گفتگو با نیما شعبان نژاد بازیگر مجموعه خندوانه

نیما شعبان نژاد

نیما شعبان نژاد بازیگر مجموعه خندوانه است که این برنامه هر شب از شبکه نسیم پخش می‌شود. او در کنار رامبد جوان که مجری و طراح این مجموعه است حضور یافته و بخشی از بار طنز برنامه را به دوش می‌کشد. شعبان‌نژاد که از تئاتر به خندوانه آمده در قسمت‌های ابتدایی بیشتر حکم یک مهمان ناخوانده و مزاحم را در برنامه ایفا می‌کرد و بتدریج جای خود را در برنامه باز کرد و حال به عنوان یکی از عناصر اصلی برنامه، مخاطب خاص خود را یافته است. با او به گفت‌وگو نشستیم تا درباره حضورش در این برنامه طنز توضیح دهد.

نیما در خندوانه چگونه و از کجا شکل گرفت؟

شخصیت نیما برای خندوانه طراحی شده که هر بار به یک شکل خاص در خندوانه حضور می‌یابد. نیما با شخصیت خود من کاملا متفاوت است. نیما در خندوانه آدمی است که خیلی کند حرف می‌زند و ریتمش کند است. در صورتی که خودم خیلی پرانرژی هستم و معمولا هم تند حرف می‌زنم. نیما یک شخصیت نوشته شده، ثابت و تعریف شده و مشخص است که من باید آن را بازی کنم.

طنزی که نیما در خندوانه به مردم نشان می‌دهد به نوعی به شخصیت من وصل است، ولی از نظر رفتاری ما با هم متفاوت هستیم. از اول قرار بود شخصیت نیما نامشخص و متزلزل باشد. او هم پررو است و هم خجالتی، هم گلیم خود را از آب بیرون می‌کشد و هم نمی‌تواند بدون رامبد جوان کار کند. این شخصیت این‌گونه نوشته شد و من هم به آن بال و پر دادم و آن را اجرا کردم.

آیا در راه پیدا کردن شکل و شمایل نیما با رامبد جوان همفکری‌ داشتید؟

ما راجع به هر ایده‌ای که قرار است کار کنیم صحبت می‌کنیم. فرق نمی‌کند که ایده از طرف چه کسی باشد. مهم این است که قابلیت اجرا داشته باشد. برخی ایده‌ها از طرف من است و برخی هم از طرف رامبد جوان که از دل این بحث‌ها و ایده‌ها نیما شکل می‌گیرد، ولی بار اصلی شخصیت نیما بر دوش بداهه‌گویی‌های خودم هست.

بداهه‌گویی‌های شما زیاد است؟

بیشتر از 80 یا 90 درصد اجرای من در این برنامه بداهه است، اما درباره بداهه‌ها قبل از شروع برنامه صحبت می‌کنیم و قرارها گذاشته می‌شود و می‌گوییم که در برنامه امشب قرار است از نقطه الف به نقطه ب برسیم و در نقطه سوم بحث را تمام کنیم یعنی خط حرکتمان مشخص است. این‌که چگونه این کار انجام شود جزو بازی من است. ایده کلی یک خطی یا دو خطی است و باقی کارها بر عهده خودم است.

یعنی داستان‌های شما فرم نمایشی ندارد؟

داریم به سمت نمایش حرکت می‌کنیم. یک سری ایده نمایشی از سوی سجاد شعبان‌زاده، خود من و رامبد جوان مطرح و نوشته شده که قابلیت اجرا به شکل نمایش را دارد.

مثلا چه ایده‌هایی؟

ایده‌ها بیشتر فانتزی است. از جمله این ایده‌ها که به شکل برنامه نمایشی درآمده «میوه دانه» یا «بایرام به کوچکی تبسم» است که این دومی دکترای چترشناسی دارد و به نوعی استاد نیماست.

آیا در طول برنامه مزاحم اجرای رامبد جوان نمی‌شوید؟

حضور من در برنامه مزاحمتی ایجاد نمی‌کند زیرا تعریف شده است. کارهای نیما نوعی به‌هم‌ریختگی دارد و نظم و بی‌نظمی او باعث کمدی می‌شود که برای مخاطب جالب است.

نیما چقدر به طنز خندوانه کمک می‌کند؟

من تاکنون در خندوانه 60 قسمت مختلف که در هیچ کدام هم تکراری نبوده را اجرا کرده‌ام و این را یک موفقیت می‌دانم. این‌‌که چقدر حضور من به طنز خندوانه کمک می‌کند را مردم باید بگویند که با توجه به بازخوردهایی که داشته‌ایم، مخاطبان برنامه خندوانه من را دیده و پذیرفته‌اند و خوشحالم که طنز خودم را اجرا می‌کنم و تکراری و قلابی نیست.

خودم به طنز علاقه دارم و تقریبا طناز هم هستم؛ ولی رفتارهای نیما با من متفاوت است. هیزم آوردن توی صحنه شاید سوژه طنزی نداشته باشد؛ ولی آن را باید به یک موقعیت طنز تبدیل کرد تا تماشاچی بخندد. من خودم آدم بداهه‌گویی نیستم زیرا تئاتری هستم و طبق آموزه‌های تئاتر باید مبتنی بر متن بازی کنم؛ ولی در خندوانه اساس کارم بداهه‌گویی است.

بخشی از بار این طنز و به نوعی اجرای شما به دوش رامبد جوان است.

شاید اگر جای رامبد جوان همراه و همکار دیگری داشتم، نمی‌توانستم این‌قدر خوب باشم. واکنش او به بداهه‌های من ذهن من را خلاق می‌کند تا جواب درست بدهم. البته این را هم بگویم واکنش‌های رامبد جوان هم بیشتر اوقات بداهه است.

مجید احمدی‌ /‌ جام جم دانلود تقویم سال 98

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

۱۵ دیدگاه

  1. سلام برنامتون عاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااالیه نیما هم خیلی خوبه لطفا بیشتر تو برنامه باشه خصوصا اون شخصیت لوطی
    یه خواهش از اقا نیما لطفا بعدا که معروف تر شدی مثل خیلی ها خودتون رو گم نکنید چون هنرمندا تا وقتی مردمی هستنن مورد علاقه مردم اند

  2. با سلام ] برنامه خندوانه را بیش از اندازه دوست دارم . هیچگاه پای یک برنامه نمی نشستم و بیننده ثابت برنامه ای نبودم ولی خندوانه این کار را با من کرد و باید هر شب ببینم…. نه تنها به خاطر برنامه شاد] نه فقط به خاطر میهمانان پر انرژی, نه تنها به خاطر علاقه ام به کارکتر رامبد جوان و شادیش بلکه بازی های زیبا و بداهه گویی های نیما که بسیار عالی است و آدمی را متعجب میکنه , نیما جان موفق باشی و پایدار و سلامت

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا