بیوگرافی‌ها‌دات‌کام
مرجع بیوگرافی ایرانیان

گفت و گو با فرهاد اصلانی بازیگر سریال شاهگوش

گفت و گو با فرهاد اصلانی

بدون تردید سریال «شاهگوش» جزو معدود آثاری است كه در شبكه نمایش خانگی با اقبال مواجه شد و توانست نظر مخاطب تلویزیون را جلب كند. داود میرباقری پس از ساخت چند سریال ماندگار برای تلویزیون، وقتی كه شرایط این رسانه را از هر لحاظ مهیا ندید، به سراغ شبكه نمایش خانگی رفت و سریال شاهگوش را در فضایی متفاوت با تمام آثار سینمایی و تلویزیونی‌اش نوشت و كارگردانی كرد. طی چند گزارش و گفت و گو با مرجانه گلچین، الهام پاوه نژاد و … به فاكتورهای موثر در موفقیت شاهگوش میرباقری پرداختیم.

در ادامه این بار در گفت‌وگویی با فرهاد اصلانی بازیگر شخصیت «اسد خفته» سریال شاهگوش را مورد بررسی قرار دادیم. به هر حال فرهاد اصلانی جزو  چند بازیگر موفق و برتر سینما و تلویزیون ماست كه در طول دوران بازیگری‌اش با نقش‌های متفاوت، نشان داده توانایی و استعداد خلق نقش‌های خاص را در هر قصه‌ای با هر ژانری دارد.

با نگاهی به كارنامه فرهاد اصلانی از «روسری آبی» (رخشان بنی‌اعتماد)، سفر به چزابه (رسول ملاقلی‌پور)، و عشق فیلم (ابراهیم وحیدزاده) گرفته تا نقش‌های خوش‌رنگ و لعابش در فیلم‌های پاداش سكوت (مازیار میری)، یه حبه قند (رضا میركریمی) سیزده 59 (سامان سالور) و  … می‌توان دریافت او پس از سال‌ها كار تئاتر و بازی برای بزرگان سینما و تلویزیون، امروز با اشراف كامل، یك نقش را طراحی و جلوی دوربین می‌برد؛ اصلانی را در فیلم «من مادر هستم» فریدون جیرانی و «زندگی خصوصی» به خاطر بیاورید. به جرأت می‌توان گفت او در خلق یك شخصیت بسیار فكورانه عمل می‌كند، كاراكتر و  جای او را در قصه و اجتماع می‌شناسد و جدا از قصه و فیلمنامه، خوب می‌داند چه فاكتورهایی را باید به شخصیت روی كاغذ اضافه كند تا از آن یك كاراكتر ماندگار باقی بگذارد.

او در فیلم «خرس» خسرو معصومی (كه البته هنوز اكران نشده است) ایفاگر شخصیت مردی سنتی با رفتارهای مالیخولیایی بود و در «پل چوبی» با استایل متفاوت یكی از سران با نفوذ نظامی را با ریزه‌كاری‌های تمام به نمایش گذاشت.

بازیگر فیلم سینمایی «به خاطر پونه» كه برای سال جدید و انتخاب پیشنهادهایش در سینما افكار جدیدی در سر دارد، در چندمین همكاری‌اش با داود میرباقری این بار ایفاگر «شاهگوش» سریال او بوده است.

وی كه پیش از این برای شبكه ویدئویی سریال «ساخت ایران» محمدحسین لطیفی را هم تجربه كرده است، در تلویزیون هم با مجموعه‌هایی چون «كیف انگلیسی»، «پلیس جوان»، «وفا»، «راه بی‌پایان»، «گاو صندوق»، «آشپزباشی» و … پركار بوده است. بدون شك حضور درخشان او در سریال تاریخی «مختارنامه» با نقش «ابن‌زیاد» یكی از نقاط عطف كارنامه هنری این بازیگر محسوب می‌شود. با او در خصوص «شاهگوش» به گپ و گفت نشستیم.

* آثار تولید شده در شبكه نمایش خانگی هر كدام با ویژگی‌هایی خاص از جمله بازیگران چهره، كارگردانان به نام و … تولید شده؛ امّا تمام آنها به یك موفقیت نسبی در جذب مخاطب دست پیدا نكردند، توفیقی كه برای سریال «شاهگوش» رخ داد…

ـ بله… خدا را شكر.

*چه فاكتورهایی را در موفقیت و اقبال اولین تجربه داود میرباقری برای رسانه خانگی مؤثر می‌دانید؟ خود داود میرباقری ، فیلمنامه، تیم بازیگری یا …

ـ من معتقدم مجموعه‌ای از این عوامل در موفقیت یك اثر نمایشی از جمله «شاهگوش» مؤثر هستند. واقعاً خود آقای میرباقری یكی از فاكتورهای اصلی‌اند كه تبحر بسیاری در كارگردانی و نوشتن دارند. به هر حال ایشان سابقه بسیار درخشانی در ذهن مردم دارند و توان ایشان در ساخت یك اثر نمایشی بر كسی پوشیده نیست. از سوی دیگر موضوعی كه در سریال «شاهگوش» مطرح می‌شود، موضوعی جدید و نو است. رویكردی كه این سریال به پلیس و فعالیت‌های پلیسی دارد هم برای مردم جذاب است. به هر حال پلیس ما در كف خیابان دیده می‌شود و برای مخاطب قابل لمس است…

*ضمن اینكه حالا از خطوط قرمز پرداختن به این حرفه نیز عبور شده است.

ـ بله ضمن اینكه موضوعات مطروحه در این سریال نیز جذابیت‌های خاص خودش را برای تماشاگر دارد. از منظر دیگر باید بگویم تیم سازنده و تولید كنندگان این سریال نیز به نظرم بسیار با انگیزه و فعال ظاهر شدند. اگرچه رهبری آقای میرباقری را نیز در این امر باید دخیل دانست. عوامل تولید سریال شاهگوش هم تمام سعی و تلاش خود را به كار بستند تا كار نصفه و نیمه نباشد. به موقع پخش شود تا مردم بتوانند طبق یك برنامه‌ریزی مدون دی‌وی‌دی‌ها را دریافت كنند و ببینند. مردم هم اعتماد كردند.

*فرهاد اصلانی در این چند سال اخیر حضور موفق و پررنگی را در سینما تجربه كرده است و به جرأت می‌توان گفت یكی از مهره‌های موثر در اقبال آثار بوده است؟ شما چطور و با در نظر گرفتن چه خصوصیاتی برای حضور در سریال «شاهگوش» با توجه به نحوه تولید و پخش آن نظر موافق نشان دادید؟

ـ این برمی‌گردد به همكاری‌های بسیار خوبی كه من در طول این سالها با داود میرباقری داشتم. به جرأت می‌توانم بگویم كارهایی را كه با ایشان انجام دادم، برای من مایه نعمت و عزت بوده است. از سویی ایشان پیشنهاد حضور در سریال «شاهگوش» شد و من هم با افتخار پذیرفتم. طبق نظر ایشان در خصوص شیوه اجرای نقش پیش رفتیم و من هم بسیار راضی هستم.

*و امّا شخصیت «اسد خفته» و فانتزی‌هایی كه شما در جنس بازی‌تان برای ایفای این كاراكتر تمام جدی در مقام رئیس یك كلانتری به كار بستید…

ـ واقعاً بحث، بحث طنز نبود؛ به ویژه در خصوص این نقش كه رئیس كلانتری بود و جایگاهش طوری نبود كه بتوانیم با آن شوخی كنیم. ممكن است كه تا حدودی فضای طنز بر كلیت كار جاری شده باشد امّا نكته اصلی مد نظر خود آقای میرباقری این بود كه پیام و حرف كار به درستی مطرح و منتقل شود. در واقع به نقد كشیدن اقشار مختلف به واسطه تصادفی كه در قصه سریال «شاهگوش» رخ می‌دهد هدف اصلی آقای میرباقری بود. امّا در خصوص شخصیت «اسد خفته» باید بگویم من هم باید تلاش می‌كردم تا از این قافله عقب نمانم. پس تلاش كردم من هم در همان هارمونی كار كنم. در واقع اگر شما احساس می‌كنید رگه‌هایی از طنز در بازی من وجود دارد برمی‌گردد به اینكه تلاش كردم جنسی از بازی را برای این نقش در نظر بگیرم كه در آن هارمونی جواب بدهد و بیرون نزند.

*یک جنس کمدی و طنز خاص در بازی فرهاد اصلانی و شاید در لایه های زیرشخصیت شما وجود دارد که اینجا احتمالاً مراقبت شده مورد استفاده قرار گرفته است.

ـ بله همین طور است و واقعاً بیش از این هم در خصوص این نقش خاص نمی شد خطر کرد. به هر حال اسد خفته رئیس این مجموعه است و در غیر این صورت شاید نتیجه آن طور که مدنظرمان بود اتفاق نمی افتاد.

*نکته ای که در انتخاب تیم بازیگری داود میرباقری معمولاً مشهود است، علاقه او به انتخاب اهالی تئاتر و سپردن نقش های اصلی به افرادی است که از صحنه نمایش می آیند. از سریال تاریخی میرباقری که بگذریم، او برای سریال «یلدا» و حالا «شاهگوش» هم با همین دیدگاه بازیگرانش را انتخاب کرده است. چقدر این مسئله را در گرم و جذاب در آمدن بازیها در مجموعه آثار او و به ویژه «شاهگوش» موثر می دانید؟

ـ من فکر می کنم وقت این بود نسل جدیدی که در تئاتر خوش درخشیدند حالا بیایند و در آثار تصویری دیده شوند. تعدادی از این تیم تئاتری پیشتر با آقای میرباقری کار کرده و خیلی خوب امتحان پس داده بودند. تعداد دیگری هم به این مجموعه اضافه شدند و نتیجه اش مورد اقبال او و البته مردم واقع شد. درست می گویید علاقه او به استفاده از بازیگران تئاتر در آثارش مشهود است و شاید این مسئله برگردد به اینکه خود او هم از دنیای تئاتر و در واقع یک جورهایی کارش را از تئاتر شروع کرد و خود را وامدار تئاتر می داند. اگر شما دقت کرده باشید ایشان  در نگارش فیلمنامه های تاریخی نیز بسیار زیاد به نمایش های ایرانی اشاره داشته است. ضمن اینکه در سریال «شاهگوش» هم در لحظاتی شما متوجه تاثیر هنر نمایش بر نویسنده و کارگردان اثر می شوید.

*سریال «شاهگوش» به عنوان یک مجموعه زمان بر، وقت مفصلی را از شما گرفته است و در واقع با توجه به حضور مستمر کاراکتر «اسد خفته» اجازه نداده در هیچ فیلم سینمایی حضور داشته باشید. با این حال از نتیجه حاصل از این کار راضی هستید. بازخورد مدنظرتان را از سریال «شاهگوش» گرفتید؟

ـ همانطور که به درستی اشاره کردید به خاطر زمان طولانی حضور در این سریال من نمی توانستم سر کار دیگری بروم یا در سینما قدم موثری بردارم، امّا با تمام این حرف ها راضی هستم و امروز حس خوبی دارم.

*از سینما چه خبر؟ برنامه بعدی‌تان برای حضور در سینما چیست؟

ـ من تعدادی كار در نوبت اكران دارم. فیلم خانم بنی‌اعتماد را دارم، كار آقای جیرانی هست، فیلم آقای سعید سهیلی را دارم. كار حسین فرخ‌بخش است. امیدوارم این فیلم‌ها در شرایط خوبی اكران شوند. در سال جدید بیشتر در حال تمركز هستم تا موقعیتم را در شرایط جدید بسنجم و سپس انتخاب كنم. امّا قطعاً در سال جدید سینمایی كه من به طرف آن خواهم رفت سینمای مستقل‌تری است و اگر قرار باشد مرا سال جدید در فیلم سینمایی ببینید این نوع از سینما خواهد بود.

*در واقع ملاحظه دارید تا در انتخاب بعدی‌تان مراقبت ویژه داشته باشید؟

ـ بله چون راهی جز این وجود نخواهد داشت.

*به نظر شما می‌توان بخشی از موفقیت امروز «شاهگوش» را به افت محسوس آثار تلویزیونی هم مرتبط دانست؟ اتفاقی كه می‌توان گفت بسیاری از بزرگان از جمله داود میرباقری را به سمت رسانه‌های خانگی سوق داده است.

ـ بله، قطعاً بی‌تأثیر نیست. در هر صورت تلویزیون مشخصاً یك مقدار راه خودش را سوا كرده و به نظر می‌رسد خیلی به مخاطب اهمیت نمی‌دهد. تلویزیون ما بیشتر تبدیل شده است به برنامه‌های گفت و گو محور كه اتفاقاً شكل مونولوگ هم دارد. شما می‌بینید كه اكثر كارهای تولیدی نازل و تكراری هستند. یك جورهایی می‌توان گفت آثاری كه در شبكه ویدئویی كشور تولید می‌شوند، در حال كمك كردن به تلویزیون است.

*و اگر در پایان صحبتی مانده…

ـ آرزو می‌كنم سریال «شاهگوش» تا پایان همین طور مسیر درستش را ادامه دهد و مردم هم از این كار راضی باشند. این كار پس از «ساخت ایران» تجربه دوم حضور من در شبكه ویدئویی خانگی بود و از بابت موفقیت آن خدا را شكر می‌كنم.

همچنین بخوانید