بیوگرافی‌ها‌دات‌کام
مرجع بیوگرافی ایرانیان

گفت و گو با ژیلا صادقی مجری تلویزیون

ژیلا صادقی

نمایشگاه مطبوعات بهانه‌ای شد که از نزدیک پای صحبت ژیلا صادقی نیارکی مجری برنامه‌هایی چون بیدار شو  آفتاب شد، موج نو، مهد نور، سپید، جهان در مطبوعات امروز، کاپیتولاسیون، جاذبه‌ها، یاد ماندگار، دانه‌های عشق، راز خورشید، رنگ جوانی، تابستانه، لحظه دیدار، خانه مهر و … باشیم که مشروح این گفت‌وگو در ادامه می‌آید:

در حال حاضر برنامه‌ای برای برگشت به تلویزیون دارید؟

-چند ماهی است که دعوت به کار می‌شوم، اما اجرا ندارم.

گویا برای مدتی هم در تلویزیون ممنوع‌التصویر بودید؟

-من ممنوع تصویر از سوی سازمان، حوزه ریاست و یا حراست نشدم، فکر می‌کنم و اسمش را خودم یک سوء تعبیر، سوء تفاهم و یا یک گفت‌وگو در نشست دوستان و تخصصی مجریان می‌دانم که شاید به ذائقه دوستان خوش نیامده بود.

ممنوع‌التصویری شما به ماجرای پیام تبلیغاتی یک شرکت مرتبط نبود؟

-نه! هیچ ربطی نداشت،‌ کاملاً با مجوز و هماهنگی سازمان اتفاق افتاد، چون دقیقاً چند ماه بعد از آن بحث ماترینگ برای من اتفاق افتاد، این گونه تداعی شد که شاید به خاطر تبلیغ آن شرکت ممنوع التصویر شدم، به هر حال من نامه‌ای مبنی بر ممنوعیت تصویر ندارم، منتهی دوستان در حوزه ریاست خواستند این اتفاق بیفتد، ما هم پذیرفتیم.

یعنی فقط تذکر شفاهی گرفتید؟

– بهتر است بگویم نقل قول شده است.

حال پس از مدت‌ها با چه عنوانی به تلویزیون باز می‌گردید؟

-من چون اکثر کارهایم با آقای محمد هاشمی‌اصل در برنامه‌هایی مانند «خانه من خانه تو»، «با تو» و «خانه فیروزه» بوده که به خاطر اجرای آن جایزه گرفتم، این سابقه اجرای من با آقای هاشمی چندین ساله است، گویا ایشان در تدارک برنامه تازه‌ای هستند که قرار است بعد از مراسم‌های اربعین حسینی و ماه محرم و صفر روی آنتن برود، یک برنامه پیشنهادی من این برنامه است، البته قبلاً برای برنامه «ویتامین سه» دعوت شده بودم که متأسفانه برخوردم به این مشکل که پیش آمده است و من هم به خاطر احترام به نظر یکی از مدیران این پیشنهاد را کنار گذاشتم.البته در برنامه‌ای هم برای شبکه اول و جام جم پیشنهاد شده که منوط به این است که این اتفاق بیفتد و این مشکل من حل شود.

در این مدت که اجرا نداشتید، به چه کاری مشغول بودید؟

-به کارهای شخصی خودم می‌پرداختم و برای گذراندن دوره‌های بازرگانی ایران را ترک کردم و نبودم، دو سه هفته‌ای است که به ایران بازگشتم، در این مدت خیلی سخت مطالعه می‌کردم، زیرا در حوزه تخصص اجرا تصمیم دارم با یک سبک، سیاق، ادبیات نو و ساختار نو باز گردم.

به سراغ بازیگری نرفتید؟

-در این مدت پیشنهاد بازیگری از طرف کارگردان‌های خیلی خوب داشتم، اما از آنجایی که با خودم عهد بسته بودم، به سراغ بازیگری نروم، نرفتم، ضمن اینکه احترام بیشتری به خواسته مدیران باشد و ترجیح می‌دهم که از دوربین دور باشم.

پس تصمیم دارید که همان کار اجرا را پیگیری کنید؟

-بله! من ژیلا صادقی نیارکی فقط مجری مؤلف هستم.

از میان مجریان خانم صداوسیما کدام اجرا را می‌پسندید؟

-متاسفانه! باید بگویم برای ورود مجریان نسل سوم در حوزه تخصص خیلی خوب فیلتر نشده‌اند، یکی از مجریان نسل سومی‌ها که به نظر من خوش درخشید و تلاش می‌کند و می‌دانم در گذشته در رادیو کار کرده است مژده لواسانی است که اجرایش را می‌پسندم، به تازگی هم تئاتری را با نویسندگی و کارگردانی خودش با نام «نذر چشم‌های تو» به مناسبت ایام حسینی و در واقع تجلیل از قداست نام آقا ابوالفضل(ع) روی صحنه برده است.

شرایط مجریان ایرانی به خصوص بانوان را در حال حاضر چگونه ارزیابی می‌کنید؟

– به عقیده من مشکل عمده مجریان ما کم سوادیشان و وقت نگذاشتن روی تخصص خودشان است، حتی برای کار و تخصص خودشان بهره کافی و وافی را نمی‌برند، در عرصه اجرا داشتن قد رعنا و دماغ سربالا تنها کافی نیست، به نظر من هوش هیجانی و آی‌کیو لازم و مطالعه دقیق و به روز بودن همه این‌ها کمک می‌کند، شما جایگاه‌تان را در عرصه اجرا در جایگاه ویژه قرار دهید.

یک شعاری است که بچه‌های مجری خیلی زیاد تکرار می‌کنند که متأسفانه بهانه‌ای بیش نیست، حکایت اتاق کج است که خط قرمز در رسانه دست و پای ما را بسته است، من یک خط قرمز روی این جمله می‌کشم، چون ما در رسانه خط قرمزی نداریم که دست و بال مجری را برای بهتر بودن، بهتر دیده شدن و برای تخصصی اجرا کردن بسته باشد، ‌من که بالای 10 سال سابقه اجرای آنتن زنده را دارم، این را به جرائت می‌گویم که بهانه‌ای بیش نیست، حتماً در رسانه ما استانداردهایی وجود دارد، بلکه در هر جایی از دنیا بروید، استانداردهایی برای رسانه وجود دارد که شامل رسانه جمهوری اسلامی هم می‌شود و حالا با یک آیتم و تفاوت‌هایی دیگر، این موارد بهانه‌ای بیش نیست.

اولین سالی که اجرا کردید کی بود؟

-اولین اجرایم مرداد سال 77 در برنامه کاپیتولاسیون با جناب بهروز رضوی از شبکه چهار سیما بود.

به نظرتان این اجرا با اجراهای بعدی تفاوت زیادی نداشته؟!

-به دلیل خاطره تلخ در عرصه بازیگری تصمیم گرفتم، کاملاً عرصه بازیگری را کنار بگذارم و یک سالی به خودم استراحت دادم تا فضای کار را به خاطر علاقه‌ام عوض کنم و به سمت اجرا بیایم، با تشویق آقایان دهقانی نسب و مجید مظفری وارد فضای اجرا شدم و اولین باری که برای اجرا مقابل دوربین قرار گرفتم و به خاطر کار سخت و اجرا کردن کنار بهروز رضوی می‌خواستم اجرا را کنار بگذارم،‌ اما کارگردان برنامه آقای پیامی این قدر به من انرژی و روحیه داد که ماندم.

خواسته و هدف من برای اجرا کردن از آن موقع تا حالا تغییر نکرده است، اما کیفیت کار بله! خیلی زیاد! بالاخره تجربه کسب کردم.

دوست دارید بعد از مدت‌ها در چه زمینه‌ای اجرا داشته باشید؟

-خودم در بخش برنامه خانوادگی و گروه اجتماعی بیشتر تجربه و اندوخته دارم، این بخش را خیلی دوست دارم، اما چون یک تجربه خیلی خوب از ژانر کودک و نوجوان دارم و خودم هم هنوز کودک درونم زنده است و الان خیلی نوجوان زندگی می‌کنم، دوست دارم کار پر انرژی داشته باشم، بدم نمی‌آید در این بخش هم بتوانم اجرا کنم.

می‌دانید اولین اجرایی که بعد از اینکه سبکم از اجرای خشک و رسمی تغییر دادم، به سوی ژانر کودک و نوجوان آمدم و اجرای بیدار باش آفتاب باش گروه کودک و نوجوان شبکه دو را با سبک جدیدی ارائه دادم و به جرائت می‌گویم در آن برنامه وزنه را به سمت خانم‌ها سنگین کردم.

اگر بخواهید به ژیلا صادقی نمره بدهید، چه نمره‌ای می‌دهید؟

-من دانش‌آموزی هستم که وقتی درس خودم را شروع کردم و وارد فضای تحصیل شدم و در عرصه اجرا، خودم پله‌پله واقعاً پیشرفتم را احساس کردم، این نمره بیشتر و بیشتر ‌شد، من عاشق عدد 22 هستم و عدد 22، عدد زندگی من است و 22 شهریور 52 به دنیا آمدم، 20 نمی‌دهم، بلکه 22 می‌دهم.(خنده)

و صحبت پایانی …؟

-دوست ندارم صحبت پایانی من باشد، دوست دارم آغاز خیلی از اتفاقات خوش باشد، ما به شدت به حمایت مدیرانمان، مدیرانی که به هر حال الان به تازگی بر کرسی ریاست نشستند، نیاز داریم و از خوش روزگار عزیز بزرگواری در حوزه ریاست قرار گرفته است که مانند مدیر سابق ما آقای ضرغامی که کاملاً رسانه را می‌شناسند و از جنس خود رسانه هستند، مدیر نجیب، آرام، متین و با صفا آقای سرافراز که وظیفه خودم می‌دانم به ایشان تبریک بگویم.

نگاه خوش به آینده دارم و مطمئن هستم که نگاه‌ها تخصصی‌تر خواهد شد، چون شبکه‌ها تلویزیونی جمهوری اسلامی حق‌الناس است، یک نکته جالب بگویم با تجربه‌ای که من دارم و با سفرهای زیادی که رفتم و چند ماهی در آمریکا بودم، شاید باور نکنید با ثروت بیش از حدی که در رسانه‌های آن‌ور آب دیده می‌شود، گستردگی شبکه‌های مختلف، رنگ و لعاب‌ها و هزینه‌های آن چنانی برای داشتن برنامه‌هایشان، بدون اغراق بگویم به بی‌محتوایی رسیده‌اند، ولی همه این‌ شبکه‌ها دوربین‌هایشان را به سمت همین شبکه‌های محدود و خیلی خاص جمهوری اسلامی چرخانده‌اند، به قول قدیمی‌ها خیلی توی چشم هستیم و باید خیلی مراقب باشیم.

از همکاران خودم خواهش می‌کنم از نسل اولی‌ها دست نسل دومی و نسل سومی را بگیرند و حتماً حمایتشان کنند و خواهش می‌کنم از نسل دومی‌ها با اتحاد بیشتر کنار یکدیگر باشند، قرص و محکم تا نسل سومی‌ها بدانند این جایگاه، جایگاه شوخی نیست و دست کم نگیرید و از نسل سومی‌ها خواهش می‌کنم با دقت بیشتری قدم به این جایگاه بگذارند.

خبرگزاری فارس

Rate this post
همچنین بخوانید