جاذبه های گردشگری در شهر های دیدنی کشور ترکیه

تاریخ ترکیه فراز و نشیب بسیاری دارد و در طول تاریخ  امپراتوری‌های بزرگی در این کشور حکمرانی نموده اند که از میان آنها  هیتی (Hittite)، لیسیان (Lycian)، رومیان ، عثمانیان پر نفوذ ترین ها بوده اند. و هر یک به نوعی بر تمدن و فرهنگ این سرزمین و همچنین چهره آن تاثیر داشته اند. در این کشور فرصت‌های گردشگری بسیاری وجود دارد که برخی از آثار تاریخی آن به هزاران سال قبل باز می‌گردد .

بدروم

شهر زیبا و ساحلی بدروم در زمره پر طرفدارترین شهرهای کشور ترکیه قرار دارد و سالانه میزبان میلیونها گردشگر از سراسر دنیاست . بدروم دارای مناظری باشکوه از دریای مدیترانه است و طبیعت دل انگیز آن گردشگران را مسحور می نماید. بدروم علاوه بر سواحل بکر و طلایی رنگ دارای جاذبه های تاریخی فراوانی نیز هست که از میان آن میتوان به قلعه سنت پیتر (St. Pete) اشاره نمود . گفته می شود این بنا در سال ۱۴۰۲ میلادی توسط شوالیه‌های هوسپیتالر ساخته شده است  و امروز در داخل آن موزه ای تاریخی به چشم می خورد . مراکز خرید متعدد ، رستوران ‌های متنوع و هتل های لوکس با امکانات و خدمات بی نظیر از دیگر جاذبه های این شهر توریستی است .

شهر افسوس

شهر باستانی  افسوس (Ephesus) یکی از کامل‌ترین مجموعه‌های باستانی است که آثار به جامانده در آن به قبل از میلاد مسیح  باز می گردد . این منطقه در زمان امپراطوری رومیان، شکل گرفته و در آن زمان افسوس یکی از بزرگترین شهرهای دنیا  بوده است . و گفته می شود این منطقه یکی از عجایب هفتگانه باستان یعنی معبد آرتمیس را در خود جای داده است . معبد هادریان و کتابخانه سلسوس از دیگر جاذبه های تاریخی در این منطقه هستند.

منطقه کاپادوکیه

کاپادوکیه (Cappadocia) نام منطقه‌ای شگفت انگیز در فلات آناتولی است و به خاطر مناظر شگفت‌انگیز ، کوه‌ ها و صخره های دیدنی و همچنین جنگل درختان مخروطی به شهرت رسیده است. کاپادوکیه بر اثر فوران های آتشفشان‌ی و فرسایش شدید خاک در طی میلیون ها سال پدید آمده و تمدن هزاران ساله انسان را به نمایش گذراده است . هیتی‌ها از جمله اولین ساکنان این منطقه بودن که به تمدن رسیدند و تونل‌ های زیر زمینی حفر شده شان سبب محافظت آنها در مقابل حمله سونانیان و ایرانیان بوده است . هم اکنون  تعداد زیادی از این غارهای دست ساز به هتل و مراکز اقامتی تبدیل شده ‌است .

شهر  استانبول

تور استانبول ارزان یکی از بزرگترین‌ و محبوب ترین شهرهای دنیاست  و جاذبه های گردشگری آن بقدری زیاد است که برای بازدید از همه آنها با ماهها زمان نیاز دارید. این شهر برای سال ‌های طولانی پایتخت عثمانیان و امپراطوری بیزانس بوده است و تاریخ پر فراز و نشیب آن در پیدایش اثار تاریخی منحصر بفرد آن نقش اساسی داشته است . استانبول تنها شهر بزرگی است که از دو قاره آسیا و اروپا تشکیل شده و همین موضوع چهره ای دوگانه به آن بخشیده است و تنها یک تنگه آبی باریک دو قسمت آسیایی و اروپایی این شهر را از هم جدا می ‌کند.

معماری با شکوه ، مراکز خرید بزرگ و متنوع ، آب و هوایی مطبوع و دل انگیز و همچنین آثار تاریخی منحصر بفرد همه و همه استانبول را در زمره پر طرفدارترین شهرهای جهان قرار داده است . آثار تاریخی این شهر بقدری زیاد است که حتی نام بردن آنها به زمان زیادی نیاز دارد اما از این میان مسجد ایا صوفیه، مسجد سلطان احمد و کاخ موزه توپ‌قاپی از جمله پر بازدید ترین آنهاست .

قلعه پنبه‌ای، شهر هیراپولیس

به گزارش سفر باتو ، قلعه پنبه‌ای (Pamukkale)پاموکاله یکی از شگفتی های موجود در اینکشور است که در استان دنیزلی در جنوب ترکیه قرار دارد . این منطقه از یک چشمه آب گرم  تشکیل شده و در طول هزاران سال قلعه ای پنبه ای و سفید رنگ را پدید  آورده است . این چشمه سبب پیدایش ساختاری پلکانی شده و حوضچه ‌های مختلفی در هر پله بوجود آمده است .  شنا و آب‌ تنی بر روی هر پله امکانپذیر خواهد بود و جالب است بدانید دمای آب در هر نقطه ای از آن متفاوت است . شهر باستانی هیراپولیس که به جامانده  از دوران حکمرانی یونانیان است در شمال این منطقه قرار گرفته است . از شهر هیراپولیس هم اکنون تنها ویرانه ‌ای به جا مانده و بازدید از همین ویرانه ها نیز بسیار جذاب خواهد بود.

مسجد سلیمیه و بخش‌های مختلف آن

مسجد سلیمیه از جمله آثار تاریخی باشکوهی است که ارزش بارها دیدن را دارد . این بنا در شهر ادیرنه واقع است و توسط سازمان جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. ادیرنه شهری باستانی با جاذبه های تاریخی فراوان است . این شهر در غرب کشور ترکیه واقع شده و تقریبا هم ‌مرز با کشورهای یونان و بلغارستان است.

مسجد سلیمیه مابین  سالهای  ۱۵۶۹ تا ۱۵۷۵ توسط  مشهورترین معمار عثمانیان ( میمار سینان) بنا  شده و یکی از برجسته ترین آثار وی به شمار می آید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا