ابشاری است. فضای این مجموعه پوشیده از گلهای رنگارنگ و مجسمه های ساخت هنرمندان به نام ارمنستان و جهان است که به زیبایی و قشنگی این بنا افزوده است. این آثار بسیار زیبای هنری هم از لحاظ مادی و هم از لحاظ هنری بسیار ارزشمند و مفید می باشند.

موزه کافسیجان

به توضیح سایت سفر باتو ، یکی دیگر از مواردی که در این کشور یعنی ارمنستان می توانید از آنها دیدن کنید موزه کافسیجان می باشد. این موزه، مکانی هنری کافسجیان که بر اساس نام موسسش نامگذاری شده در اصل مشهور ترین سازه هنری این شهر می باشد که بسیار مورد توجه همگان قرار گرفته است. این موزه مرکز فعالیت های هنری ارمنستان می باشد. این موزه در مرکز منطقه کنترون و نزدیکی آبشار مشهور ایروان قرار گرفته است و یک مجموع هنری و تفریحی را به وجود می آورد. این مجموعه جاسس است که مردم محلی و همین طور توریست در آن جمع می شوند. این مجموعه از سال دو هزار و نه برنامه های مختلفی مانند اجرای کنسرت و همینطور پخش فیلم در فضای باز را برای علاقه مندان اجرا کرده است. موزه هنر کافسجیان بخش اصلی فرهنگ و هنر ارمنستان بوده و نمایشگاه ها و کارگاه های هنری متعددی در این مکان بسیار زیبا برگزار می شود. بنای موزه هم در نوع خود بی نظیر می باشد و معماری بسیار زیبایی دارد.   تور وان را از دست ندهید.

میدان جمهوری

یکی دیگر از بنا هایی که ر ارمنستان بسیار معروف می باشد میدان جمهوری ایروان است. این میدان در مرکز شهر ایروان قرار دارد که در سال هزار و نهصد و بیست و شش با طراحی و نظارت مستقیم شخص الکساندر تامانیان شاخته شده است . جالب است بدانید که نام قدیم این میدان لنین بوده است . این میدان درفصول گرم سال به عنوان یکی از دیدنی ترین مراکز تفریحی در این کشور به شمار می آید و افراد بسیاری از مردم محلی و همینطور توریست ها به دور آن جمع می شوند. در بخش های جلویی موزه ملی ارمنستان و در میان میدان جمهوری فواره های موزیکال قرار دارد که با پخش موزیک به طورت ریتمیک  به همراه نور پردازی خاص هماهنگ است و می تواند برای شما و بسیار از توریست ها بسیار جذاب باشد. به طور کلی ارمنستان کشوری است که برای شما خاطرات بسیار خوبی از خود بر جای خواهد گذاشت.

Rate this post
همچنین بخوانید