بیوگرافی‌ها‌دات‌کام
مرجع بیوگرافی ایرانیان

بیوگرافی آیت الله هادی باریک بین

هادی باریک بین

هادی باریک بین (زاده ۱۳۰۹ شمسی)، نماینده ولی فقیه در استان قزوین و امام جمعه شهر قزوین است. وی دو دوره اول نماینده خبرگان بوده و اکنون نیز نماینده قزوین در مجلس خبرگان رهبری است. وی از اعضای مجلس خبرگان قانون اساسی نیز بوده‌است.

لقب : آیت‌الله باریک بین

زادروز : ۱۳۰۹

قزوین، ایران

فرزندان : مرتضی باریک‌بین – محمد باریک‌بین

دین : اسلام

مذهب : شیعه دوازده امامی

پست ها : نماینده ولی فقیه در استان قزوین – امام جمعه قزوین – نماینده مجلس خبرگان رهبری

استادان : آیت الله خمینی – آیت الله بروجردی – یحیی مفیدی – سید ابوالحسن رفیعی قزوینی

زندگی

آیت الله هادی باریک بین در سال 1309 در خانواده‌ای مذهبی در شهرستان قزوین متولد شد. تحصیلات مقدماتی حوزه را در قزوین طی کرد و سپس برای تکمیل تحصیلات خود عازم حوزه علمیه قم شد.

وی از شاگردان درس خارج امام خمینی(ره) بود و در زمان مبارزات قبل از پیروزی انقلاب نقش بسزایی در هدایت مردم قزوین و انتشار اعلامیه ها و افشاگری علیه رژیم داشت. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، وی با حکم امام خمینی(ره) به امامت جمعه قزوین رسید. عضویت در مجلس خبرگان رهبری به نمایندگی از مردم زنجان و قزوین نیز در کارنامه سیاسی ایشان دیده می شود.

مدارج تحصیلی

آیت الله باریک بین در سال 1315، تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه “دیانت” که در آن زمان به همت پدرش و برخی از علماء و متدینین شهر تأسیس شده بود آغاز کرد.

در آن زمان که در مدارس دولتی برنامه‌ای برای آموزش قرآن و مسائل دینی وجود نداشت، بلکه برنامه و همت عالی دولت حذف این امور از مدارس بود خانواده‌های مذهبی رغبتی برای تحصیل فرزندانشان در این محیط‌های آموزشی نداشتند و در این مدرسه علاوه بر دروس آموزشی معمول در مدارس دولتی به آموزش‌های دینی و قرآن نیز می‌پرداختند.

در سال 1321 و در سن 11 سالگی، به جهت علاقه به تحصیل علوم دینی به مدرسه علمیه “مولاوردیخانی” رفت و دروس مقـدمـاتی را نزد اساتیدی چون “سید جلیل زرآبادی”، “محمود شریعت مهدوی”، “سید احمد صفائی”، “میرزا رحیم سامت” و “حاج شیخ احمد تألهّی” و هم چنین بخشی از دروس “سطح” حوزوی را از محضر “آیت الله شیخ یحیی مفیدی” و “علامه سید ابوالحسن رفیعی قزوینی” فرا گرفت.

آیت الله باریک بین در سال 1328 جهت ادامه تحصیلات عالیه حوزوی به حوزه علمیه قم و در سال 1333 به حوزه نجف اشرف رفت و در این دو حوزه از محضر اساتیدی چون “آیت الله شهید مطهری”، “آیت الله صالحی نجف آبادی”، “نوری همـدانی”، “مشکینی”، “سلطانی”، “آیت الله حسینعلی منتظری”، “میرزا باقر زنجانی” و امام خمینی(ره) اسـتفاده نمود.

در طول اقامت در قم به محضر “آیت الله العظمی بروجردی” و مدت 2 سال از درس خارج اصولشان بهره مند می‌شوند ولی عمده درس‌های خارج فقه و اصول را نزد امام خمینی (ره) شاگردی کرد و به درجه اجتهاد رسید.

فعالیت های سیاسی پیش از انقلاب

آیت الله هادی باریک بین از جمله روحانیون قزوینی است که با شروع مبارزات مردم بر ضد رژیم پهلوی، در کنار امام خمینی (ره) قرار گرفت و با هدایت مردم قزوین نقش خود را ایفاء نمود، چنانکه تأسیس صندوق قرض الحسنه ولی عصر مهمترین اقدام او برای تقویت اعتصابات و تظاهرات مردمی به شمار می‌آید.

وی در سال‌های مبارزات قبل از پیروزی انقلاب از پایگاه مسجد “شیخ الاسلام “ضمن ادامه مبارزات و جذب جوانان به نهضت اسلامی (تا پیروزی انقلاب) به بازسازی مدارس علمیه “شیخ الاسلام”، “صالحیه” و “سردارین” به همراهی “آیت الله شالی” پرداخت و با احیاء این مدارس دینی به تربیت و تعلیم طلاب فاضل و برجسته‌ای اقدام کرد که هر کدام از آنها در جمهوری اسلامی منشأ برکات فراوانی بوده و هستند.

در سال 1349 بعد از درگذشت حضرت آیت الله حکیم، شاگردان حضرت امام خمینی(ره) تلاش مضاعفی را در ارجاع مردم به امام و تقلید از شروع کردند و نقش آیت الله باریک بین در قزوین در مورد این مسئله حائز اهمیت بود. در سال‌های 1357 و 1356 که انقلاب اسلامی مردم ایران به رهبری حضرت امام خمینی(ره) فراگیر شد. نقش هیئت علمیه و روحانیت قزوین که ترکیبی از علما و بزرگان با سابقه و مردمی شهر نظیر حضرات آیات شهیدی، سامت، شریعت مهدوی، مظفری، موسوی شالی، ابوترابی، زرآبادی و به خصوص حضرت آیت الله باریک بین شاخص و برجسته است به گونه‌ای که ساواک ناچار به تبعید ایشان به سردشت کردستان برای مدت 18 ماه شد.

آیت الله باریک بین در تبعید نیز در کنار مبارزانی همچون “آیت الله ربانی شیرازی” قرار گرفت و با توجه به اخبار و اطلاعاتی که از اوضاع کشور و روند مبارزات به دست می‌آمد با همکاری ایشان اقدام به صدور اطلاعیه می‌کردند.

آیت الله باریک بین بعد از حدود 6 ماه تحمل تبعید به وطن خود قزوین بازگشت. در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی حرکت انقلابی مردم علیه رژیم شاه اوج گرفته بود. اجتماعات پرشور و پرشکوه در مسجد النّبی، اعتصابات، راه‌پیمایی‌ها، سخن‌رانی‌های سیاسی و افشاگرانه، به اوج خود رسیده بود و در همین فضا آمدن امام خمینی(ره) مطرح شد و به سبب منع حضرت امام از آمدن به ایران، از علمای سرشناس شهرستان‌ها دعوت شد که در دانشگاه تهران تحصن کنند. آیت الله باریک بین نیز از قزوین همراه بعضی از علمای هیئت علمیّه به جمع متحصنین در دانشگاه تهران پیوست و در استقبال از حضرت امام و در سالن فرودگاه در جمع روحانیانی که به آن جا دعوت شده بودند، حضور داشت.

در برخی از اسناد ساواک که نام آیت الله باریک بین نیز در آنها به چشم می‌خورد چنین آمده است:

«مجالس وعظ اخیراً شیخ هادی باریک‌بین به شهر قم مسافرت و روز 57/9/7 به اتفاق واعظی بنام ربانی شیرازی به قزوین برگشته است. ضمناً قرار است تعداد دیگری از این قبیل وعاظ افراطی به قزوین دعوت شوند تا در ماه‌های محرم و صفر در این شهر وعظ نمایند همچنین گفته می‌شود که هیئت علمیه و سایر مذهبیون افراطی قصد دارند ترتیبی دهند که مجالس وعظ در سطح شهر محدود و همه مردم را به پای منابر این قبیل وعاظ کشانده و اجتماعات پرجمعیتی تشکیل داده و مقاصد سوء خود را اعمال نمایند.

نظریه شنبه. نظری ندارد. نظریه یکشنبه. شیخ هادی باریک‌بین در تاریخ 57/9/7 به شهر قم مسافرت و در تاریخ 57/9/7 به قزوین بازگشته ولی برابر تحقیقات معمول ربانی شیرازی قبلاً به قزوین آمده و تاریخ 57/9/7 قزوین را ترک و علیرغم مراجعه به منزل شیخ هادی باریک‌بین موفق به ملاقات با وی نشده و شیخ میرزا رحیم سامت ملاقات نموده است و احتمالاً این قبیل برنامه‌ریزی‌ها در غیاب شیخ هادی باریک‌بین انجام شده است و باریک‌بین نیز ظاهراً اظهار نموده پس از رفع تبعید به زیارت مشهد مقدس رفته و مدت‌هاست که قصد داشته به زیارت حضرت معصومه هم برود ولی فرصت نشده تا اینکه اخیراً این فرصت به دست آمده و از اینکه نتوانسته ربانی را ملاقات نماید اظهار تأسف نموده است.

ضمناً با توجه به دستورالعمل واصله در خصوص نحوه تشکیل مجالس وعظ در محدود نمودن آن مراتب به فرمانداری نظامی منعکس و یادآوری شده است که این همان چیزی است که روحانیون و اخلالگران نیز در پی آن هستند یعنی می‌خواهند با کم شدن تعداد مجالس اجتماعات پرجمعیت ترتیب داده و بدین ترتیب بهره‌برداری سوء نمایند.» (با استناد به “انقلاب اسلامی به روایت اسناد ساواک” جلد 17)

مسئولیت‌ها و سوابق اجرایی

نماینده مجلس خبرگان رهبری در ادوار اول، دوم و چهارم

امام جمعه قزوین

فعالیت های سیاسی بعد از انقلاب

آیت الله باریک بین بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اقداماتی از جمله تشکیل کمیته انقلاب اسلامی، تأسیس دانشگاه علوم پزشکی، نمایندگی حضرت امام(ره) در جهاد سازندگی منطقه، تشکیل بنیاد مستضعفان در شهر قزوین، تأسیس مدارس و خوابگاه‌ها برای دانشجویان را به انجام رساند.

انتصاب به امامت جمعه قزوین با حکم امام(ره)

آیت الله باریک بین در خصوص چگونگی انتصابش به عنوان امام جمعه قزوین در سال 1360 می‌گوید: «با پیروزی انقلاب اسلامی مردم با آن شور و شعفی که نسبت به اسلام و احکام نورانی داشتند، بی‌صبرانه خواستار اجرای دستورات دینی از جمله نماز جمعه بودند. در قزوین نیز مردم منتظر بودند که از ناحیه امام خمینی(ره) شخصی به عنوان امام جمعه قزوین معرّفی شود و برای آن که اقامه نماز جمعه در قزوین زودتر جامعه عمل بپوشد، به اقامه نماز وحدت اقدام کردند. روزهای جمعه جمعیّت نسبتاً زیادی در سبزه میدان برای اقامه نماز وحدت اجتماع می‌کردند. این حرکت مردمی برای اقامه نماز جمعه به دفتر حضرت امام گزارش شده بود.

بعضی از دوستان نظرشان این بود که بنده این مسئولیّت را بپذیرم، من خودم حاضر نبودم و برایم مشکل بود، دیگران اصرار می‌کردند. من حتی به یکی از اعضای هیئت علمیّه پیشنهاد کردم، ایشان هم نپذیرفتند و بعد بدون این که به من بگویند خدمت امام مطرح کردند و ا مام حکم امامت جمعه را صادر فرمودند و بنده هم پیروی و اطاعت کردم. سرانجام نماز جمعه با حضور گسترده مردم در مسجد النّبیّ(ص) شروع شد.»

حکم امام(ره) در انتصاب آیت الله باریک بین به امامت جمعه قزوین

«بسم الله الرحمن الرحیم
26 شعبان المعظم 1401
جناب حجت الاسلام آقای حاج شیخ هادی باریک بین – دامت افاضاته
بر حسب تقاضای مکرر اهالی محترم قزوین – ایّدهم الله تعالی – در مورد اقامه نماز جمعه در شهر قزوین، بدین وسیله جنابعالی را به سمت امام جمعه در آن شهر منصوب می‌نمایم که ان شاء الله تعالی ضمن اقامه این فریضه بزرگ الهی، مردم را به وحدت و همبستگی بیشتر دعوت نموده، و به احساس وظیفه خطیری که دارند آشنا ساخته و از تفرقه و اختلاف برحذر دارید. از خدای تعالی موفقیت همگان را مسئلت دارم. والسلام علیکم و رحمت الله.
روح الله الموسوی الخمینی»

عضویت در مجلس خبرگان رهبری

آیت الله باریک بین در سال 1358، در انتخابات خبرگان قانون اساسی به نمایندگی مردم زنجان و قزوین انتخاب و به عضویت مجلس خبرگان قانون اساسی در 8 تیرماه 1360 درآمد. آیت الله باریک بین در انتخابات خبرگان رهبری در 9 آذرماه 1361 به نمایندگی از مردم زنجان و قزوین انتخاب و در خبرگان دوم سال 1369 و خبرگان چهارم در سال 1385 نیز از سوی مردم قزوین انتخاب شد.

عکس آیت الله هادی باریک بین

هادی باریک بین

زندگینامه آیت الله هادی باریک بین

هادی باریک بین

Rate this post
همچنین بخوانید