بیوگرافی‌ها‌دات‌کام
مرجع بیوگرافی ایرانیان

گفتگو با رامتین خداپناهی بازیگر “اسم رمز، خیانت”

رامتین خداپناهی

رامتین خداپناهی که چندی پیش با سریال «رهایی» به مناسبت هفته نیروی انتظامی روی آنتن شبکه دو بود، فیلم سینمایی «اسم رمز، خیانت» ساخته جدید سعید عالم زاده را آماده پخش دارد. تصمیم گرفتیم با توجه به حال و هوای این روزهایش با او گفت و گویی داشته باشیم:

این روزهایتان چگونه سپری می شود؟

این روزها مشغول مطالعه و تدریس هستم.

در حال حاضر چه پروژه هایی را آماده پخش دارید؟

فیلم سینمایی «اسم رمز، خیانت» ساخته سعید عالم زاده و تله فیلم «نگاهم کن» به کارگردانی اکبر منصور فلاح از کارهای آماده پخش من است.

آخرین پروژه ای که از شما پخش شد سریال «رهایی» بود. دلیل اصلی کم حضور داشتن کاراکتر شما در این سریال چه بود؟

در این سریال قراربود در 5قسمت اول حضور داشته باشم؛ چون بیشتر صحنه های فیلم در بیمارستان و سوله ای تصویربرداری شده بود که گروگانگیری ها را به تصویر می كشید، حتی خانم حجار هم کمتر جلوی دوربین قرارداشتند. در واقع موضوع اصلی کم دیده شدن برخی از بازیگران در این سریال همین است.

رهایی با توجه به کم دیده شدن بازیگران توانست برای مخاطب اهمیت داشته باشد؟

بله، فکر می کنم با ژانر پلیسی که داشت توانست مردم را راضی کند. من خودم راضی بودم و کار خوبی بود.

چرا بیشتر نقش های شما پلیسی است؟ گویا در فیلم «اسم رمز خیانت» هم نقش افسرپلیسی را دارید؟

بله ( باخنده)، نقش افسر پلیسی به نام مجتبی را بازی می کنم.

به هرحال وقتی که در پروژه ای یک شخصیت خاص را قبول می کنی پیشنهاد های بعدی نیز با توجه به شخصیت پروژه قبلی صورت می گیرد. من در «رهایی» هم نقش پلیس را بازی می کردم و راضی بودم.

پیشنهاد جدیدی هم برای سینما و تلویزیون داشتید؟

به تازگی یک سریال پیشنهاد شده که بنا به دلایلی نتوانستم همکاری کنم. خوشحالم که پیشنهاد تئاتر امسال زیاد در برنامه ام بود، اما به دلیل آنکه مشغول تدریس هستم نتوانستم در نمایشنامه ای حضور پیدا کنم. تئاتر علاوه بر وقت زیادی که میخواهد با دستمزد اندکش هم حداقل باید از لحاظ مالی تامین باشی تا بتوانی حضور پیدا کنی.

به عقیده شما تئاتر مثل قبل طرفدار ندارد؟

دارد، کسانی که در آن حضور پیدا می کنند حتما باید از وضع مالی خوب برخوردار باشند.  امروزه ما دستمزد بسیار کمی را در پروژه ها دریافت می کنیم و به دلیل آنکه تئاتر دستمزد ندارد و تمام فروشش از گیشه است تصمیم دارم برای مدتی کار نکنم.

کیفیت فیلم و سریال ها را چگونه ارزیابی می کنید؟

به دلیل تدریس و تصویربرداری پروژه ها وقت تماشای سریال را ندارم، اما آنچه از صحبت های مردم می شنوم کارها به شدت افت کرده و مانند قبل نمی درخشد.

تابستان سال گذشته سریال «اولین انتخاب» را کارکردم که بازیگران معروفی هم در آن حضور داشتند، اما به دلیل ضعفی که فیلمنامه این کار داشت باعث شد مردم توجهی به این پروژه نداشته باشند.

سریال های ترکیه ای مخاطبان ما را آنچنان جذب خود کرده که حتی حاضر نیستند به طور تفریحی نگاهی به شبکه های داخلی بیاندازند. کیفیت پایین پروژه ها علاوه بر ریزش مخاطب روزانه ای که دارد در دستمزد ما بازیگران هم به شدت اثر گذاشته است.

این که بیشتر بازیگران از دستمزدشان ناراضی اند دلیلش کیفیت است یا تعادل؟

می توان گفت هردو تاثیر بسیاری گذاشته است. وقتی که فیلمنامه از ضعف زیادی برخوردار باشد قطعاً مخاطب به دیدنش نمی رود و علاوه بر این دیده نشدن به کارهای خوب هم لطمه وارد می کند. یکی دیگر از این مشکلات عدم هماهنگی درست در پرداخت دستمزد بازیگران است.

وقتی 300میلیون تومان برای پروژه ای کنار می گذارند آن هم مربوط به 15بازیگر، اما به طور ناگهانی فقط 150میلیون آن به یک بازیگر می رسد و بقیه اعضا که وقتشان را کلاً روی پروژه گذاشته اند پول کمی را دریافت می کنند همین یكی از مهم ترین دلایل  افت شدید کیفیت است. همه چیز در این سرزمین از اجاره خانه تا وسایل حمل و نقل عمومی بالا رفته و دستمزد ما هیچ تغییری نکرده است.

در آخر

امیدوارم هرچه زودتر این روند اتمام یابد تا ما بتوانیم با کارهای خوب نظر بینندگان را بیشتر از قبل به فیلم و سریال جلب کنیم.

بانی فیلم

Rate this post
همچنین بخوانید