زندگینامه شهید هادی باغبانی – Hadi Baghbani

هادی باغبانی

هادی باغبانی، خبرنگار و مستندسازی بود که از آغاز جنگ های سوریه به همراه گروه مستندسازان برای تصویربرداری از حوادث و وقایع جنگ وارد این کشور شد و در درگیری های مناطق حاشیه ای دمشق توسط تروریست های تکفیری جبهه النصره کشته شد.

زادروز : 1362/06/15 – روستای دار بدین روشن بهنمیر، از توابع شهرستان بابلسر

درگذشت : ۲۸ مرداد ۹۲ – دمشق

آرامگاه : گلزار شهدای امامزاده ابراهیم (ع) بابلسر

محل زندگی : تهران

ملیت : ایرانی

تحصیلات : کارشناسی ارتباطات اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی تهران واحد بوعلی

پیشه : کارگردان و مستندساز

مذهب : شیعه

همسر : خانم مریم مهدی پور

فرزندان : خانم رضوانه باغبانی

زندگی

شهید هادی باغبانی در سال 1362 در روستای دار بدین روشن بهنمیر، از توابع شهرستان بابلسر متولد شد. وی فرزند سوم خانواده بود. پدرش که کارمند راه‌آهن بوده بعد از تولد هادی، به بندر ترکمن منتقل شد و هادی دوران کدوکی خود را تا 6 سالگی در بندر ترکمن گذراند.

پس از انتقال پدر به فیروزکوه، هادی درسش را در فیروزکوه ادامه داد و پس از پایان دوره متوسطه، در رشته حسابداری در دانشگاه فنی کرج پذیرفته شد اما پس از مدتی تغییر رشته داده مدرک کارشناسی در رشته ارتباطات اجتماعی را از دانشگاه بوعلی تهران اخذ کرد.

علاقه هادی به هنر و به خصوص مستندسازی موجب شد که به این راه کشیده شود. او سابقه چند سال فعالیت مستندسازی در حوزه هنری، روایت فتح و صداوسیما داشت و این سال‌ها با اتحادیه رادیو تلویزیون‌های اسلامی همکاری می‌کرد.

پدر این شهید بزرگوار بعد از بازنشستگی به ‌اتفاق خانواده به بابلسر عزیمت کرد اما هادی برای کار و تحصیل در تهران ماند. شهید باغبانی، در سال 1388 ازدواج کرد که حاصل این ازدواج یک دختر به نام رضوانه است که در هنگام شهادت پدر تنها 3 سال داشت.

شهید هادی باغبانی، خبرنگار و مستندسازی بود که از ابتدای نبرد سوریه به همراه یک گروه از مستندسازان ایرانی برای ثبت دقیق جنایات سلفی‌ها و تکفیری‌ها در این کشور حضور پیدا کرده بود، در تاریخ 28 مرداد 92، در آخرین جنایت گروه‌های تروریستی مخالفان حکومت بشار در درگیری‌های مناطق حاشیه‌ای دمشق توسط تروریست‌های تکفیری جبهه النصره به شهادت رسید.

پیکر مطهر شهید هادی باغبانی ابتدا در تاریخ 30 مرداد 92، در محل سکونت سابق وی در محله حکیمیه تهران و سپس در تاریخ 31 مرداد سال 92، در زادگاه وی، شهرستان بابلسر و با حضور گسترده و حماسی امت حزب‌الله تشییع و در گلزار شهدای امامزاده ابراهیم (ع) این شهرستان به خاک سپرده شد. در مراسم تشییع پیکر این شهید فرهنگی، تعدادی از مسئولان ارشد استانی، نظامی، خانواده‌های شهدا و ایثارگران و اقشار مختلف مردم حضور داشتند.

ازدواج

باغبانی، در سال ۱۳۸۸ ازدواج کرد که حاصل این ازدواج یک دختر به نام رضوانه است. زمانی که باغبانی کشته شد، رضوانه سه سال داشت.

درگذشت

باغبانی در دومین سفر به سوریه برای ساخت مستند در ۲۸ مرداد ۹۲، در آخرین جنایت گروه‌های تروریستی مخالفان حکومت بشار در درگیری‌های مناطق حاشیه‌ای دمشق توسط تروریست‌های تکفیری جبهه النصره درگذشت. در تاریخ 31 مرداد سال 92، وی در گلزار شهدای امامزاده ابراهیم (ع) بابلسر به خاک سپرده شد. فرماندار بابلسر، رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل انجمن سینمای جوانان، سازمان بسیج مستضعفین و علی خامنه ای، رهبر ایران، از جمله کسانی هستند که برای درگذشت وی پیام داده اند.

مستند هادی

بعد از کشته شدن باغبانی در سوریه، مستندی تحت عنوان “هادی” ساخته شد که زندگی هادی باغبانی را در وقایع اخیر سوریه روایت نشان می دهد. مستند “هادی” به کارگردانی “یحیی محمدعلی” و به تهیه‌ کنندگی “محمد سعید یکه تاز” ساخته شده است. این مستند در ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ در سازمان هنری رسانه‌ای رونمایی گردید.

مستند رضوانه

رضوانه نام دختر سه ساله هادی باغبانی است و در این مستند زندگی نامه باغبانی نشان داده می شود. علی احمدی زرین‌کلاهی کارگردان این مستند می باشد.

روایتی از شهادت هادی باغبانی در سوریه

مرتضی شعبانی، مستند ساز، بعد از شهادت شهید باغبانی در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی فارس، اظهار داشت: «در طی دو سال گذشته گروه‌های مستندساز مختلفی برای ثبت وقایع و جنایات سلفی‌ها به سوریه اعزام شدند که حاصل آن ساخت 22 فیلم مستند بوده است که شهید هادی باغبانی نیز برای دومین بار همراه با تیمی 3 نفره عازم سوریه شدند که در آخرین حمله نیروهای پیشروی سوریه در حومه دمشق در کمین تکفیری‌ها و سلفی‌ها گفتار و به درجه رفیع شهادت می‌رسند. اطلاعات زیادی از نحوه شهادت ایشان نداریم اما می‌دانیم که در منطقه اطراف دمشق توسط تروریست‌های سوری مورد هدف قرار گرفتند و شهید شدند.»

این مستندساز در ادامه گفت: «موضوع فیلمی که شهید باغبانی و همراهانشان در حال ساخت آن بودند بحث تحولات اخیر که منجر به پیروزی‌های پیاپی نیروهای سوری شد بود چرا که در هفته‌های اخیر ارتش سوریه پیروزی‌های پی‌در‌پی را به دست آورد که منجر به پیشروی و آزادسازی مناطق گسترده‌ای از سوریه شده بود که این گروه نیز همراه با نیروهای پیشرو در حال حرکت بودند که هادی باغبانی توسط تروریست‌ها به شهادت رسید. شهید باغبانی و گروهشان در اعزام دوم به سوریه اقامت 10 روزه‌ای در این کشور داشتند که همراه با نیروهای پیشرو در حال ثبت و ضبط پیروزی‌ها‌ی ارتش سوریه بودند.»

خاطره همیشه جاری…

پدر شهید باغبانی در مراسم تشییع پیکر فرزندش، در حالی که ایمان و صبر همراه باصلابت در چهره‏اش موج می‏زد در وصف آن شهید بزرگوار گفت: «او به نماز اول وقت بسیار اهمیت می‌داد. بسیار به انجام فرائض دینی اهمیت می‌داد. درعین‌حال به کار خود بسیار علاقمند بود و مدام در حال تلاش و فعالیت می‌بود. او یک مسلمان بکر و ناب بود.»

مردم راه شهید باغبانی و دیگر شهدا را ادامه دهند تا شرمنده این عزیزان نشویم.

مادر شهید باغبانی در مراسم تشییع و خاک‌سپاری فرزندش در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در بابلسر که چه احساسی دارد، تنها دستان خود را به سوی آسمان بلند کرد و گفت: «خدا را شکر می‌کنم که فرزندم به آرزویش رسید.»

وی بابیان اینکه آخرین بار عید سعید فطر به دیدار خانواده‌اش به بابلسر آمده بود، افزود: «رعایت حجاب، تشویق به دینداری و تقویت ایمان یکی از سفارش‌های فرزندم بوده است. نماز و روزه و احترام به پدر و مادر از سوی فرزند شهیدم به عنوان یک الگو برای جوانان و به خصوص نزدیکانش مثال زدنی بود. خوش‌قلبی یکی از خصوصیات بارز پسرم بود و همیشه به اطرافیانش عشق می‌ورزید.»

شهید رسانه بیداری و مقاومت

در طول سه سالی که از آغاز فتنه بسیار پیچیده در سوریه می‌گذشت، بسیاری از مردم چه در داخل و چه در خارج، اسیر پروپاگاندای تبلیغاتی رسانه‌های استکباری شده و از اصل ماجرا و حقیقت به دورمانده‏بودند. این رسالت سنگینی بود که هادی و همکارانش بر دوش خود احساس نمودند و مردانه وارد میدان عمل شدند.

باغبانی که سابقه چند سال فعالیت مستندسازی در حوزه هنری، روایت فتح، صداوسیما داشت و این سالها با اتحادیه رادیو‌تلویزیون‌های اسلامی همکاری می‌کرد؛ شهادتش برگ تغییردهنده‌ای برای جریان مستندسازی ایرانی بود در حالی که همه گونه‌های دیگر هنر ایرانی به یک سکوت دو ساله در مورد اتفاقات سوریه مشغول بودند، جریان مستندساز ایرانی بدون واسطه و بدون انتظار برای حل ناکارآمدی سیستم مدیریت فرهنگی، شجاعانه وارد میدان شد و شهید داد.

جوانان بی‌ادعا و بی‌امکاناتی که معمولا بدون پیش‌بینی هماهنگی‌های دولتی زمان‌بر و کسل‌کننده، مستقلا وارد میدان بزرگترین بحران‌های دنیا شده‌اند تا آرمان‌های انقلاب را فریاد بزنند. راز کمال امثال هادی عزیز، ترکیب سلاح رسانه و ایمان است. هرگاه ایمان باشد، سلاح مؤثر است ولا غیر و هرگاه صداقت باشد، پیروزی را به همراه خواهد داشت.

اما ذکر دو نکته حائز اهمیت است. نکته اول، ولایت‌پذیری، بصیرت و اقدام به موقع؛ مقام معظم رهبری این دو عنصر را لازم و ملزوم همدیگر می‌دانند و هادی این اصل را رعایت کرد. چرا که جبهه حق را با بصیرت که همان قطب‌نماست یافت و در اقدام به موقع به روشنگری پرداخت و جان خود را در این راه از دست داد و به کمال ابدی دست یافت. نکته دوم، ایمان شهید که آن را باید در سیره‌اش بررسی نمود و دیگری اخلاص که در گمنامی و مظلومیتش باید جستجو نمود.

پیام‏های تسلییت پس از شهادت شهید باغبانی

در پی شهادت خبرنگار و مستندساز جوان جهان اسلام شهید هادی باغبانی، پیامهای تسلیتی از سوی فرماندار شهرستان بابلسر، مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران، مرکز مستند حقیقت، سازمان بسیج مستضعفین و دیگر نهادهای انقلابی و مردمی خطاب به خانواده آن شهید والامقام صادر شد. بخشهایی از این پیامها بدین شرح است:

پیام فرماندار بابلسر به مناسبت شهادت شهید هادی باغبانی

بی‌تردید شجاعت‌ها و رشادت‌های جوان رشید نهضت جهانی اسلام شهید هادی باغبانی هرگز از خاطره امت اسلام پاک نخواهد شد چرا که آن فرزند صالح بر عهد و پیمان خویش با ولی امر مسلمین جهان حضرت امام خامنه‌ای راست قامتانه ایستاد و ((هل من ناصر)) مظلومانه کودکان، زنان و مردان ظلم کشیده‌ی مسلمان را لبیک گفت و در طوفان حوادثی عظیم لحظه‌ای قد خمود نکرد.

هاشم میرزا خانی رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل انجمن سینمای جوانان

عکاسان و مستندسازان ایرانی همواره در تمامی صحنه‌های مهم و تاریخی حضورداشته‌اند و باعث افتخار جمهوری اسلامی ایران است که به عنوان مهم‌ترین قطب کشورهای مسلمان در جهان در کنار مسلمانان سایر کشورها همواره حضور دارند، شهادت این مستندساز و فیلم‌ساز جوان را به خانواده محترم وی و جامعه مستندسازان تسلیت می‌گویم. روحش شاد، یادش گرامی و راهش پر رهرو باد.

بیانیه مرکز مستند حقیقت در پی شهادت هادی باغبانی

«من المومنین رجال صدقوا ما عاهدوالله علیه فمنهم من قضی نحبه ومنهم من ینتظر و ما بدلوا تبدیلا (احزاب، 23)
ظهر روز دوشنبه، مرکز مستند حقیقت، یکی از مستندسازان متعهد خود را از دست داد. شهید سرافراز» هادی باغبانی «که با عزمی راسخ و ایمانی استوار برای تصویربرداری و ثبت واقعیت‌های ناگفته مقاومت به سوریه رفته بود، در حال عزیمت به یکی از مناطق بحرانی، گرفتار کمین تروریست‌های تکفیری مزدور صهیونیسم شد و درحالی‌که آخرین اوضاع منطقه را در دوربینش ثبت می‌کرد، به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

پیام تسلیت سازمان بسیج مستضعفین در پی‌ شهادت هادی باغبانی

روابط عمومی سازمان بسیج مستضعفین ضمن اعلام انزجار و تنفر نسبت به دخالت برخی کشورهای غربی و عربی در حاکمیت مستقل کشور مردمی سوریه، شهادت هنرمند و خبرنگار بسیجی «هادی باغبانی» را شدیداً محکوم نموده و شهادت این جوان نسل سومی را که خود گویای شجاعت و غیرت این نسل و انتقال ارزش‌های والای انقلاب از نسل اول به نسل کنونی ایران سرافراز می‌باشد به محضر امام خامنه‌ای، مسلمین جهان به ویژه خانواده آن شهید و جامعه هنری کشور تبریک و تسلیت عرض نموده و برای آن شهید سعید، علو درجات را مسألت می‌نماید.

عکس شهید هادی باغبانی

هادی باغبانی

بیوگرافی شهید هادی باغبانی

هادی باغبانی

عکس خانوادگی هادی باغبانی به همراه همسر و دخترش

هادی باغبانی

تصاویر شهید هادی باغبانی

هادی باغبانی

گالری تصاویر هادی باغبانی

هادی باغبانی

زندگینامه و عکس شهید هادی باغبانی

هادی باغبانی

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا