گفت و گو با مجید انتظامی آهنگساز سینمای ایران

گفت و گو با مجید انتظامی

سازنده تعدادی از بهترین موسیقی فیلم های سینمای پس از انقلاب چند سالی است که ترجیح می دهد برای فیلم ها موسیقی نسازد. مجید انتظامی آهنگساز برجسته سینمای ایران حالا سال هاست که در زمینه ساخت قطعات موسیقی فاخر فعال است ولی در حوزه سینما فعالیتی ندارد. انتظامی که فعالیت سینمایی اش را با ساخت موسیقی فیلم «سفر سنگ» ساخته مسعود کیمیایی آغاز کرد در دهه شصت به یکی از موفق ترین و پرکارترین آهنگسازان فیلم مبدل شد. «بای سیکل ران»، «ترن»، «کانی مانگا»، «دستفروش» از جمله آثار به یاد ماندنی انتظامی در این دوران بود.
در ابتدای دهه هفتاد، مجید انتظامی با ساخت موسیقی «از کرخه تا راین» یکی از بهترین و پر مخاطب ترین موزیک فیلم های تاریخ سینمای ایران خلق کرد.
در اواخر دهه هفتاد انتظامی در همکاری دوباره اش با مسعود کیمیایی موسیقی فیلم «اعتراض» را ساخت که هم ملودی شنیدنی و گوش نوازی داشت و هم اینکه همخوان با فضا و حال و هوای فیلم کیمیایی بود. قرار بود انتظامی موسیقی فیلم «حکم» را نیز بسازد که در نهایت این اتفاق رخ نداد. حالا که از آخرین حضور سینمایی مجید انتظامی چند سالی می گذرد و با او درباره دلایل پرهیزش از ساخت موسیقی فیلم گفت و گو کرده ایم.

*چرا مدت هاست نام شما در تیتراژ فیلم های سینمایی كمتر دیده می شود؟
ـ هر كدام  از ما انسان ها باوری از زندگی خودمان داریم  و در واقع همین تفكر  و فلسفه درونی هر فردی است كه كمال ما انسان ها را  ممكن  می كند.من در كار هنری ام كه شصت سال است با زندگی ام عجین شده، همواره  این باور را داشتم كه  انتخاب هایم  باید در مسیری  اتخاذ شود كه  همسو با اعتقاداتم باشند. در این بین فیلم های امروز سینمای ایران  هر كدام جایگاه خاص خودشان را دارند و  البته برخوردها با این جایگاه ها بسیار متفاوت است. اما خب، از آنجایی كه این فیلم ها،  از باور ها و اعتقادی كه من در مسیر هنری ام  دنبال می كنم؛ فاصله دارند، روش خودم را  داشته  و مسیری را ادامه می دهم كه همواره  باورش داشته ام ؛ چرا كه همین  فلسفه و باور  بوده كه من را به جایگاه امروزم رسانده است. در پاسخ به سوال شما باید بگویم كه من برای فیلم هایی موسیقی می سازم که به فضا و موضوعات آن فیلم اعتقاد داشته باشم و محتوایشان با  باور هایم نزدیك  باشند. سینما ی امروز كشور مان هرچند ممكن است از نظر تكنیكی رشد كرده باشند اما به نظرم محتوای بیشترشان  با آنچه كه در جامعه احساس می شود متفاوت است و ارتباط برقرار كردن با فضای سینمای امروز  برایم سخت شده است. هر چند نباید بی انصاف هم باشیم چرا كه فیلم های خوب هم  امروز ساخته می شوند اما بیشتر این فیلم ها با سرمایه گذاری های شخصی و بودجه های محدود تولید می شوند و توان  پرداخت هزینه  سنگین برای موسیقی را ندارند و این فیلم ها به ساخت موسیقی با دستگاه های الكترونیكی قناعت می كنند.

*به هر حال غیبت شما از عرصه موسیقی فیلم برای سینما ی امروز كشورمان تأسف بار  است. خیلی از  موسیقی هایی كه شما ساخته اید از  فیلم آن پیشی گرفته اند و اسم فیلم در واقع موسیقی شما را در ذهن تداعی می كند و موسیقی های این فیلم ها ماندگار شدند.  راز این ماندگاری آثار شما چیست؟
ـ ماندگاری یك اثر هنری منوط به حس درونی خالق آن است كه  پشت آن اثر  نهفته است كه می تواند اثری را ماندگار كند . به عقیده من راز ماندگاری یک اثر هنری تکنیک صرف نیست و هنرمند است كه با بیان احساسش از راه هنر، حسی را در مخاطبش ایجاد می كند كه رمز ماندگاری آن اثر می شود. فراموش نكنیم كه تکنیک آهنگسازی را می شود یاد داد اما احساس را ،  ابدا . تکنیک نوازندگی هم یاد دادنی است اما ذوق آن چیزی است که باید در درون فرد وجود داشته باشد. هر آدمی حس و نگاه ویژه خود را به زندگی دارد و حس من نیز آن موقع مرا به این سمت می كشاند كه برای فیلم های آن روز موسیقی ای بسازم كه ماندگار شدند.

*به نظر شما فضای حاكم بر سینمای امروز  حس فیلم های دهه 60 و 70 را كه آثار شما را در خود جای داده بود را ندارند؟
ـ حس و حالی در فضای برخی فیلم های  سینمای  آن روزها  در کشور حاكم بود که امروز کمرنگ  تر شده است و فضای سینما در  سال های اخیر به سمتی رفته كه با مسیر دیدگاه های فكری من از هنر فاصله گرفته اند. در واقع  بیشتر فیلم های امروز به موضوعات می پردازند كه هر چند دیده می شوند و اتفاقا  با استقبال هم مواجه می شوند، اما موضوعات سخیفی دارند. البته خرده هم نمی توان گرفت چرا كه بیشتر مخاطبان امروز این سینما برای فرار از زندگی ملال آور این روزها  به سینمایی پناه می برند كه  مجبور نباشند فكر كنند و می خواهند اوقاتش را در سینما خوش بگذرانند.

*چطور ملودی یك فیلم در ذهن شما شكل می گیرد؟
ـ من تلاش می كنم  در ساخت موسیقی فیلم  به آن حس وحالی که صادقانه در وجودم شکل می گیرد، رجوع کنم  و تا به امروز هر موسیقی و ملودی كه ساخته ام  مطابق با ایده هایی بوده كه با  موضوع فیلم  در ذهنم شکل می گرفت  و من به همان شكل  آن احساس را  منتقل كردم. به طور یقین ، آهنگسازی در ساخت یك موسیقی فیلم قوی عمل می كند كه خط فیلم را به خوبی درك كرده است. اگر در یك فیلمی تم دراماتیك قوی تر از تم حماسی آن است باید موسیقیدان آن تم را حس كرده باشد و با چنین شرطی، موسیقی هم می تواند در تصویرخوش  بنشیند. البته باز هم تاكید دارم كه دانستن این تم ها احساسی است و علم نمیتواند به كسی بیاموزد كه چه گونه می تواند این تم را حس كند  تا بتواند به خوبی  پیاده اش كند. این موضوع را هم حتما باید در نظر داشته باشیم كه موسیقی با داشتن تنها یک ملودی خوب زیبا نخواهد شد بلكه یك موسیقی اصیل برای یك فیلم به انتخاب ساز آن توسط خالق نیز، بستگی  دارد و مهم است كه آهنگساز  تشخیص دهد كه  چه سازبندی یا ارکستراسیونی در ملودی  آن فیلم باید  لحاظ كند.

*دیدگاهتان نسبت به موسیقی فیلم هایی كه با دستگاههای الكترونیك ساخته می شود چیست؟ با توجه به این كه امروز این اتفاق در سینما ی كشور ما خیلی مرسوم شده و در واقع بیشتر موسیقی ها به همین روش ساخته می شوند.
ـ من هرگز  ساخت موسیقی با دستگاههای الكترونیك را محكوم نمی كنم . موسیقی خوب هم می توان از این روش ساخت . اما باید توجه داشته باشیم كه موسیقی های خوبی كه با دستگاه الكترونیك در دنیا ساخته می شود یك درك درستی از روششان دارند و شاید برای یك موسیقی خوب چندین  مهندس صدا با رویكرد زیبایی شناسانه اقدام به ساخت این موسیقی می كنند و می توانند به نتیجه نسبتا مطلوبی هم برسند . اما زمانی كه یك نفر می نشیند پشت كامپیوتر  صدا و تنظیم را  در یك شب انتخاب می كند نمی تواند انتظار داشته باشد كه اتفاقا نتیجه آن هم كیفیت مطلوبی داشته باشد.

*کار جوان های امروز را در عرصه آهنگسازی فیلم دنبال می کنید؟
ـ من  همواره آثار جوانان را در این عرصه دنبال كرده ام و  از طرفی هم در بسیاری از جشنواره ها به عنوان داور شركت داشته  و با شرایط امروز حاكم در موسیقی كشور به خوبی آگاهم . امروز، در كشور، آهنگسازان جوان ،  با  استعداد و با سوادی داریم که خوب کار می کنند و می توانند اثرهای ماندگاری از خود به جا بگذارند. اما از سویی دیگر  همان طور كه خود شما هم  اشاره كردید، این روزها  با موجی به اصطلاح آهنگساز  مواجه هستیم كه با یك دستگاه کامپیوتر ، مقداری افکت  و كپی برداری از تن های دیگر موسیقی می سازند که ممكن است به گوش مردم نا آشنا با موسیقی تفاوتی هم با آن جنس از کار حرفه ای و دشوار ارکستر زنده نداشته باشد. اما من در داوری هایم بسیار به این موضوعات توجه دارم و با وجود  شصت سال فعالیت مستمر در عرصه موسیقی كاملا  این كپی برداری ها را تشخیص می دهم  و در انتخاب اثرات برگزیده این موارد را لحاظ می كنم.

*این صحیح است که می گویند موسیقی خوب فیلم  نباید شنیده شود؟
-در یک فیلم خوب، هیچ کدام از عناصر به اصطلاح نباید بیرون بزند. همه باید در خدمت یک موضوع و یک هدف واحد باشند.  اغراق می تواند در هر کدام از اجزای فیلم شامل فیلمبرداری یا موسیقی  اتفاق بیفتد. موسیقی می تواند بدون بزرگنمایی خاصی خارج از فیلم هم قابل شنیدن باشد.  آثار افرادی همچون  مونیکونه یا جان ویلیامز  از این دست  آثار هستند. کسانی که موسیقی شان خارج از فیلم یک دنیاست  و می توان خیلی چیزها از این آثار  ارزشمند آموخت.

*به نظر شما چرا  موسیقی سینمای امروز ما با سطح استاندارد جهانی فاصله زیادی دارد؟
ـ موسیقی فیلم هنری بسیار تخصصی است؛ اما متاسفانه خیلی  ها بدون دانش کافی وارد این عرصه تخصصی می شوند و از همین رو  چاره ای جز کپی برداری از آثار غربی ندارند. اما  آهنگسازانی که با تحصیلات لازم و آگاهی در این مسیر  قدم  گذاشته اند ، مطابق با سطح سلیقه و ذوقی که دارند می توانند  موفق شوند. در هر حال ما اگر خودمان باشیم و سعی کنیم آن چیزی را که یاد گرفته ایم پیاده کنیم و به کمال برسانیم، بالاخره به نقطه ای می رسیم که از یک جایگاه بین المللی بهره مند شویم.

*و حر ف آخر؟
ـ موسیقی هنری است که کمتر به آن بها داده می شود و در مورد آن بحث کمتری وجود دارد اما من در همین هنر خدا را  دیده ام و  لحظات غیر قابل وصفی را تجربه كرده ام. هنر مندی كه بتواند درونیاتش را به راحتی در هنرش بیاورد  و بتواند حس واقعیش را در اثرش  نمایان كند در مسیری كه در پیش گرفته موفق خواهد بود.

گروه سینمای ایران ـ عظیمه کنعانی

 

 

برچسب ها :

دسته : فعالان عرصه موسیقی the_views(); } ?>
اعلانات سایت
ارسال نظر

۱) بیوگرافی ها، نظراتی که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
۲) لطفا از بحث و جدل در نظرات و توهین به یکدیگر جداً خودداری کنید.
۳) به نظراتی که حاوی درخواست شماره تلفن ، ایمیل و استخدام در مشاغل بازیگری باشد پاسخ داده نمیشود.
۴) جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
٥) نظر خود را فقط در خصوص این مطلب اظهار کنید. نظرات بعد از تایید مدیر سایت نمایش داده میشود.

توجه ==>> نظرات خود را فارسی تایپ کنید. نظرات لاتین ( فینگلیش ) تایید نمی شوند.


تبلیغات

اندروید

کاروکاسبی موفق

موضوعات
دلنوشته شما
شبکه های اجتماعی ما
جستجو
Biographyha.com
آرشيو بزرگي از بيوگرافي در اختيارشماست جستجو کنيد ، بخوانيد ، لذت ببريد
تبلیغات متنی

تمامی حقوق مادی و معنوی برای "بیوگرافی ها دات کام" محفوظ می باشد و انتشار مطالب فقط با ذکر نام و لینک مستقیم به سایت مجاز است

بیوگرافی ها وابسته به هیچ سازمان یا ارگانی نمی باشد و به صورت کاملا شخصی اداره میشود و در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی به ثبت رسیده است

(  سئو  و  بهينه سازی سايت  :  بیوگرافی ها  )

اپلیکیشن