پلان‌های طولانی مخاطب را بیشتر درگیر می‌کند| در ساخت فیلم باید اعتماد به نفس داشته باشیم

نشست انتقال تجربه در سومین المپیاد فیلمسازی نوجوانان کشور با حضور پوران درخشنده، کامبوزیا پرتوی، ابوالفضل جلیلی و ایرج طهماسب برگزار شد.

به گزارش بیوگرافی‌ها‌دات‌کام ، ابوالفضل جلیلی در این نشست به کودکان و نوجوانان توصیه کرد: هنگامی که فیلمبرداری می‌کنید، اندازه زشتی‌ها، زیبایی‌ها و معایب را کوچکتر از مقیاس واقعی می‌بینید، به همین منظور باید در فیلمبرداری به این نکته ها در چیدمان کادرها توجه کنید.

*در ساخت فیلم، باید اعتماد به نفس داشته باشیم

جلیلی افزود: کات نکردن باعث می شود فیلم باورپذیرتر شود. در واقع ریتم به کوتاهی و بلندی پلان بستگی ندارد و گاه، پلان طولانی، هیجان و ریتم بیشتری دارد، چراکه باید ریتم در درون پلان باشد، نه در کوتاه و بلند کردن آن.

وی ادامه داد: فیلمی که صداقت دارد، فیلم بهتری است. در ساخت فیلم، باید اعتماد به نفس داشته باشیم، ولی اطرافیان خود را هم بشناسیم. باید هدف را مشخص کنیم و نقطه شروع تا انتها را با یک خط مستقیم حرکت کنیم.

*هنرمند باید مدام کار کند

ایرج طهماسب دیگر سخنران این مراسم در این نشست بیان کرد: از اینکه در بین کودکان و ‌نوجوانان حضور دارم، بسیار خوشحال هستم. من نیز در سن بچگی همانند شما فیلم ساختم.

وی به نوجوانان و کودکان توصیه کرد که پس از این دوره‌ها، ارتباط خود را با یکدیگر حفظ کنند و در آینده با یکدیگر فیلم بسازند.

طهماسب افزود: فیلمسازی کار سختی است و فرقی ندارد برای کودک فیلم بسازی یا بزرگسال. فقط نکته این است که کودکان، کم حوصله هستند و دوست دارند سرگرم شوند.

وی درباره روال کار خود هم بیان کرد: من مدام از اتفاقات اطرافم یادداشت برمی دارم تا بعدا به هنگام ساخت فیلم به من کمک کنند. در واقع هنرمند باید مدام کار کند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا